Glavni osumnjičeni u slučaju nestanka britanske djevojčice Madeleine McCann, 49-godišnji Christian Brueckner izašao je iz njemačkog zatvora Sehnde blizu Hannovera te je, sakriven na zadnjem sjedištu automobila zatamnjenih stakla svog advokata, uspio izbjeći objektive fotoreportera koji su danima čekali ispred zatvora.
No, fotografi su ga sustigli kada se nakratko zaustavio u restoranu jednog lanca brze prehrane. Bild ga je snimio kako puši cigaretu, odjeven u lila košulju, bež hlače i tenisice, prije nego što je pojeo hranu. Navodno je naručio pileće medaljone sa slatko-kiselim umakom, hamburger i topli napitak, javlja Sky News, a prenosi Net.
Iako je nosio sunčane naočale, mnogi su ipak prepoznali njegove crte lica koje su viđali na naslovnicama i televiziji širom svijeta.
Nakon 15 minuta, napustio je restoran dok je policija blokirala ulicu kako bi mu omogućila da slobodno izađe. Odvezen je u crnoj Audi limuzini u kojoj ga je pokupio njegov advokat Friedrich Fulscher sat vremena ranije.
Nije poznato gdje je otišao nakon odsluženja sedmogodišnje kazne za silovanje 72-godišnje Amerikanke u Praia da Luzu, dvije godine prije nego što je Madie nestala. Kao dio uslova za puštanje na slobodu, ugrađen mu je elektronski pečat na gležnju, morao je predati pasoš i registrirati stalnu adresu kod službenika za uslovnu slobodu.
- Ovo je pokušaj tužilaštva da ga zadrži u nekoj vrsti pritvora prije suđenja. To nećemo prihvatiti - kazao je njegov drugi advokat Philipp Marquort.
Njemački tužilac Hans Christian Wolters, zadužen za istragu u slučaju malene Madie, vjeruje da je Brueckner oteo i ubio trogodišnjakinju na porodičnom odmoru u portugalskom ljetovalištu Praia da Luz 2007. godine. Djevojčica je nestala iz kreveta u hotelskom kompleksu dok su njeni roditelji večerali u obližnjem restoranu.
Brueckner je odbio razgovarati s britanskom policijom nakon što je pušten iz zatvora. Tvrde da su mu poslali međunarodno pismo zahtjeva u kojem ga pozivaju da razgovara s njima, što je on odbio.
- Zatražili smo razgovor s ovim njemačkim osumnjičenikom, ali iz pravnih razloga to se može učiniti samo putem međunarodnog pisma zahtjeva koje je podneseno. Osumnjičenik ga je naknadno odbio. U nedostatku razgovora, ipak ćemo nastaviti provoditi sve održive istrage - saopćila je britanska policija, prenosi Mirror.
Osumnjičenik, koji je već osuđivan za seksualno zlostavljanje djece, krađu, trgovinu drogom i falsifikovanje, poriče bilo kakvu umiješanost.
- On je opasan psihopata i nadamo se da neće počiniti još zločina, ali vjerovatno hoće - poručio je Wolters za Sky news. Tvrdi da ima "dovoljno" dokaza za podizanje optužnice protiv njega, ali da ne može opravdati njegovo hapšenje.
Njemačka policija ga je označila kao glavnog osumnjičenog za nestanak Madeleine McCann u junu 2020. godine, što su roditelji djevojčice nazvali "najznačajnijim pomakom u istrazi u 13 godina".
Vlasti vjeruju da je provalio u stan u Ocean Club kompleksu u Praia da Luzu, gdje je Madeleineina porodica bila na odmoru i oteo djevojčicu.
U to je vrijeme živio na trošnoj farmi nasuprot pješačke staze koja ide do plaže gdje su se Madeleine i njena porodica igrali i provodili vrijeme na odmoru.
Osumnjičenik je napustio unajmljeni posjed godinu dana prije nego što je Madeleine nestala, ali policija smatra da je tada živio u kamperu iz ranih 1980-ih, redovno putujući i posjećujući Portugal i Njemačku.
Njegov mobitel lociran je na području blizu mjesta gdje je Madie nestala. Osim toga, zabilježen je poziv od 30 minuta sat vremena prije nego što je djevojčica nestala.
Christianu također prijeti ponovljeno suđenje nakon što se tužilaštvo žalilo na oslobađajuću presudu s nepovezanim optužbama za silovanje i seksualno uznemiravanje djece.
(Net.hr/DEPO PORTAL/au)