Članovi Radne grupe za aritmije i elektrostimulaciju srca Hrvatskog kardiološkog društva navode da se u Hrvatskoj godišnje implantira svega 17 ICD uređaja na milion stanovnika što je dva do tri puta manje nego u Sloveniji i Srbiji, pet puta manje nego u Slovačkoj i čak deset puta manje nego u Češkoj. Podaci za 2008. govore da je u pet hrvatskih centara gdje se rade takve operacije ugrađeno svega 75 uređaja.
Iznenadna srčana smrt je značajan kardiološki problem nedovoljno poznat javnosti, a ugradnja ICD uređaja je najefikasnija prevencija od tzv. zloćudnih aritmija koje uzrokuju smrt najčešće kod osoba koje dotad nisu imale srčanih problema, istakao je na konferenciji za novinare predsjednik Hrvatskog kardiološkog društva profesor Davor Miličić.Stručnjaci su zato uputili inicijativu Ministarstvu zdravstva i HZZO-u da se povećaju godišnja sredstava za tu namjenu. Predsjednik Radne grupe profesor Dubravko Petrač ističe kako je cilj godišnje obaviti 100 takvih operacija na milion stanovnika za što je potrebno osigurati 36 miliona kuna. Jedna operacija naime košta 80.000 kuna.
Osim većih novčanih izdvajanja potrebno je i dodatno edukovati ljekare kako se ugradnje ICD uređaja ne bi samo radile u KBC Zagreb, KBC Rijeka i Split, zadarskoj bolnici te u bolnici u Krapinskim Toplicama.
Inače, srčane su bolesti u Hrvatskoj glavni uzročnik smrtnosti, od kojih godišnje umre oko 26.000 ljudi.
(FENA, BLIN/DEPO/sv)
HRVATSKA
Od iznenadne srčane smrti svakog sata neko umre
Arhiva 26.03.10, 19:37h
PODIJELI NA
24 SATA
Poruka Sarajke koja je mnoge dirnula: 'Na plus 35, znoj mu curi niz čelo, briše ga rukavicama, jer nema kada da ih skine...'
Šokirani doktori mislili da beba ima tumor u ustima sve dok nisu otkrili alarmantnu istinu: 'Budite jako oprezni'
Žena snimljena u Crnoj Gori kako usred mora radi OVO: Svi pričaju o nadrealnoj sceni iz vode... Vanzemaljac?!
Nasilnici u BiH pretukli pet mladića iz Šibenika, oteli im novac i dokumente: Obračun na benzinskoj pumpi
Od iznenadne srčane smrti u Hrvatskoj svaki sat umre jedna osoba, svaki dan njih 25, a godišnje oko 9.000 ljudi, ali veliki broj tih smrti mogao bi se izbjeći ugradnjom kod rizičnih osoba uređaja koji sprječava poremećaje srčanog ritma - tzv. implantabilnog kardioverter defibrilatora (ICD), u čemu Hrvatska višestruko zaostaje za nekim susjednim zemljama, istakli su danas hrvatski kardiolozi.