Liberalna stranka Kanade ostvarila je jedno od najvećih političkih iznenađenja u suvremenoj demokratskoj povijesti: od izbornog debakla koji se predviđao krajem prošle godine do pobjede na izborima održanim jučer. Ključ za razumijevanje ovog preokreta krije se u potezima američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Na ulicama brojnih kanadskih gradova, izlozi trgovina ovih dana preplavljeni su natpisima koji ističu da prodaju isključivo kanadske proizvode. Ovi znakovi simboliziraju širi val bojkota američke robe, nastao kao izravna reakcija na Trumpove prijetnje uvođenjem carina i čak aneksijom Kanade. Prema nedavnim anketama, 61 posto Kanađana trenutačno bojkotira američke proizvode.
Trump je sam izazvao najveći val nacionalističkog antiaamerikanizma u povijesti Kanade. Liberalna stranka, koja se predstavila kao najbolji izbor za suprotstavljanje Trumpu, uspješno je iskoristila to raspoloženje i odnijela pobjedu, prenosi Index.hr.
Trump je sam sebi pucao u nogu
Politički gledano, Trump je sebi nanio ozbiljnu štetu. Njegov neslužbeni favorit bio bi konzervativni čelnik Pierre Poilievre, populistički desničar koji je napadao medije, zagovarao teorije zavjere i retorički oponašao Trumpov stil.
Da Trump nikad nije izrekao frazu o Kanadi kao "51. američkoj saveznoj državi", Washington bi sada imao ideološkog saveznika u Ottawi. Umjesto toga, suočava se s Markom Carneyjem, bivšim guvernerom Banke Kanade i Banke Engleske, koji otvoreno zagovara kraj "starog odnosa" Kanade i Sjedinjenih Američkih Država.
Trump je tako nanio štetu ne samo sebi, već i temeljima američke globalne dominacije. Sustav američkog vodstva temelji se na povjerenju saveznika, a ako političari u tim zemljama počinju pobjeđivati kampanjama koje obećavaju distanciranje od Washingtona, temelj tog sustava ozbiljno je uzdrman, piše američki Vox u analizi rezultata izbora u Kanadi.
"Popularnost američkog predsjednika oduvijek je utjecala na spremnost zemalja saveznica da pomažu SAD-u. Trenutno će pomoć biti minimalna", rekao je Steve Saideman, profesor međunarodnih odnosa na Sveučilištu Carleton u Ottawi. "Ovo ide dublje od nezadovoljstva koje je izazvao George W. Bush 2003. ili Trump tijekom svog prvog mandata."
Kako je Trump promijenio tijek kanadske povijesti
Liberali su na vlasti već deset godina, što je neuobičajeno dug period za bilo koju stranku u demokratskim državama. Umor birača bio je očit, a konzervativci su mjesecima vodili u anketama, često s prednošću od više od 20 postotnih bodova.
Dio preokreta može se pripisati promjeni lidera: nakon odlaska Justina Trudeaua, opterećenog izrazito negativnim rejtingom, Liberali su početkom godine izabrali Carneyja, političkog novaka s reputacijom stabilnog upravljača krizama. No ta promjena sama po sebi nije bila dovoljna.
Pravi preokret dogodio se zbog Trumpovih izjava o Kanadi kao 51. saveznoj državi, uz dodatne carine na kanadske proizvode i neutemeljene optužbe o krijumčarenju fentanila iz Kanade. Krajem ožujka većina Kanađana vjerovala je da Trump stvarno pokušava preuzeti njihovu zemlju
Nastavak teksta čitajte OVDJE!
(DEPO PORTAL/jk)