U izvještaju o reviziji učinka u sistemu izdavanja građevinskih dozvola revizori su upozorili na niz manjkavosti, nedostatke i propuste u sistemu izdavanja građevinskih i urbanističkih dozvola.
U reviziji stanja u 58 općina u predstudiji i 33 lokalne zajednice u glavnoj studiji obavljeno je više od 100 razgovora, konsultovane su brojne institucije, a na terenu snimljeno više od 250 objekata.
Utvrđeno je da jedna četvrtina objekata nema urbanističku saglasnost, jedna trećina nema odobrenje za građenje, a čak dvije trećine nema upotrebnu dozvolu.
Na svaka 93 bespravna objekta dođe samo jedna mjera za rušenje, a tek pola od svih mjera za rušenje se ispoštuje, ali i tada se odnose na šupe, drvene garaže, nadstrešnice i ograde, upozorila je Glavna služba za reviziju javnog sektora.
(FENA/em)
RS
Na svakih 20 građana dolazi jedan bespravno sagrađen objekt
Arhiva 31.01.11, 11:07h
PODIJELI NA
24 SATA
Sjećate li je se? Njegica Balorda je 2004. bila Miss BiH, a evo kako izgleda danas, poslije više od 20 godina
Penziju u Federaciji BiH moguće je ostvariti i sa 12 godina radnog staža, ali pod jednim uvjetom: Evo kako...
Da li Vučić prijeti ili se plaši: 'Idemo ka potpunom haosu u kojem niko neće znati šta se dešava…'
Francuska poručila da je priznavanje palestinske države bitan korak
U Republici Srpskoj na svakih 20 građana dolazi jedan bespravno sagrađen objekt.Prema izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora, u tom bh. entitetu ima između 74.000 i 86.000 bespravno sagrađenih objekata, što je u prosjeku 3,5 takvih objekata po kvadratnom kilometru