Otkud navodno grb Srbije na uniformama Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Republike Srpske i da li su pripadnici snaga bezbjednosti iz susjedne Srbije sinoć bili prisutni u Istočnom Sarajevu gdje je bio entitetski predsjednik Milorad Dodik kada je spriječen, kako su kazali iz SIPA-e, "pokušaj njegovog hapšenja"?
Odgovore na ova pitanja Danas.rs je pokušao da sazna od nadležnih u Srbiji vođeni informacijom, ali i brojnim fotografijama i snimcima iz Istočnog Sarajeva na kojima se mogu prepoznati oznake snaga bezbjednosti Srbije.
U izjavi za Danas ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić kategorički poriče da su pripadnici snaga bezbjednosti Srbije sinoć štitili Dodika od hapšenja.
- Ne. Tamo nema naših snaga, znate da je bilo problema čak i o oko zajedničkih turističkih patrola - kazao je Dačić.
Na pitanje otkud grb Srbije na uniformama pripadnika MUP-a RS, Dačić odgovara: “To nije grb Srbije. Znate kako izgleda grb Srbije? Ovo nije grb”.
Čija je onda oznaka 4S, pitali smo ministra na šta je on odgovorio da nije od MUP-a Srbije. “To je sveopšti srpski simbol, ali nije grb Srbije”.
- Sigurno nije niko iz Srbije - dodao je, „jer su zato potrebne dozvole“.
Ako nije MUP Srbije, novinari Danasa su pitali da li onda entitetska policija koristi oznake Srbije, ali odgovor na to pitanje nisu dobili.
S obzirom na činjenicu da je na fotografijama snaga bezbjednosti, koje su štitile Dodika od hapšenja u Istočnom Sarajevu, vidljiv amblem koji podsjeća na amblem Vojske Srbije, isti koji se može naći i na zvaničnoj stranici Vojske Srbije, Danas se obratio i ministru odbrane Srbije Bratislavu Gašiću, ali odgovor ponovo nisu dobili.
Podsjetimo, bjegunac od bh. pravosuđa Milorad Dodik boravio je u srijedu uvečer u Istočnom Sarajevu, kilometar udaljen od sjedišta Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA).
Tamo je imao sastanak s načelnicima opština, a pratilo ga je jako obezbjeđenje – brojni pripadnici MUP-a RS s dugim cijevima, odnosno Specijalna antiteroristička jedinica (SAJ).
Nakon što su inspektori SIPA-e stigli ispred Administrativnog centra Vlade RS-a, pripadnici MUP-a RS su se rasporedili na sve prilaze zgradi, a službenici SIPA-e ostali iza rampe.
Dva je mjeseca, podsjetimo, od kada je entitetski predsjednik izvršio državni udar potpisivanjem Ukaza, kojim su na snagu stupili zakoni kojima se zabranjuje rad Suda, Tužilaštva i Državne istražne agencije.
U BiH trenutno djeluje čak 16 policijskih agencija i uprava koje su dužne da uhapse Dodika, predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića i premijera RS-a Radovana Viškovića nakon što je Sud BiH raspisao potjernicu za njima.
(DEPO PORTAL/mm)