Završena sjednica

BiH podijelila Vijeće sigurnosti na istočni i zapadni blok: Srbija i Hrvatska se pridružile Rusiji i Kini u napadu na Schmidta

Front 06.05.25, 19:07h

BiH podijelila Vijeće sigurnosti na istočni i zapadni blok: Srbija i Hrvatska se pridružile Rusiji i Kini u napadu na Schmidta
Hrvatski predstavnik se pridružio Rusiji, Kini i Srbiji u kritici Schmidta zaključivši kako visoki predstavnik nije imao “izbalansiran” pogled po pitanju hrvatske zajednice koja je, kako je kazao, najranjivija u BiH

 

 

Bosna i Hercegovina ponovo je podijelila Vijeće sigurnosti na istočni i zapadni blok. Iznenađujuće, Hrvatska se ovog puta priključila istočnom bloku, koji vode Rusija i Kina, i ataku na Christiana Schmidta, visokog predstavnika u BiH.

 

Naime, u Vijeću sigurnosti UN-a održana je sjednica na kojoj je visoki predstavnik u BIH Christian Schmidt predstavio svoj izvještaj o stanju u BiH.

 

Naravno, ključni dio Schmidtovog izvještaja bio je dio koji se odnosi na državni udar koji provodi režim Milorada Dodika.

 

Nakon što je on govorio, obraćali su se ambasadori zemalja članica Vijeća sigurnosti BiH i tu se vidjela jasna polarizacija.

 

Hrvatski predstavnik pri UN-u Hrvoje Ćurić Hrvatinić je iskazao da dijele zabrinutost zbog "političke" krize u BiH. Pozvao je na uzdržavanje od retorike koja vodi podjelama.

 

On je kazao da je odgovornost na lokalnim akterima da preuzmu ulogu u osiguravanju stabilnosti u zemlji.

Hrvatski predstavnik se pridružio Rusiji, Kini i Srbiji u kritici Schmidta zaključivši kako visoki predstavnik nije imao “izbalansiran” pogled po pitanju hrvatske zajednice koja je, kako je kazao, najranjivija u BiH.

 

- Zato se izborna reforma mora tretirati kao najviši prioritete - zaključio je.

 

Presuda i nalog za hapšenje Dodika su politički motivisani

 

Radomir Ilić, otpravnik poslova Srbije pri UN-u obratio se na današnjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a kazavši da će Srbija nastaviti da daje svoj doprinos regionalnom miru i stabilnosti u skladu sa svojim mogućnostima.

 

- Srbija ima strateški interes za očuvanje stabilnosti BiH. Bilo kakva nestabilnost može se preliti na našu zemlju, usporiti ekonomski razvoj i reforme. Dejtonski sporazum je okončao rat i osigurao mir i sigurnost tokom proteklih 30 godina.

 

Očuvanje stabilnosti zahtjeva puno poštovanje ustavnih mehanizama koji su njegova okosnica. BiH je multietničko društvo i svi se sjećaju i tragedija i radosti zbog toga. Kako bi se sačuvala raznolikost kao snaga, ona se mora poštovati - kazao je Ilić u obraćanju.

 

Kaže da niko u BiH ne bi trebao biti “ustavno ranjiv”.

 

- Moramo poštovati strukturu zasnovanu na dva entiteta i tri naroda. Niko u BiH ne bi trebao biti ustavno ranjiv. U kompleksnom okruženju BiH ne možemo imati vanjsko nametanje odluka. To može samo kršiti ustavom zagrantovana prava. Problem je funkcionisanje BiH, a to nije uzrokovao Dejtonski sporazum nego pokušaji da se taj sporazum ugrozi - dodao je.

 

Kaže da je presuda protiv Dodika politički motivisana.

 

- Naše razumijevanje je da RS ne zagovara secesiju nego poštovanje Dejtonskog sporazuma. Ne može se pobjeći utisku da presuda protiv Dodika kao i izdavanje naloga za hapšenje je politički motivisana. Interpolova odluka da ne djeluje po zahtjevima Suda BiH ukazuje da je u pozadini politički motivisana stvar, a ne nepristrasna pravda.

 

Srbija smatra da nametanje odluka nije u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma - dodao je Ilić.

 

Nakon obraćanja predstavnika Srbije završena je sjednica Vijeća sigurnosti UN-a o BiH.

 

(DEPO PORTAL/au)

BLIN
KOMENTARI