Raste frustracija

Hoće li Amerika baciti Putina na koljena? Pripremljene nove, žestoke sankcije, čeka se samo Trumpov potpis

Front 03.05.25, 18:34h

Hoće li Amerika baciti Putina na koljena? Pripremljene nove, žestoke sankcije, čeka se samo Trumpov potpis
Trumpovo odobrenje novih sankcija, koje bi uslijedile nakon potpisanog sporazuma o mineralima između SAD i Ukrajine koji je snažno promovirao kao dio svojih mirovnih napora, moglo bi značiti pooštravanje njegova stava prema Kremlju

 

 

Američki zvaničnici finalizirali su nove ekonomske sankcije protiv Rusije, uključujući bankarske i energetske mjere, kako bi pojačali pritisak na Moskvu da prihvati napore američkog predsjednika Donalda Trumpa da okonča rat protiv Ukrajine, prenosi Reuters.


Mete uključuju ruskog državnog energetskog diva Gazprom i velike subjekte uključene u sektore prirodnih resursa i bankarstva, rekao je zvaničnik administracije Sjedinjenih Američkih Država, koji je, kao i drugi izvori, zatražio anonimnost kako bi razgovarao o tom pitanju.


Međutim, nije jasno hoće li Trump odobriti paket, čija je simpatija prema izjavama i postupcima Moskve ustupila mjesto frustraciji zbog toga što je ruski predsjednik Vladimir Putin odbacio njegove pozive na prekid vatre i mirovne pregovore.


Vijeće za nacionalnu sigurnost SAD "pokušava koordinirati neke kaznene mjere protiv Rusije“, rekao je izvor upoznat s problemom.
 

"To će morati odobriti Trump. To je potpuno njegova odluka“, potvrdio je drugi američki predstavnik.


„Od početka je predsjednik bio jasan u svojoj predanosti postizanju potpunog i sveobuhvatnog prekida vatre, rekao je glasnogovornik Vijeća nacionalne sigurnosti James Hewitt.
 

"Ne komentiramo detalje tekućih pregovora“, rekao je on.
 

Američko ministarstvo finansija, koje provodi većinu američkih sankcija, nije odgovorilo na zahtjev za komentar.


Trumpovo odobrenje novih sankcija, koje bi uslijedile nakon potpisanog sporazuma o mineralima između SAD i Ukrajine koji je snažno promovirao kao dio svojih mirovnih napora, moglo bi značiti pooštravanje njegova stava prema Kremlju.


Otkad je Rusija pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu 2022. godine, SAD i njihovi saveznici dodavali su sloj po sloj sankcija toj zemlji.


Iako su mjere bile bolne za rusku privredu, Moskva je pronašla načine da zaobiđe sankcije i nastavi finansirati svoj rat.
 

"Trump se svim silama trudio dati Putinu svaku priliku da kaže: 'U redu, imat ćemo primirje i kraj rata', a Putin ga i dalje odbija.


Ovo je sljedeća faza vršenja pritiska na Rusiju“, rekao je Kurt Volker.


On je bivši američki izaslanik pri NATO-u koji je bio posebni predstavnik SAD za pregovore o Ukrajini tokom Trumpovog prvog mandata.
 

„Putin eskalira.Trump je sada uskladio SAD i Ukrajinu pozivajući na trenutni i potpuni prekid vatre, a Putin je sada usamljen“, dodao je on.

 

Otkad je preuzeo dužnost u januaru, Trump je poduzeo korake za koje se smatra da imaju za cilj izazvati rusko prihvatanje njegovih mirovnih napora, uključujući raspuštanje radne skupine Ministarstva pravosuđa formirane za provođenje sankcija i ciljanje oligarha bliskih Kremlju.
 

Također je davao proruske izjave, lažno optužujući ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog za početak sukoba i nazivajući ga „diktatorom“.


U međuvremenu, Steve Witkoff, Trumpov specijalni izaslanik, zagovarao je mirovnu strategiju kojom bi se četiri ukrajinske regije prepustile Moskvi, a s Putinom se sastao četiri puta, posljednji put prošle sedmice.
 

No, tri dana nakon tog sastanka, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ponovio je Putinove maksimalističke zahtjeve za rješenjem, a moskovske snage su nastavile s napadima na frontu te raketnim i bespilotnim napadima na ukrajinske gradove, što je uzrokovalo još više civilnih žrtava.


Reuters je u martu objavio da SAD izrađuju plan za potencijalno ublažavanje sankcija Rusiji, ali Trump je posljednjih sedmica izrazio frustraciju Putinovom odugovlačenjem s okončanjem invazije i prošle subote održao je "vrlo produktivan" sastanak jedan na jedan u Vatikanu sa Zelenskim.
 

Sljedećeg dana, Trump je u objavi na svojoj platformi Truth Social rekao da "snažno razmatra velike bankarske sankcije i tarife Rusiji" koje bi ostale na snazi ​​do primirja i konačnog mirovnog sporazuma.


Volker je rekao da Rusija zarađuje čvrstu valutu koja finansira njenu vojsku prodajom nafte i plina zemljama poput Indije i Kine te da bi bilo "vrlo značajno" kada bi Trump uveo sekundarne sankcije na takve poslove.


Sekundarne sankcije su one u kojima jedna zemlja nastoji kazniti drugu zemlju zbog trgovine s trećom zabranjujući joj pristup vlastitom tržištu, što je posebno moćan alat za SAD zbog veličine njihove ekonomije.

 

(Raport, DEPO PORTAL/dg)

BLIN
KOMENTARI