Društvo novinara BiH sinoć je u Tuzli dodijelilo tradicionalno novinarske nagrade i priznanja za prethodnu godinu.
Nagrada „Novinar godine“ po izboru žirija Društva novinara Bosne i Hercegovine pripala je Jeleni Jevtić i Mubareku Asaniju, kolegici i kolegi iz Centra za istraživačko novinarstvo.
- Dokumentarac „Gdje je Sara“ je izuzetno teška priča o roditeljima koji u borbi da pronađu svoje dijete nailaze na zid šutnje u institucijama i ustanovama. Film autorice Jelene Jevtić i producenta Mubareka Asanija prati Sarinu majku Aleksandru Blagojević i oca Miloša Kuprešanina, koji od 2018. bezuspješno traže informacije o grobu svoje tek rođene bebe. Propitivanje teme, ne odustajanje, insistiranje na odgovorima – elementi su rada na ovom filmu, koji nas sve podstiče na nove izazove. O ovoj potresnoj priči – potrazi, prije je pisao portal Gerila, ali je tek nakon ekranizacije u dokumentarcu kolega iz CIN-a, priča dobila zasluženu pažnju javnosti i „pokrenula“ stvari sa mrtve tačke, te probudila sumnju u iskrenost nadležnih i time rasvijetlila ovaj težak i uznemirujući slučaj. Dokumentarac Gdje je Sara? vraća povjerenje u novinarstvo, saopćeno je iz Društva.
Nagrada za životno djelo uručena je novinaru Bori Kontiću, koji se više od 40 godina bavi novinarstvom. Počeo je na Radio Sarajevu, krajem sedamdesetih kao reporter i voditelj slušanih emisija i programa, a svoju je radijsku karijeru okončao kao urednik Drugog programa Radio Sarajeva i autor brojnih dokumentaraca za koje je dobio nagrade na svjetskim festivalima. Od 1995. vodi Media centar – Sarajevo, specijaliziran za edukaciju novinara, medijska istraživanja i digitalizaciju štampe uključujući dokumentarnu produkciju HYPERLINK "http://www.media.ba/" \t "_blank" \o "" www.media.ba . Dobitnik je ugledne regionalne nagrade Jug Grizelj za istraživačko novinarstvo. Napominjemo da je ove godine Mediacentar Sarajevo proslavio trideset godina postojanja.
Nagradu u kategoriji TV novinarstvo pripala je portalima – Gerila.info i Hercegovina.info. Antiratni dokumentarni serijal „Ožiljci“ je serijal od sedam epizoda, i donosi priče onih koji su preživjeli rat. Ovo su priče o traumi, nadi i borbi za mir, s porukom razumijevanja i pomirenja, a daju nadu i – borbu za mirom. Kroz sudbine ovih ljudi date su poruke upozorenja kako mnogi od njih danas žive na marginama društva.
Nagradu u kategoriji printani i online mediji dobila je Branka Mrkić, novinarka. Kolegica Branka Mrkić je tokom prošle godine pored niza tekstova o korupciji i nepotizmu, izuzetnu pažnju posvetila društvenim anomalijama, i to - kada je u pitanju zaštita djece. Objavila je seriju priča o jednoj od najbolnijih aktuelnih društvenih tema u Bosni i Hercegovini, a to je femicid. Analitički je preispitivala femicid kao pojavu, od uzroka do posljedica, odgovornost pojedinaca i institucija u lancu sprječavanja. Pripredila je neispričane priče žrtava nasilja u porodici koje uglavnom predhodi femicidu, odnosno ubistvima žena. Kolegica Mrkić je i koaturica filma o femicidu “Pomozite, ubiće me!”, filmu koji na izuzetan način razgolićuje sistem kada je u pitanju zaštita i sudbina žena koje su žrtve njihovih partnera, nasilnika i ubica.
Darko Đerić, sportski novinar BH Radija 1 dobitnik je nagrade u kategoriji radijskog novinarstva. Za mnoge slušatelje je njegov glas magičan, pogotovo u prijenosu fudbalskih utakmica. Darko svojim glasom ne samo da informira već i educira i zabavlja najširi dio javnosti BiH, i čini sve da prenese emocije putem radiotalasa.
Ovom prilikom uručena su i tri specijalna priznanja. Prvo specijalno priznanje dodjeljeno je, prema odluci žirija DN BiH, Hrvatskom glasniku. Hrvatski glasnik je bosanskohercegovački, nekada časopis, danas portal, na hrvatskom jeziku. Nastao je u teškim i izazovnim vremenima, a osnovao ga je fra Petar Matanović.
Drugo specijalno priznanje dodjeljeno je Barbari Pavljašević, čiji je rad u novinarstvu prepoznat kako u BiH tako i na međunarodnoj razini. Kao urednica RTVTK sjajan je učitelj mladim generacijama.
Treće specijalno priznanje dodjeljeno je Anisi Mahmutović, mladoj novinarka iz Sapne, rođenoj 1994. godine. Porijeklom iz male sredine, mjesta koje teritorijalno pripada Općini Sapna, Anisa kroz svoj angažman vrlo često poziva na promociju tolerancije, suživota, saradnje mladih iz cijele Bosne i Hercegovine, saopćilo je Društvo novinara BiH.
(FENA/ad)