Kapetan Ibrahim Traoré je karizmatični 37-godišnji vojni vladar Burkine Faso odlučan da svoju naciju iščupa iz, kako kaže, kandža zapadnog imperijalizma i neokolonijalizma.
I u drugim afričkim zemljama sve je više njegovih obožavatelja koji na njega gledaju kao nasljednika afričkih heroja poput Thomasa Sankare - marksističkog revolucionara kojeg ponekad nazivaju ‘afričkim Che Guevarom‘.
- Traoréov utjecaj je ogroman. Čak sam čula političare u zemljama poput Kenije kako kažu: ‘To je to. On je taj čovjek -, rekla je za BBC Beverly Ochieng iz globalne konsultantske kompanije Control Risks.
Njegove poruke itekako odjekuju u doba kada mnogi Afrikanci propituju odnos sa Zapadom i pitaju se zašto još uvijek postoji toliko siromaštva na kontinentu tako resursima bogatom kontinentu.
Odbacivanje Francuske i savez s Rusijom
Traoré je preuzeo vlast državnim udarom 2022. godine te se odrekao bivše kolonijalne sile Francuske i ušao u savez s Rusijom, nakon čega su u zemlji raspoređene ruske paravojne brigade i usvojena je ljevičarska ekonomska politika. To je uključivalo osnivanje državne rudarske kompanije koja je od stranih kompanija zatražila da joj daju 15 posto udjela u svojim lokalnim operacijama i stanovnike Burkine Faso nauče poslu.
Svoje poteze Traoré naziva revolucijom i namjera mu je osigurati da Burkina Faso ima koristi od svog mineralnog bogatstva. Zbog toga vojna hunta gradi rafineriju zlata i stvara nacionalne rezerve zlata po prvi put u historiji te zemlje. Za kompanije u zapadnom vlasništvu nastupila su teška vremena zbog čega je australska kompanija Sarama Resources krajem 2024. pokrenula arbitražni postupak protiv Burkine Faso nakon što joj je oduzeta licenca za istraživanje.
Hunta je također nacionalizirala dva rudnika zlata koji su prethodno bili u vlasništvu kompanije uvrštene na londonsku burzu, a prošli mjesec je izjavila da planira preuzeti kontrolu nad još nekim rudnicima u stranom vlasništvu. Zbog svega toga, Traoréova popularnost je silno narasla, kako je naglasio i Enoch Randy Aikins, istraživač u južnoafričkom Institutu za sigurnosne studije.
- On je sada vjerojatno najpopularniji od svih afričkih predsjednika - rekao je Aikins.
Preko društvenih mreža do popularnosti
A u postizanju te popularnosti, velik su uticaj imale društvene mreže na kojima je Traoré znao objavljivati i obmanjujuće stvari u svrhu povećanja popularnosti. Među objavama se tako mogu naći i videi generirani umjetnom inteligencijom koji prikazuju muzičke zvijezde poput R Kellyja, Rihanne, Justina Biebera i Beyoncé koje veličaju Traoréa, a koji, naravno, sa stvarnim muzičarima nemaju nikakve veze.
Evo jednog od takvih lažnih videa:
Beverly Ochieng kaže da je Traoré prvi put privukao pozornost Afrikanaca kada je govorio na summitu Rusija-Afrika 2023. godine, poručivši afričkim vođama da se ‘prestanu ponašati se kao lutke koje plešu svaki put kada imperijalisti povuku konce‘. Ruski mediji prenijeli te njegove riječi i Traoréov uspon mogao je početi.
Dakako, Traoré je bio jedan od uzvanika na nedavnoj svečanosti u Moskvi povodom 80. godišnjice sovjetske pobjede nad nacističkom Njemačkom u Drugom svjetskom ratu. Na X-u je objavio da je on, zajedno s vojnim vođama iz susjednog Malija i Nigera, sada inspirisan ‘da po svaku cijenu pobijedi u ratu protiv terorizma i imperijalizma‘.
Njegov se apel proširio svijetom, ponajviše zahvaljujući društvenim mrežama, a pristaše je našao kako među Afrikancima tako i među crnim Britancima.
- Njegove poruke dopiru do svakoga ko je iskusio rasizam, kolonijalizam i ropstvo - rekla je Ochieng te dodala da je čak i popularni afroamerički reper Meek Mill lani na X-u kako mu se sviđa njegova ‘energija i srce‘ - iako je pritom napravio priličan gaf pa pobrkao ime vođe i zemlje te Traoréa nazvao Burkina Faso. Kasnije je, naravno, izbrisao objavu.
Opširnije možete pročitati OVDJE.
(Jutarnji.hr/DEPO PORTAL/au)