Regulus Global

Raspliće se mreža korupcije u koju su upetljani suvlasnici sarajevskog Pretisa: Ukrajina ostala bez miliona…

Front 17.05.25, 14:26h

Raspliće se mreža korupcije u koju su upetljani suvlasnici sarajevskog Pretisa: Ukrajina ostala bez miliona…
Skandal oko firme Regulus Global širi se poput požara - a sada o tome piše i ugledni američki list Financial Times

 

 

Ukrajinske službe nedavno su pisale institucijama u BiH te ih upozorile na kompaniju Regulus Global, koja je ušla u vlasničku strukturu uspješne firme namjenske industrije Pretis. Upozorili su vlasti u BiH da obrate pažnju i provjere ovu kompaniju, jer je ukrajinska vojska od nje naručila veliku pošiljku oružja - i avansno platila - ali nikad nije dobila naručenu robu.

 

Financial Times piše da je Ukrajina sklopila niz ugovora s različitim međunarodnim posrednicima i firmama za nabavku oružja, streljiva i vojne opreme. Iako su stotine miliona dolara unaprijed plaćene, roba često nikad nije isporučena, isporučena je samo djelomično ili je, stigavši na front, bila neupotrebljiva.

 

Dvojica bivših čelnika ukrajinske vojne nabave, Toomas Nakhur i Oleksandr Liev, pod istragom su zbog potpisivanja složenog ugovora o nabavi granata porijeklom iz Hrvatske. Prema sumnjama istražnih tijela, spomenuti dvojac uplatio je predujam od 12,5 miliona dolara za nabavu streljiva, no navodno su taj novac nenamjenski potrošili različiti posrednici uključeni u transakciju u Hrvatskoj, piše FT, a prenosi Index.

 

Spomenuti dužnosnici, koji su u međuvremenu smijenjeni, odbacuju optužbe za pronevjeru novca, ističući da su radili pod ogromnim pritiskom u trenutku kada se Ukrajina borila za svoj opstanak i bila očajnički u potrazi za oružjem i municijom. "Ukrajinski glavni stožer želio je stotinu puta više nego što smo mogli kupiti na tržištu", rekao je, između ostalog, Nakhur, koji je odgovornost za loše poslove svalio na "loše aktere" na tržištu oružjem.

 

Drugi dužnosnici koji su pod istragom tvrde da su na sve strane tražili oružje i municiju, da je Ukrajina u februaru 2022. imala streljiva za samo dva mjeseca te da su bili na milosti posrednika koji su dizali cijene i očajnoj Ukrajini prodavali oružje i po četiri puta većoj cijeni. Međutim, istrage pokazuju korupciju i muljaže i na ukrajinskoj strani lanca.

 

Milioni koji su, kako piše FT, nestali u džepovima posrednika povezanih s Hrvatskom kap su u moru sredstava koje je Ukrajina izgubila na tržištu oružjem. Prema podacima ukrajinskog ministarstva odbrane, čak 770 miliona dolara plaćeno je unaprijed za oružje koje nikada nije isporučeno. Istovremeno, pojedine strane firme tvrde da su bile žrtve korupcije i sukoba interesa ukrajinskih dužnosnika.

 

Niz osoba koje su na ukrajinskoj strani bile zadužene za nabavu oružja danas su smijenjene ili optužene za korupciju, a u tijeku su revizije postignutih ugovora. Pokrenuti su i sporovi za povratak uplaćenih sredstava.

 

Financial Times piše i o spornim nabavama u Srbiji. U središtu tog dijela istrage nalazi se trgovac oružjem iz Arizone, Tanner Cook. Cook je, kako piše FT, surađivao s firmom OTL koja je s ukrajinskom firmom Progres sklopila ugovor o nabavi minobacačkih mina i granata iz Srbije. Progres je unaprijed isplatio 17,1 milion dolara predujma za oružje koje je američka firma trebala nabaviti u Srbiji. No, OTL nikad nije isporučio robu niti vratio novac, tvrde Ukrajinci.

 

Jedan od najvećih slučajeva je onaj povezan s Willom Somerindykeom, bivšim brokerom s kontroverznom prošlošću, koji je vodio firmu Regulus Global, koja je sklopila ugovor s Ukrajinom vrijedan 1,7 milijardi dolara, ali nije ispunila obveze, tvrdi ukrajinska strana.

 

Regulus je tvrdio da može nabaviti desetke hiljada topničkih granata koje su Ukrajini bile hitno potrebne za oružje kompatibilno s NATO-ovim sustavom. Firma, osnovana 2012. godine, specijalizirala se za pronalaženje i transport starih zaliha oružja, osobito tokom rata u Siriji, kada je sarađivala s Pentagonom. Međutim, ukrajinska strana tvrdi da je ta tvrtka ostala dužna milijune dolara avansa. Regulus, pak, tvrdi da je situacija obrnuta, odnosno da ukrajinska strana njima duguje 300 miliona dolara.

 

U sklopu istrage o golemim nepravilnostima doznaje se da je Ukrajina dio oružja uspjela nabaviti preko Sudana, a da su krajnji prodavatelj na drugoj strani bili akteri povezani s ruskom plaćeničkom mrežom Wagner.

 

(Index.hr/DEPO PORTAL/au)

BLIN
KOMENTARI