32. OBLJETNICA

Sjećanje na progon Hrvata iz Bugojna: Zatražena pravda i procesuiranje odgovornih

Front 27.07.25, 14:02h

Sjećanje na progon Hrvata iz Bugojna: Zatražena pravda i procesuiranje odgovornih
Pravo pitanje ostaje – kada će oni koji znaju gdje su posmrtni ostaci petnaest naših nasilno odvedenih i likvidiranih sugrađana konačno progovoriti?

 

 

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu, u nedjelju je započelo obilježavanje 32. obljetnice stradanja i progona Hrvata Bugojna tijekom rata.


Komemorativnom programu nazočilo je izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH, koje je predvodio predsjednik Dragan Čović. Počast stradalima odali su i predstavnici Vlade Republike Hrvatske, dužnosnici iz svih razina vlasti, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, te članovi obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i civila.


Tijekom obraćanja u sklopu komemorativnog programa, zastupnica u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Darijana Filipović poručila je kako zločini nad Hrvatima Bugojna, ni nakon više od tri desetljeća, nisu procesuirani.


- Možda je danas i najvažnija poruka da se od svih institucija Bosne i Hercegovine očekuje da konačno zaživi vladavina prava i da do kraja godine okončamo procese u kojima će obitelji žrtava dobiti svoju zadovoljštinu - poručila je Filipović.


Ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman naglasio je potrebu političke volje za očuvanjem simbolike i identiteta koji svjedoče o multietničkoj povijesti Bugojna.


- Bugojno je promijenilo svoju fizionomiju i potrebna je volja vladajućih da se barem simbolički, vraćanjem imena po hrvatskim piscima pokaže odlučnost da se unaprijede odnosi i vrati duh zajedništva koji je Bugojno nekada imalo - kazao je Grlić Radman


Predsjednik Udruge logoraša Domovinskog rata u BiH Miroslav Zelić upozorio je da se i nakon 32 godine ključna pitanja još uvijek ne rješavaju, podsjetivši da posmrtni ostaci 15 nasilno odvedenih Hrvata još uvijek nisu pronađeni.


- Postupak protiv najodgovornijih za zločine nad Hrvatima Bugojna pred Sudom BiH ušao je u završnu fazu i nadamo se da će do kraja godine uslijediti zaslužena i pravedna presuda. No, pravo pitanje ostaje – kada će oni koji znaju gdje su posmrtni ostaci petnaest naših nasilno odvedenih i likvidiranih sugrađana konačno progovoriti? - istaknuo je Zelić.


Naglasio je kako Hrvati, kao jedan od triju konstitutivnih naroda, imaju pravo na svoj jezik, svoje ulice, ali prije svega – pravo na dostojanstven pokop nestalih.


Uz Čovića, komemoraciji su nazočili i predsjednica Federacije BiH Lidija Bradara, dopredsjedatelj Zastupničkog doma PS BiH Marinko Čavara, izaslanica u Domu naroda PS BiH Marina Pendeš, zamjenik ministra obrane BiH Slaven Galić, ministar pravde FBiH Vedran Škobić, veleposlanik RH u BiH Ivan Sabolić te brojni drugi dužnosnici i predstavnici braniteljskih udruga, priopćeno je iz Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH.


(FENA/ad)

BLIN
KOMENTARI