Ostalo je još manje od 48 sati do odluke - hoće li išta biti od pregovora o miru ili barem nekakvom primirju u Ukrajini u turskom gradu Istanbulu? Naime, čeka se hoće li ruski predsjednik Vladimir Putin (ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zaskočio ga je i sprema se na put), koji je nedavno sam predložio "mirovne pregovore" navodno bez ikakvih uvjeta (a ispalo je da ih ima gomila) krenuti put grada na Bosporu, prenosi Jutarnji list.
No, čini se da Putin planira kako da u Istanbul ipak ne dođe osobno, ali da pošalje "jaku delegaciju". Iz ureda Zelenskog su poručili da se on neće susretati ni s kim osim s Putinom jer, kako kaže šef njegova kabineta Mihailo Podoljak, nitko u Rusiji "nema pravi legitimitet da pregovara o miru" i nitko ne može donijeti ove ili one odluke. Naime, Konstantin Kosačev, zamjenik predsjednika Vijeća Federacije, poziv Zelenskog na pregovore nazvao je "predstavom" i "komedijom". - Sastanci na najvišoj razini, posebno u ovako teškoj situaciji, definitivno se ne organiziraju na ovaj način - izjavio je Kosačev za ruske medije, optuživši Zelenskog da pokušava "svaliti krivnju na Rusiju kako bi je optužio za podrivanje pregovora".
Kako prenosi ukrajinski portal nv.ua, i zamjenik predsjednika Odbora za međunarodne poslove ruske Dume Aleksej Čepa izrazio je sumnju da će Putin otići u Istanbul na sastanak sa Zelenskim. Čepa je nagovijestio, navodi ukrajinski portal, da Rusija ne može vjerovati Ukrajini ni u kakvim pregovorima jer je, navodno, prekršila prethodne sporazume dosadašnjeg "primirja". Problem je svakako u tome da ruski prorežimski mediji ne govore o "novim pregovorima", nego ih i sam Putin navodi kao nastavak propalih i prekinutih pregovora iz 2022. godine, koje je Kijev odbio jer su, ustvari, bili "prijedlog vojne i političke predaje"
Analitičari američkog Instituta za proučavanje rata (ISW) također ističu da izjave koje daju neki kremaljski političari ukazuju na to da Putin vjerojatno neće otputovati u Istanbul, a pogotovo se neće sastati sa Zelenskim. Štoviše, analitičari ISW-a navode da Putin "ulaže značajne napore kako bi pripremio rusku javnost za daljnje i dugotrajno ratovanje - umjesto za kratkoročni mirovni sporazum".
Portal Meduza navodi da je Putinov stalni "adut" u rukavu nepriznavanje legitimiteta Zelenskog, koji je trenutno na mirovanju, ali se uvijek može izvući ako zatreba. Konačno, u svojem nedavnom obraćanju o pregovorima Putin izrijekom nije spomenuo Zelenskog, nego samo Ukrajinu. No, Putin je još donedavno smatrao da je stvar s Ukrajinom riješena u rusku korist, o čemu su pisali analitičari koji iznose kremaljsko gledište, tumačeći nepredvidljive poteze američkog predsjednika Donalda Trumpa prema Zelenskom i Ukrajini (svađa u Bijeloj kući, pritisak zbog Sporazuma o mineralima, najava da im se više neće isporučivati oružje) i zamor Europe ratom u Ukrajini kao da će im to ostvariti sve ono što u tri godine rata nisu uspjeli na bojnom polju.
No, pokazalo se da se Europa - čitaj Velika Britanija i EU - sabrala i pokazala se puno jedinstvenijom i odlučnijom nego što se to u Moskvi pretpostavljalo, kao što se pokazuje da i Trump sve više gubi strpljenje s Rusima. Usput rečeno, Putin sigurno nije računao da će ga pritisnuti i njegovi tzv. saveznici, u prvom redu Kina i Brazil, koji podržavaju ideju o primirju kao preduvjetu pregovora, što je za Kremlj neočekivani udarac jer smatra da je "primirje" zapravo dobitak za Ukrajinu, a nešto nepovoljno za Rusiju.
Ostatak teksta pročitajte ovdje.
(DEPO PORTAL/mm)