Ima li kraja?

Ombudsmeni potvrdili da su povrijeđena prava Gavrankapetanovića: Šta sad?

Hronika 21.05.25, 19:07h

Ombudsmeni potvrdili da su povrijeđena prava Gavrankapetanovića: Šta sad?
Na pitanje, šta nakon ovakve odluke ombudsmena, Galijatović odgovara da je na potezu PUO KCUS-a koji je dužan proces vratiti u pravne okvire

 

 

Institucija ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine utvrdila je da su povrijeđena ljudska prava prof. dr. Ismeta Gavrankapetanovića, prvorangiranog na konkursu za generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), piše Faktor.


Ombudsmeni su zaprimili žalbe podnositelja kojima se ističe prigovor protiv odluke privremenog Upravnog odbora (PUO) KCUS-a od 10. februara 2025. godine, a u vezi sa Javnim oglasom za izbor i imenovanje generalnog direktora ustanove.

 

Nakon razmatranja prigovora ombudsmeni su PUO KCUS-a uputili preporuku kojom se predlaže:



- Da, imajući u vidu navode izražene u preporuci, svoje postupanje vrate u pravni okvir, a u cilju osiguranja temeljite primjene Zakona o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima FBiH, te poduzme sve zakonom propisane aktivnosti i mjere radi osiguranja primjene zakona i onemogućavanja zloupotrebe prava stranaka;


- Da u roku od 30 dana, računajući od dana prijema preporuke, obavijesti Instituciju ombudsmena BiH o preduzetim aktivnostima na njenoj realizaciji.


Ombudsmeni su žalbu advokatskog tima Gavrankapetanovića, koja je razmatrana kao prigovor, zaprimili 10. marta ove godine.


Prigovor je podnesen protiv odluka PUO KCUS-a da se stavi van snage odluka o imenovanju Gavrankapetanovića za direktora, a kojom je poništen i konkurs za izbor prvog čovjeka KCUS-a.


- Reagovali smo jer nije bilo opravdanih i na zakonu zasnovanih razloga da se donesu takve odluke, niti su one donesene u proceduri koja je zakonom propisana - kaže advokatica Maida Galijatović.


Prema njenim riječima, Gavrankapetanoviću prvenstveno nije bilo dozvoljeno da vidi odluku kojom se stavlja van snage njegovo imenovanje, a kamoli da je znao za razloge zbog koji je takva odluka donesena kako bi se na nju eventualno mogao žaliti što je, kako kaže, u skladu sa povredom ljudskih prava o pravu na žalbu.


Ombudsmeni su po svim navodima u prigovoru Gavrankapetanovića tražili izjašnjenje PUO kao odgovornog organa.


Nakon pribavljene potrebne dokumentacije Institucija ombudsmena je analizirala razloge prigovora, postupka koji je proveden, nakon čega su utvrdili da je bio nezakonit, odnosno da su nezakonite radnje zbog kojih je došlo do stavljanja van snage odluke o imenovanju.


Galijatović kaže da u tom smislu nije bilo nikakvog razloga da se odluka o imenovanju Gavrankapetanovića za direktora osporava i da mu se imputiraju prigovori koji su, prema njenim riječima, maliciozno izmišljeni.


- Nakon preporuke ombudsmena federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac može biti miran i može se pouzdati u proceduru koju su oni savjesno proveli, a to znači da je dokumentacija Gavrankapetanovića ispravna, da je on najstručnija osoba koja ima najviše iskustva i da takve osobe trebaju voditi naše javne zdravstvene ustanove, što je i napisano u odluci ombudmena - navodi Galijatović.


Na pitanje, šta nakon ovakve odluke ombudsmena, Galijatović odgovara da je na potezu PUO KCUS-a koji je dužan proces vratiti u pravne okvire.


- To znači da PUO treba sada poništiti odluke koje su nezakonite (odluku o poništenju konkursa i odluku kojoj se stavlja van snage odluka o imenovanju generalnog direktora). U tom smislu bi ostala na snazi odluka o imenovanju Gavrankapetanovića za generalnog direktora. Mislim da nakon svega niko više ne bi trebao imati dilemu da je ta odluka legalna, zakonita, najbolja i da se mora provesti, a Rimac koji treba dati saglasnost na nju, više nema razloga iz kojih bi prigovarao - kaže Galijatović.


Pravnik Ajdin Zulić, član privremenog Upravnog odbora KCUS-a, kaže "kako ombudsmeni upućuju na to da bi PUO odluku o poništenju izbora Gavrankapetanovića trebao ispraviti na način kako to oni traže, no najvjerovatnije će se, dodaje, u konačnici odluka staviti van snage, a onda ponovo donijeti nova". 


- Nisam bio za to da se ta odluka donese i napustio sam sjednicu 10. februara kada nije prihvaćen moj prijedlog da se ona skine sa dnevnog reda. O razlozima uskraćivanja saglasnosti nismo bili zadovoljni, poslije nismo dobili nikakav pisani odgovor Federalnog ministarstva zdravstva. Po meni, ako već imamo rang-listu, trebali smo je poslati ministru Rimcu da on da ili uskrati saglasnost i za ostale kandidate, možda bi to bilo pravičnije od onoga što je urađeno. Vjerovatno ćemo se vratiti na početak - ističe Zulić.      


Dodaje da su ombudsmeni jasno naveli koji su sve nedostaci odluke i postupka koji se moraju ispraviti ako se želi da sve bude u pravnim okvirima.   


- PUO će u tom smislu morati djelovati. Vidjet ćemo šta će predložiti stručne službe. Treba svakako vidjeti kakav je konačan stav i ministra Rimca, da li on i dalje ostaje pri onome što je ranije rekao. Koliko sam upratio, ombudsmeni su od Federalnog ministarstva zdravstva u dva navrata tražili da se i oni očituju, ali nisu. No i oni bi trebali imati konačan stav ako ništa da sjednu sa članovima PUO i da se definira zajednički stav pa da se zna u kom smjeru će se ići kako se više ne bi lutalo - kazao je Zulić.     


Podsjetimo, skoro će godina i po (28. decembar 2023) kako je Gavrankapetanović imenovan za direktora KCUS-a, no funkciju nikada nije preuzeo jer mu je federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac do sada u nekoliko navrata uskratio saglasnost obrazlažući svoj stav time "da Gavrankapetanović nije priložio diplomu o završenom postdiplomskom studiju, nego samo uvjerenje Ekonomskog fakulteta da je uspješno diplomirao u oblasti menadžmenta u zdravstvu".


Konkurs za izbor Gavrankapetanovića za generalnog direktora KCUS-a poništen je 10. februara, nakon čega su sva tri kandidata (Gavrankapetanović, Pilav, Mekić) najavili pravnu borbu.


U međuvremenu privremeni Upravni odbor zadužio je stručne službe ustanove da sačine tekst javnog oglasa za izbor i imenovanje generalnog direktora KCUS-a, ali konkursa nema.
Zbog svega KCUS je godinu i po u v. d. mandatu nakon što je Upravni odbor 27. novembra 2023. razriješio dužnosti dotadašnju generalnu direktoricu prof. dr. Sebiju Izetbegović i za vršitelja dužnosti direktora imenovao doc. dr. Alena Pilava.


Pilavu je šestomjesečni mandat istekao u petom mjesecu prošle godine, a onda ga je 28. maja zamijenila prof. dr. Hajrija Maksić, kojoj je u augustu produžen drugi mandat, a koji je istekao 28. novembra 2024. godine.


Maksić je i dalje v. d. generalne direktorice ustanove.

 

(DEPO PORTAL/dg)

BLIN
KOMENTARI