Amidžić bez prijedloga

Završena sjednica Vijeća ministara BiH: Još uvijek bez konkretnog rješenja za dug 'Viaductu'

Front 11.04.25, 20:04h

Završena sjednica Vijeća ministara BiH: Još uvijek bez konkretnog rješenja za dug 'Viaductu'
Prijedlog kako to uraditi očekivao se od Ministarstva finansija i trezora BIH, ali je umjesto rješenja članovima Vijeća ministara dostavljena informacija u kojoj se konkretan prijedlog ne nalazi. Na njemu se insistiralo i tokom same sjednice, ali ga resorni ministar Srđan Amidžić nije mogao ponuditi

 

 

Sjednica Vijeća ministara BIH završena je bez konkretne odluke kako izmiriti dugovanja po osnovu arbitražne presude Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID) iz Vašingtona. 

 

Prijedlog kako to uraditi očekivao se od Ministarstva finansija i trezora BIH, ali je umjesto rješenja članovima Vijeća ministara dostavljena informacija u kojoj se konkretan prijedlog ne nalazi. Na njemu se insistiralo i tokom same sjednice, ali ga resorni ministar Srđan Amidžić nije mogao ponuditi.

 

- Vijeće ministara je donijelo zaključak kojim će zbog problema naplate i blokade, posebno BHANSA-e čije je funkcionisanje ugroženo, od Fiskalnog vijeća tražiti izmjenu fiskalnog okvira, kako bi se budžetom moglo predvidjeti plaćanje ove presude i deblokada računa. Ako to Fiksalno vijeće ne odobri, što možemo očekivati jer bi se radilo o preraspodjeli novca od Centralne banke, to bi značilo da jedan dio ovih sredstava ide na štetu FBIH, pa možemo očekivati da FBIH ne pristane da na Fiskalnom vijeću rješavamo ovaj problem. U tom slučaju ćemo na sjednici Vijeća ministara u utorak razmatrati druge opcije deblokade BHANSA-e, kako ne bi došlo do obustave kontrole neba u BIH – kazao je nakon sjednice ministar prometa i komunikacija BIH Edin Forto.

 

(DEPO PORTAL/dg)

BLIN
KOMENTARI