VIDEO/ Najviše u regionu

Dug je zao drug: Vlada RS se zadužuje po visokim kamatama

Front 17.05.25, 10:00h

Dug je zao drug: Vlada RS se zadužuje po visokim kamatama
- Nažalost sve ono što možemo vidjeti u djelovanju Vlade RS u domenu ekonomske politike, ali i generalno političke stabilnosti jeste baš onako kako ne bi trebalo biti - navodi Kresojević

 

 

Da je finansijsko stanje sve teže i da novca sve više nedostaje pokazuju i zaduženja Republike Srpske kroz emisije obveznica. Pored toga što svako malo čujemo vijest o novom zaduženju, poražavajuće je što se Vlada zadužuje i po veoma visokim kamatama, koje su drastično veće nego u Federaciji BiH i zemljama regiona.

 

Zaduženje po svaku cijenu, uz veoma nepovoljne kamate. Zaduživanje kroz dvije emisije obveznica početkom maja je pokazalo da Republika Srpska plaća najviše kamate u regionu.

 

Zaduženje Republike Srpske od 120 miliona maraka 5. maja realizovano je uz kamatnu stopu od 5,5 i 5,95 odsto. Federacija BiH se u martu kroz obveznice zadužila za skoro 50 miliona maraka, uz kamatu od oko 3,25 odsto. Hrvatska je ove godine emitovala 2 milijarde evra kroz evroobveznice uz kamatu od 3,25 odsto, dok je Crna Gora emitovala obveznice vrijednosti 850 miliona evra, a kamatna stopa je 4,87 %.

 

Republika Srpska ima značajno veće zaduženje u odnosu na broj stanovnika od Federacije BiH, objašnjavaju ekonomisti, pa je veći rizik. Na sve to, zbog veće potrebe za novcem, Republika Srpska je odavno krenula sa visokim kamatama, tako da je sada nemoguće praviti korake unazad.

 

- U Republici Srpskoj su krenuli sa kamatom od 5% kad su išli u Beč, tako da je stigla do 5,95 koliko je bila na zadnjoj prodaji obveznica koje su na deset godina tako da to je raspon koji je na tržištu već poznat pa se ne može to baš mnogo ni smanjivati - navodi ekonomista Zoran Pavlović za BN.

 

Problem je i politička situacija, zbog čega se obveznice na berzi prodaju sve teže, a vlast ne smije da rizikuje da one ostanu neprodate.

 

- Ako odlučite da plasirate obveznice i odete na berzu i ne prodate ih to je fijasko za onoga ko emituje obveznicu, a da bi bili sigurni da će biti zainteresovanih strana onda ćete dati veći iznos koji bi stimulisao da se one kupe i da ljudi sačekaju da dođu na naplatu - kaže Pavlović.

 

Pored kamata, od početka je problematična i namjena sredstava od zaduženja, jer je pitanje koliko toga bude usmjereno za razvoj privrede, a koliko za budžetsku potrošnju.

 

- Nažalost sve ono što možemo vidjeti u djelovanju Vlade Republike Srpske u domenu ekonomske politike, ali i generalno političke stabilnosti jeste baš onako kako ne bi trebalo biti. Ono što što jeste sigurno da ovaj način zaduživanja nije ništa novo za Vladu, a ništa dobro za građane Republike Srpske - smatra poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bojan Kresojević.

 

Nedostatak privredne aktivnosti koja će donositi prihode i finansijsku stabilnost, kažu ekonomisti, ne daje optimizam da bi Republika Srpska mogla izaći iz kruga skupih i nepovoljnih zaduženja.

 

 

(RTVBN/DEPO PORTAL/au)

BLIN
KOMENTARI