Kako piše Politico, a prenosi N1, najnoviji dokazi dolaze s mirovnih pregovora u Istanbulu koje je Trump promovirao - prvih izravnih pregovora između dviju strana od početka rata. Zelenski je bio toliko uljudan da se pojavi, dok se njegov ruski kolega nije pojavio, poslavši umjesto toga relativno niskopozicionu delegaciju, koju je Zelenski opisao kao tek "dekorativnu".
Može li ovo biti trenutak kada Trump konačno priznaje da Putin nema ozbiljan interes pregovarati o okončanju rata koji je započeo prije tri godine?
Ukrajinci se tome svakako nadaju. Od ružne verbalne svađe u Ovalnom uredu između Zelenskog, Trumpa i američkog potpredsjednika J. D. Vancea ranije ove godine, ukrajinski lider pokušava izbjeći da dopusti da ga njegova impulzivnost ponovo odvede izvan scenarija. Umjesto toga, drži se strategije koju su on i njegov tim odlučili ubrzo nakon Trumpovog ponovnog izbora - da daju sve od sebe da ne antagoniziraju američkog predsjednika.
Dakle, plan je bio surađivati, prepustiti tvrdoglavom Putinu da bude "gospodin Nyet" i nadati se da će nestrpljivi Trump na kraju postati frustriran i shvatiti da ruski vođa ipak nije spreman pregovarati u dobroj vjeri.
U međuvremenu, Trump je još uvijek uglavnom pomirljiv kada govori o ruskom predsjedniku.
O Putinovoj odluci da ne ide u Istanbul, "zašto bi išao ako ja ne idem?", upitao je Trump u Kataru u četvrtak. "Nisam mislio da je moguće da Putin ide ako ja nisam tamo".
Čini se da je to Trumpov nemušt izgovor. Ranije ove sedmice spomenuo je mogućnost da i sam ode u Tursku - ako ruski lider odluči ići. Naravno, Kremlj je ostavio sve u neizvjesnosti do posljednjeg trenutka, konačno objavivši tek neposredno uoči razgovora da Putin neće prisustvovati.
Moskva je također ostavila rok do jedanaest da iznese bilo kakve detalje o tome ko će biti u njezinoj delegaciji. Budući da ni ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov nije bio uključen, bilo je jasno da to neće biti osnažen tim. Daljnji signal toga bio je čovjek odabran za vođenje delegacije, predsjednički pomoćnik Vladimir Medinski , koji je bio izrazito patriotski ministar kulture od 2012. do 2020. godine.
Sve što je Putin učinio slanjem delegacije bilo je ponuditi diplomatski minimum za produženje gore navedenog "plesa". Kako je Zelenski primijetio, osim vlastite prisutnosti, Ukrajinu je predstavljala visoka delegacija "spremna donijeti bilo kakve odluke koje bi mogle dovesti do dugo očekivanog pravednog mira", dodajući: "Ovdje sam. Mislim da je ovo vrlo jasna poruka".
Korijen uzroka
Dakle, ovdje Kremlj ponovno odugovlači - taktiku koju je više puta koristio kada je sudjelovao u pregovorima koje nije zainteresiran zaključiti osim pod vlastitim punim uvjetima. Uvjet br. 1: Ne želi primirje prije nego što dobije ustupke koji bi značili kraj demokratske Ukrajine.
To je još jedan znak da je pravi proboj daleka perspektiva. Kremlj se čvrsto drži svojih maksimalističkih ciljeva, sve pod krinkom želje za rješavanjem "korijenskih uzroka" rata - što je skraćenica Kremlja za uništavanje demokracije u Ukrajini i sprječavanje političkog puta zemlje prema NATO-u. Pseudo-povjesničar Medinski, vođa delegacije, bez sumnje će u Turskoj brbljati o "korijenskim uzrocima", smatra autor analize.
Trumpov tabor je do sada pokazao da je spreman surađivati s Putinom. Ruski predsjednik je namjerno krenuo u promjenu redoslijeda pregovora tako da primirje slijedi nakon dogovora s kojim je on zadovoljan, a ne obrnuto. Time se nada da će ili iscrpiti SAD ili ih prisiliti da se potpuno povuku - što je državni sekretar Marco Rubio sugerirao da je moguće.
Tempo pregovora - čini se - zadaje Putin
Ruski predsjednik i njegovi glavni pomoćnici mjesecima su nedvosmisleno ocrtavali svoje crvene linije za mirovni sporazum - uvjete koji bi, zapravo, rastrgali državu Ukrajinu na komadiće. Žele jamstva da se Ukrajina nikada neće pridružiti NATO-u, da će ostati geopolitički neutralna i nesposobna upravljati vlastitom sudbinom, te uz stroga ograničenja oružja. Moskva također želi da Krim i četiri istočne oblasti za koje tvrde da su dio Ruske Federacije budu međunarodno priznate kao takve.
Trump je nedavno nagovijestio da bi možda morao pribjeći strožim mjerama, uključujući i veće ekonomske sankcije protiv Moskve u slučaju da se Putin ne obaveže na mirovni sporazum, ali, barem zasad, čini se da dopušta ruskom predsjedniku da se izvuče s udice i zada tempo te da se posluži taktikom koju je već koristio.
Slično kao što je učinio s američkim pregovaračima oko Sirije, on prisiljava svoje sugovornike sve dublje u labirint uvjeta i "temeljitih uzroka", nastojeći ih iscrpiti i osigurati svoje glavne ciljeve ili sve gurnuti u beskrajno pregovaranje.
Ostaje pitanje hoće li se Trump umoriti od svega ovoga. Za njega je Ukrajina oduvijek bila samo dio veće diplomatske igre za resetiranje odnosa između Washingtona i Moskve - iritant na putu. Trik za Putina je održati Trumpovu nadu da se dogovor može postići, da je resetiranje moguće.
Zelenski pokušava natjerati američkog predsjednika da shvati da ga varaju, prenosi N1.
(DEPO PORTAL/ad/Foto:Arhiv)