Nedavno je obilježeno godinu dana otkako je preminuo, a za ovim poznatim ljubiteljem kocke i namještanja iz vremena bivše Jugoslavije se uvijek vukla prašina. Za to se Velibor Džarovski, glavni junak priče, znao pobrinuti i sam. Nije bio stidljiv dok je govorio o sebi i o svojim poslovima, pa je time i podizao prašinu.
O karizmatičnom Makedoncu postoji puno priča koje se prenose s koljena na koljeno, pa su s njegovim likom i djelom upoznati diljem bivše države. Doslovno je bio je bio ‘kralj namještaljki’ u Jugoslaviji, Evropi i svijetu. Dao je stotine intervjua u kojima se hvalio da je namjestio oko stotinjak nogometnih utakmica jugoslavenske nogometne lige.
Da su se u bivšoj Jugoslaviji namještali sportski događaji, estradni festivali i kojekakvi natječaji bila je javna tajna. No, najviše se bure dizalo oko namještanja nogometnih utakmica. I tu je postojao ‘car svih prevara’. Za njega se govorilo da ne zna za nemoguće misije. Džarovski je bio poznat i kao estradni menadžer Zdravka Čolića, Miše Kovača, Maje Odžakijevske, Olivera Dragojevića, Bijelog Dugmeta i drugih… Za koje je organizovao više od pet hiljada koncerata, piše Dnevno.
Prokockao bogatstvo
Varao je na humanitarnim koncertima i zaradio bogatstvo koje je na kraju prokockao. Tokom karijere dva puta je privođen i uhapšen na granici, no zahvaljujući prijateljstvu s političarima sve je završilo kratkim boravkom u pritvoru. Puno je priča koje su o njemu ostale upamćene.
Samo jedan primjer za ilustraciju. Velibor Džarovski uspio je u svojoj namjeri da završi nogometnu utakmicu Četvrte lige Makedonije između Leskoeca i Velgoštija rezultatom 134:0! Utakmica je prošla bez ijednog prekida. Ova utakmica bila je odigrana 1981. godine.
Kada je prije nekoliko godina buknula afera s namještanjem utakmica u Belgiji, a u istražnom zatvoru je tada završio i hrvatski trener Ivan Leko i srpski Dejan Veljković. Džarovski se odmah javio.
- Zapamtite jednu stvar o njima. Gdje ima Srba i Hrvata ima najviše namještaljki. I ja sam radio i dogovarao se s Hrvatima, a tako ću i ubuduće. Gledajte, belgijska policija prisluškuje cijelu Evropu, imaju tako napredne metode protiv namještanja, a ako su izdvojili neke ljude iz naših krajeva onda vam je sve jasno - naveo je.
Varao na skoro svemu
Znao je baš iznenaditi svojim izjavama.
- Da su u moje vrijeme postojale kladionice, ja bih bio Bill Gates. Sada nije problem ni u nogometašima, ni u sudijama, ni u sportskim djelatnicima, već u samim kladionicama koje dopuštaju da se na jednom listiću igra neograničen broj parova iz sumnjivih liga. Kad bi, kao što je bio slučaj 2001. godine stavili limit na najviše dvije utakmice iz liga bivše Jugoslavije po ulaznici, ne bi bilo mjesta ovolikim malverzacijama… - govorio je.
Postao je ponosni prevarant od malih nogu. Velibor Džarovski je započeo sitne prevare, kada je svoju porodicu prevario tvrdeći da je njegova majka osvojila automobil na tomboli.
- Bila je aktualna nagradna igra. Filter Jugoslavija se zvala. To je bila najprodavanija cigareta u Jugoslaviji i moja majka ju je pušila, a unutra se dijelila Zastava 750 (popularno Fićo), a ja sam napisao ‘Ti si pobjednik Zastave 750’ i stavio to mami u kutiju cigareta. Nakon dva sata sam vidio da se vesele u dvorištu, već su planirali gdje će biti garaža - rekao je Džarovski koji je organizirao i humanitarne koncerte za vraćanje kockarskih dugova.
Cijelo kolo poništeno
Bio je jedan od glavnih aktera zadnjeg kola iz nogometne sezone s 1985. na 1986. godine. Kada su doslovno sve utakmice jugoslavenskog prvenstva bile namještene. Kasnije su sve poništene, kolo se moralo odigrati još jednom. Bio je to skandal svjetskih razmjera, a to zadnje kolo je poništio tadašnji predsjednik Saveza u Beogradu Slavko Šajber. I za iduća prvenstva zabranio je neodlučene rezutate, nakon utakmice bez pobjednika izvodili su se jedanaesterci. Što je bio svjetski raritet.
- Umjesto medalje za doprinos našem nogometu, optužuju me da sam namjestio 22 utakmice. I nisu imali 22 namještene utakmice, nego 23, ali nema veze. Jedne večeri, nakon tog zadnjeg namještenog kola moj advokat Desnica i ja sjedili smo u Metropol hotelu u Beogradu i tipkamo dopis Ustavnom sudu da ako druge profesije mogu otići u inostranstvo prije 27. godine, onda to mora biti omogućeno i nogometašima. I tako smo promijenili famozno pravilo i jugoslovenski nogomet - riječi su Džarovskog.
Koliko je ubilo uticajan najbolje govori podatak da je Josip Broz Tito za njega rekao da sve to radi na simpatičan način te da organi reda ne diraju. Pamti se, pak, što je Džarovski pričao o svom pristupu ‘poslu’.
- U svakom klubu imate igrače koji su kockari, treba mu novac za kuću, želi novi auto ili ima ljubavnicu koju treba uzdržavati. Normalno je da sam na stadionima, gdje sam radio koncerte, upoznavao igrače. A svašta sam radio i s upravama klubova. Uđem u svlačionicu sudiji kažem: Ne vadite kartone, danas igraju dva prijateljska kluba. I svima je sve jasno - objasnio je.
Preživio s puno sreće
Zbog burnog života i sređivanja svega što se dalo, bili sportski događaji, izbori za miss, koncerti, festivali ili drugo, Veliboru Džarovskom život je često visio o koncu. Kontroverzni menadžer iz Skoplja lažirao je gdjegod bi stigao, no dva događaja su mu zamalo bila pogibeljna.
Sam je priznao da je preživio slučajno.
- Bila je to neviđena sreća. Nikad neću zaboraviti Tuzlu i Slobodu. Teško da je itko mogao popraviti rezultat na Tušnju, a ja sam zbog toga zamalo upucan. Uzeti bodove pored Meškovića, Fazlića, Alibegovića… Gotovo je nemoguće.
Imao sam jednog igrača u Slobodi koji je bio kockar. Dugovi su mu se gomilali i s njim je bilo sjajno raditi. Navijači Slobode su na kraju susreta shvatili da sam umiješan u nečasne radnje i počeli su me loviti po Tuzli i pucati na mene - pričao je Džarovski u jednom intervjuu.
Uvijek mu nedostajalo novca
Drugi slučaj bio je kad je onaj koji ga je gađao iz revolvera bio neprecizan.
- Bilo je to u Priboju. Na petom spratu dao sam novac jednom čovjeku da namjesti neke događaje, a kad sam izašao iz zgrade zapucali su na mene. Imao sam sreće tada i u Tuzli - rekao je Džarovski.
No, zalud su mu bili svi uspješni poslovi oko namještanja ishoda utakmica, festivala, bilo čega. Novca je uvijek nedostajalo. Jer je ovisnost o kocki bila uvijek još jača.
- Ne mogu precizirati, ali znam da sam u evropskim kasinima, igrajući poker i blackjack, izgubio, po slobodnoj procjeni, pet miliona eura. Što je najgore, imao sam i svoj kasino i jedva sam čekao zatvoriti ga i otići okušati sreću u Grčkoj, Njemačkoj ili Austriji - ispričao je.
(Dnevno.hr/DEPO PORTAL/au/Foto: Screenshot)