Jučerašnje saopćenje predsjednice Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Seade Palavrić nije objavljeno uz saglasnost ili stav ostalih sudija jer to dozvoljavaju pravila.
To bi, u najkraćem, bio sažetak odgovora Suda Zoranu Krešiću iz Večernjeg lista BiH, koji je po objavi navedenog saopćenja, zatražio odgovore na nekoliko pitanja imajući u vidu, kako je naveo, važnost transparentnosti i jasnoće u komunikaciji Ustavnog suda te u kontekstu tekuće rasprave o izmjenama izbornog zakona.
- Je li objava priopćenja predsjednice Ustavnog suda Seade Palavrić izvršena uz suglasnost ili stav ostalih sudaca Ustavnog suda? Ako nije, kako se opravdava takav postupak? – upitao je Krešić, a prema današnjem saopćenju iz Ustavnog suda, navedena je između ostalog konkretna odredba Pravila o predstavljanju ove institucije.
- Podrazumijeva se da predsjednik Ustavnog suda, u okviru predstavljanja, ostvarivanja saradnje s drugim institucijama, a posebno osiguranja transparentnosti rada Ustavnog suda, izdaje saopćenja za javnost ne samo kad je riječ o sjednicama, već i kada postoji potreba da javnost bude istinito informirana o radu Ustavnog suda. Pogotovo u situacijama kada se taj rad odnosno odluke Ustavnog suda neistinito predstavljaju javnosti putem medija – navedeno je u odgovoru.
Na Krešićevo pitanje kako Ustavni sud gleda na tvrdnje da je objava saopćenja bila jednostrani čin bez kolegijalnog stava sudaca, odgovoreno je da su sve osobe na dužnosti predsjednika, od uspostave Dejtonskog ustava i Ustavnog suda, izdavale saopćenja samostalno kao jednostrani čin bez kolegijalnog stava sudaca. Izuzetak su bili izričiti dogovori na sjednicama Ustavnog suda.
- Tako postupa i sadašnja predsjednica Ustavnog suda u proteklih godinu dana njenog mandata i tako će postupati do kraja svog mandata uvijek kad prepozna potrebu da s ciljem zaštite digniteta i rada, javnosti bude predočena istina u vezi s radom Ustavnog suda BiH – navedeno je danas u saopćenju.
Na naredno Krešićevo pitanje odgovoreno je da jučerašnje saopćenje nije objavljeno kao odgovor na trenutnu političku situaciju niti u kontekstu rasprave o HDZ-ovom izbornom zakonu niti postoji namjera diskreditiranja određenog političkog aktera.
- Ali saopćenje jeste objavljeno s ciljem da se njime utječe na javno mnijenje time što će mu se predstaviti istina o odlukama Ustavnog suda BiH za koje se u političke svrhe u javnosti tvrdi da je njima odlučeno ono o čemu Ustavni sud nije niti je mogao odlučivati niti odlučiti jer Ustavni sud može ocjenjivati ustavnost pravnih akata a tako i odlučiti o tom pitanju samo ako su ti akti stupili na pravnu snagu – navedeno je između ostalog u odgovoru na jedno od Krešićevih pitanja.
Na naredno pitanje je odgovoreno da se sve odluke Ustavnog suda objavljuju na službenoj web-stranici, čime se ostvaruje transparentnost rada s jedne strane, a s druge, omogućuje stručnoj javnosti da se upusti u javnu raspravu u situacijama sličnim novonastaloj kad se odluke Ustavnog suda neistinito predstavljaju javnosti.
Na Krešićevo pitanje postoji li mehanizam unutar Suda za korekciju ili opoziv saopćenja koja nisu donesena kolektivno i jesu li planirane dodatne mjere kako bi takve situacije bile spriječene ubuduće, Ustavni sud odgovara da takvog mehanizma nema jer se saopćenja ne sačinjavaju niti objavljuju kolektivno. To je, kako je već rečeno, pravo i dužnost predsjednika Ustavnog suda.
Palavrić je Krešiću odgovorila na njegova pitanja imajući u vidu da je sloboda pristupa informacijama conditio sine qua non demokratskog procesa i da predstavlja ustavnu kategoriju, kao pravo koje se pojavljuje kao samostalno, odnosno kao sastavni dio prava na slobodu izražavanja utvrđenu članom 10. Evropske konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. Ovo je osnovno demokratsko pravo građana i veoma važno sredstvo u osiguravanju vladavine prava i dobrog upravljanja.
- Međutim, imajući u vidu ton i sadržinu pitanja koja su postavljena Ustavnom sudu u vezi sa jučerašnjim saopćenjem predsjednice Seade Palavrić kojim je doslovno branjen dignitet Ustavnog suda, te imajući u vidu samostalnost i neovisnost Ustavnog suda, realno je zapitati se: vrši li se postavljenim pitanjima pritisak na rad Ustavnog suda kojeg predstavlja njegov predsjednik i šalje li se poruka da Ustavni sud BiH odnosno njegov predsjednik treba i mora šutjeti kakve god se neistine iznosile o radu Ustavnog suda i njegovim odlukama – navedeno je također u saopćenju čija potpisnica je Seada Palavrić.
(FENA/dg)