jedinstveni karavan-saraj

Morića han: Jedna od najposjećenijih turističkih destinacija u srcu Baščaršije

Kultura 25.07.25, 13:10h

Morića han: Jedna od najposjećenijih turističkih destinacija u srcu Baščaršije
Ovaj jedinstveni karavan-saraj, sagrađen krajem 16. ili početkom 17. stoljeća kao dio Gazi Husrev-begovog vakufa, posljednji je sačuvani objekat te vrste u državi

 

 

U samom srcu sarajevske Baščaršije nalazi se Morića han, jedan od najposjećenijih i najautentičnijih spomenika osmanske arhitekture u Bosni i Hercegovini. Ovaj jedinstveni karavan-saraj, sagrađen krajem 16. ili početkom 17. stoljeća kao dio Gazi Husrev-begovog vakufa, posljednji je sačuvani objekat te vrste u državi.

 

Veliki graditelj, Gazi Husrev-beg, rođen je oko 1480. godine u Serezu (Grčka), gdje mu je otac Ferhad-beg, rodom iz okoline Trebinja, bio namjesnik. Majka mu je bila kćerka sultana Bajezida II. Odrastao je i odgojen na carskom dvoru. Na položaju bosanskog sandžakbega bio je tri puta.

 

Po građevinama koje je podigao u Sarajevu i vakufima koje je ostavio za izdržavanje svojih zadužbina, Gazi Husrev-beg je najveći i najznačajniji legator u Bosni i Hercegovini. Umro je u Sarajevu 1541. godine i sahranjen u turbetu koje je još za života sagradio u haremu svoje džamije.

 

U vrijeme svoje najveće aktivnosti, kako navode iz Gazi Husrev-begovog vakufa, Morića han je mogao ugostiti karavan od 300 putnika i 70 konja. Prostor prizemlja služio je za smještaj robe i konja, dok su se na spratu nalazile sobe za putnike i velika prostorija za odmor i razgovor – mjesto gdje su uz kahvu vođeni važni razgovori i odluke sarajevskih prvaka i obrtnika.

 

Han je mijenjao imena, uglavnom po svojim handžijama. Još 1659. godine putopisac Evlija Čelebija ga spominje kao Hadži Beširov han, dok današnje ime nosi od prve polovine 19. stoljeća, po zakupcima Mustafi-agi i Ibrahimu-agi Moriću.

 

Iako je više puta stradao u požarima, uključujući i veliki požar decembra 1957. godine, han je svaki put obnovljen u svom originalnom arhitektonskom stilu, čuvajući duh i ljepotu prošlih vremena.

 

Danas Morića han živi kao izražajan centar kulture i zanatstva. Unutar njegovih zidova nalaze se zanatske radnje, udruženja, galerije, kopirnice, kao i čuvena gradska kafana „Divan“, poznata po turskom čaju i ugodnoj atmosferi.

 

Posjetioci mogu uživati i u perzijskim ćilimima ili se informisati u turističkoj agenciji smještenoj u kompleksu hana.

 

Bez obzira na doba godine, Morića han odiše životom, posjećen je od turista iz cijelog svijeta, a njegova kahvanska tradicija i danas okuplja ljude željne razgovora, historije i dobre kahve.

 

(FENA/au)

BLIN
KOMENTARI