Nebojša Vukanović, lider Liste za pravdu i red, žestoko je kritikovao HDZ BiH i njihovog predsjednika Dragana Čovića na press konferenciji nakon potpisivanja Platforme za mir u Sarajevu.
Govoreći o samom sadržaju platforme, Vukanović je poručio da ona nije Sveto pismo i da je podložna promjenama.
- Nismo najpametniji, može biti sugestija, nije ovo ustav- rekao je Vukanović.
Mišljenja je da se trenutno domaći političari nalaze na raskrsnici. Na jednoj strani je evropski put BiH, a na drugoj put ucjena i političke korupcije.
- Ako Čović smatra, vrlo sam otvoren, u Bugarskoj da je tamo neki premijer rekao da će nagraditi onoga ko napadne lidera opozicije i ja sam napadnut četiri puta u mjesec dana... Neću praviti od sebe žrtvu, ali kada izađem u grad, stalno gledam oko sebe. Supruga polaže vozački ispit i kaže 'pogledaj ispod auta, ima li bomba - rekao je Vukanović.
Potom je bjegunca od bh. pravosuđa i predsjednika RS-a Milorada Dodika nazvao "teroristom i monstrumom".
- Mi živimo takav život, zato što je ovaj čovjek koji je terorista i monstrum napravio atmosferu u kojoj kaže 'linčujte ga, ja ću vas podržati'. Što može značiti ova njegova izjava 'vi ga ubijte, ja ću ga amnestirati i dati nagradu'. U svakoj normalnoj zemlji, u Bugarskoj bi bio smješten u ludnicu - kazao je.
Kada je riječ o njegovom imenovanju na mjesto ministra sigurnosti BiH, istakao je da se zbog predsjedavajuće Vijeća ministara BiH, Borjane Krišto, odnosno njene odluke da u proceduru ne uputi njegovo imenovanje, osjećao kao građanin drugog reda.
- Da je Krišto to potpisala, ne bih imao nešto što me jako peče, ne bi moja porodica bila meta terorističkih napada. Smatram Čovića i Krišto direktno odgovornim jer podržavaju ovo što radi Dodik. Neka kažu, je li to afrički, a nije evropski pozivati na nečije ubistvo i reći nagradit ću vas? - poručio je Vukanović.
(Oslobođenje/DEPO PORTAL/af)