U cilju ublažavanja ekonomskih pritisaka na radnike, Vlada Federacije BiH početkom ove godine donijela je Uredbu kojom se omogućava isplata pomoći zaposlenicima od strane poslodavaca.
Uredbom je omogućeno poslodavcima da svojim radnicima mogu isplatiti do 450 KM mjesečno na ime pomoći s ciljem ublažavanja posljedica povećanja troškova života, na način da se radnicima povećaju primanja iz osnova radnog odnose, a bez dodatnog opterećenja poslodavaca po osnovu plaćanja poreza na dohodak i doprinosa za obavezna osiguranja.
Iako je riječ o podršci koja je oslobođena poreza i ne smatra se platom, poslodavci su u obavezi da ispunjavaju strogo propisane uslove kako bi izbjegli dodatne porezne obaveze, piše Akta.ba.
U nastavku teksta donosimo pregled ključnih odredbi Uredbe, rokova za isplate, obaveza izvještavanja, te mogućih posljedica za poslodavce koji ne postupe u skladu s ovom uredbom.
Pomoć radnicima nije oporeziva
Ova vrsta pomoći ne smatra se plaćom niti naknadom plaće u smislu Zakona o radu, te ne podliježe oporezivanju prema Pravilniku o dopunama pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak ("Službene novine Federacije BiH", broj: 11/25).
Period i dinamika isplate
Pomoć se može isplaćivati mjesečno, najkasnije do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec. Uredba se primjenjuje od dana stupanja na snagu (04.02.2025.), a važi do 31. jula 2025. godine.
Primjeri isplate:
- Pomoć za februar: isplata najkasnije do 31. marta 2025.
- Pomoć za mart: isplata najkasnije do 30. aprila 2025.
- Pomoć za juli: isplata najkasnije do 31. jula 2025
Obaveza dostavljanja Izvještaja Poreznoj upravi
Poslodavac je obavezan dostaviti Izvještaj o isplati pomoći najkasnije do 07. u mjesecu za prethodni mjesec u kojem je isplata izvršena.
Primjeri dostave Izvještaja:
- Ako je isplata pomoći za februar izvršena u februaru → Izvještaj se dostavlja do 07. marta
- Ako je isplata za februar izvršena u martu → Izvještaj se dostavlja do 07. aprila
- Za juli → Izvještaj do 07. augusta 2025
Način dostavljanja Izvještaja
Izvještaj se podnosi na propisanom obrascu koji je sastavni dio Uredbe, i to:
- Nadležnoj poreznoj ispostavi prema sjedištu, ili
- Putem e-maila na: [email protected]
Ako se dostavlja e-mailom, nije potrebno fizičko dostavljanje u poreznu ispostavu.
Sadržaj Izvještaja
Porezna uprava ističe važnost tačnosti podataka. Izvještaj mora sadržavati:
1. Opći podaci:
- Mjesec za koji se isplaćuje pomoć (februar – juli)
- JIB, naziv i adresa poslodavca
2. Podaci o isplaćenoj pomoći:
- Ukupan broj radnika kojima je isplaćena pomoć za izvještajni mjesec
- Ukupan iznos isplaćene pomoći za konkretan mjesec (zbir isplata po radniku)
Porezna uprava Federacije BiH će po prijemu izvještaja izvršiti kontrolu ispunjenosti uslova i dostaviti zbirni izvještaj Federalnom ministarstvu finansija do kraja mjeseca za prethodni mjesec.
Šta ako poslodavac ne dostavi Izvještaj?
Ukoliko Izvještaj nije dostavljen, isplata pomoći može biti tretirana kao dohodak od nesamostalne djelatnosti.
- Uredbom o isplati pomoći radnicima od strane poslodavca je jasno propisano da je poslodavac dužan da dostavi Izvještaj o isplati pomoći, jer na osnovu dostavljenih izvještaja Porezna uprava Federacije BiH vrši provjere i utvrđuje da se radi o isplaćenoj pomoći u skladu s navedenom Uredbom. U suprotnom isplata pomoći se može tretirati kao dohodak od nesamostalne djelatnosti koji podliježe oporezivanju shodno Zakonu o porezu na dohodak - kazali su iz Porezne uprave FBiH za Akta.ba.
(DEPO PORTAL/ad)