Članica i predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Cvijanović kazala je danas na početku posebne sjednice NSRS-a koja je zakazana na njen zahtjev, da je entitetska skupština "najbolja brana pokušajima da se Predsjedništvo BiH iskoristi za političke obračune".
- Ja se danas vama ne obraćam kao predstavnik bilo koje političke partije ili stanovnik RS-a, već kao izabrani predstavnik koji je preglasan na vrlo ozbiljnom pitanju na kojem se htjela još jednom pokazati dominacija ili nadmoć jednih nad drugima – rekla je Cvijanović, prenosi Faktor.
Navela je da osporeni zaključak Predsjedništva BiH na koji je uložila veto, ima osam segmenata "od kojih se po svojoj destruktivnosti" najviše izdvajaju tačke koje odluke Narodne skupštine definišu kao antiustavne i antidejtonske".
Pojasnila je da je riječ o tačkama kojima se poziva na smjenu rukovodilaca u policijsko-obavještajnim agencijama i da EUFOR osigura asistenciju ovim agencijama na nivou BiH, Federacije BiH i Distrikta Brčko s ciljem hapšenja funkcionera RS-a.
- BiH se nalazi u ozbiljnoj ustavnoj i političkoj krizi, međutim, ne iz razloga koji se navode u spornom zaključku, nego iz istih onih razloga koji su BiH tjerali iz krize u krizu, a to je djelovanje neizabranih stranaca koji su uzurpirali ovlašenja demokratskih izabranih parlamenata i nametali rješenja koja su suprotna Dejtonskom sporazumu – navela je Cvijanović.
Rekla je da je u BiH "na sceni neviđena i u modernom svijetu nezabilježena diktatura, gora od bilo koje kolonijalne uprave koja guši demokratiju i koja je društvo dovela do kolapsa".
Dodala je da sporni Zaključak u tački 8 sadrži zahtjev kojim se Misija EUFOR-a, kao sigurnosne snage koje djeluju pod patronatom EU, žele uvesti u rješavanje političke i ustavne krize u BiH na način "da se oni obračunavaju sa legalnim rukovodiocima i insitucijama RS-a i da se tako stave u funkciju realizacije ciljeva političkog Sarajeva".
- Priča o rušenju ustavnog poretka je fasada, a stvarni ciljevi su odavno poznati i prepoznati. Ono što predmetni zaključak dvojice članova Predsjedništva BiH čini dodatno bespredmetnim, jeste da EUFOR kao strana vojska u BiH, čiji je zadatak da nadgleda vojnu implementaciju Dejtonskog mirovnog sporazuma, nema ovlaštenja da asistira domaćim sigurnosnim agencijama na način kako se to traži – kazala je, između ostalog, Cvijanović.
Ocijenila je "da je prijetnja stranom silom i pokušaj dvojice članova Predsjedništva BiH da Misiju Altea iskoriste za političke obračune, primjer urušavanja poretka u BiH".
(Faktor.ba/DEPO PORTAL/au)