Tuzla je danas svečano obilježila 15. maj, Dan odbrane na Brčanskoj Malti te podsjetila koliki je značaj odbranjene slobode. Nešto ranije, delegacija iz RS-a položila je cvijeće i održala parastos u sjećanje na stradale žrtve sukoba poznatog kao Tuzlanska kolona, prenosi N1.
Molitva, svijeće i cvijeće jutros za žrtve na Brčanskoj Malti. Porodice stradalih iz RS-a su još jednom zatražile od grada Tuzla da izgrade spomen obilježje.
- Deset kvadrata zaslužujemo u ovom parkiću da naš spomenik stoji ovdje i našim stradalima u ovom nametnutom nam ratu - rekao je Slavko Novaković, učesnik Tuzlanske kolone.
- Od 2012. godine kada smo mi kao nevladina organizacija koja zastupa porodice stradalih, podnijeli zahtjev za postavljanje ploče, ni ovdje ni u Sarajevu nismo dobili potrebnu dozvolu - ističe Isidora Graovac, Republička organizacija porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila RS-a.
Podsjećamo, prije 33 godine, pripadnici Jugoslovenske narodne armije, a koja je nešto ranije stavljena pod kontrolu osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića, mirno su se trebali povući u skladu sa dogovorom između lokalne vlasti i vojne komande. Ali na Brčanskoj Malti došlo je do sukoba nakon što su iz smjera kolone ispaljeni prvi hici, na što su policajci odgovorili uzvratnom paljbom po naredbi komande.
- Zadaća je bila sačuvati što se može sačuvati. Nismo očekivali nikakav napad. Smatrali smo da ljudi, koji su na drugoj strani, trebaju postupiti po zapovijedi koja im je data. Međutim, nažalost, neki su imali drugačije planove - podsjeća Niko Jurić, nekadašnji komandir Stanice javne bezbjednosti Tuzla.
- Kao žitelji ovog grada, možemo se, koliko smo god tužni za žrtvama, ponositi da smo odbranili nekoliko ključnih civilizacijskih vrijednosti. Prije svega, odbranili smo naš grad u veoma teškom, ključnom, dramatičnom trenutku - ističe Mehmed Bajrić, bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti Tuzla.
Policija je samo branila građane, porodice, imovinu, svoj grad i jednistvo posebno ako se uzme u obzir kakvi su zločini kasnije počinjeni u cijeloj BiH, rečeno je danas.
- Taj trenutak 15. maja, odlučujući za Tuzli i BiH je nešto veličanstveno za mene. U ovom trenutku samo se mogu zahvaliti svim učesnicima koji su dali doprinos da se tog 15. maja odbrani dostojanstvo čovjeka - naglasio je povodom godišnjice ratni načelnik Tuzle Selim Bešlagić.
Današnji gradonačelnik, Zijad Lugavić, dodaje:
- Neizmjerno im hvala u ime svih građana i građanki Tuzle što su stali u odbranu jedinstva, slobode, života i imovine građana. Ovu poruku treba prenositi svim mladim generacijama.
Za stradanja ljudi niko nije odgovarao. Ključne figure u komandnom lancu iz Tuzle oslobođene su bilo kakve odgovornosti te su više puta pozivali pravosuđe da procesuira čelne ljude iz tadašnje JNA do čega nikada nije došlo. Pravdu traži i druga strana.
- Da nam se takva stradanja više nikada i nikome ne ponove. Da nijedan više roditelj ne pusti suzu zbog stradanja svog roditelja i svog bližnjeg. Kako god se on zvao i prezivao - stava je Ljubiša Petrović, gradonačelnik Bijeljine.
Slavko Novaković, učesnik Tuzlanske kolone:
- Živjeli smo mi u slozi i ljubavi prije svega, ali tako su drugi htjeli. Tako smo okončali svi. I u problemu smo svi 33 godine. Pozivam insittucije BiH da ziasta ovo jednom procesuiraju.
Dvije strane nikada nisu usaglasile ni broj stradalih. Prema podacima tuzlanske Fondacije“ Istina, pravda, pomirenje“, poginula su 33 učesnika kolone, trojica policajaca i jedna žena. Prema podacima iz Republike Srpske, poginula su 54 vojnika, a ranjeno 78.
(N1/DEPO PORTAL/au/Foto: Screenshot)