VIDEO/ nakon razgovora u Mostaru

Plenković: 'Inicijativa da se uvedu sankcije Dodiku na nivou EU neće proći... Mi kao prvi susjed to nećemo uraditi'

Front 07.04.25, 22:13h

Plenković: 'Inicijativa da se uvedu sankcije Dodiku na nivou EU neće proći... Mi kao prvi susjed to nećemo uraditi'
Odgovarajući na novinarsko pitanje o mogućim sankcijama Europske unije protiv Milorada Dodika, Plenković je odgovorio kako mu se čini da takva inicijativa na razini EU neće proći

 


Hrvatski premijer Andrej Plenković i predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a BiH Dragan Čović večeras su u Mostaru razgovarali o aktualnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.


Plenković je u svojoj izjavi po završetku sastanka ponovio kako Republika Hrvatska podupire Bosnu i Hercegovini na njezinom europskom putu te da će se i dalje zalagati za očuvanje jednakopravnosti hrvatskog naroda u BiH.


Istaknuo je kako Hrvatska nastavlja podržavati hrvatski narod u BiH kroz potporu kulturnim, obrazovnim i zdravstvenim institucijama, kao što su Sveučilište u Mostaru i SKB Mostar.


- Što se tiče gospodarstva, u situaciji smo da nam je razmjena prešla četiri milijarde eura. Hrvatska je prvi vanjskotrgovinski partner BiH, zemlja koja svojim prioritetom prema BiH želi unaprijediti gospodarsku i socijalnu situaciju. To ćemo činiti dalje i u prometnom i u energetskom smislu - kazao je Plenković.


Po njegovim riječima, Hrvatska je zabrinuta zbog političke krize u BiH.


- Smatramo da je kriza dosta ozbiljna. Bilo je puno izazova za BiH u proteklih 30 godina, međutim ovo sada zahtjeva da se svi vrate u ustavne okvire, da se smanje tenzije, da ne dođe do daljnjih napetosti nego da prionemo zajednički poslu koji se odnosi na stabilnost zemlje, ekonomski prosperitet i europski put - dodao je.


Odgovarajući na novinarsko pitanje o mogućim sankcijama Europske unije protiv Milorada Dodika, Plenković je odgovorio kako mu se čini da takva inicijativa na razini EU neće proći.


- Što se tiče Hrvatske, mi nismo u istoj poziciji kao zemlje koje nisu prvi susjed BiH. Banja Luka je od Zagreba sat i pol, i mi s te strane želimo slati umirujuće poruke, poruke koje će ohrabrivati dijalog i vraćati stvari na pravo mjesto, a to znači da se među političkim strankama i institucijama BiH nalaze rješenja za budućnost zemlje. Sve ostalo nije dobro, dovodilo bi do većih napetosti, slabije funkcionalnosti, usporavanje europskog puta i u konačnici lošije ekonomsku i socijalnu poziciju građana u BiH - izjavio je Plenković.


Ubrzanje europskog puta


Govoreći o europskom putu, Plenković je najavio da će u utorak u Mostar doputovati visoka predstavnica za vanjsku politiku Kaja Kallas što je, po njegovim riječima, dobra poruka.


- Ono što želimo je da se ubrza europski put. komisija Ursule von der Leyen ima ambiciju da se na pitanju procesa proširenja naprave veći iskoraci nego prije, a to znači da barem do kraja mandata ove komisije, a to je kraj 2029. godine, da se dogodi neko proširenje i zato je jako važno da BiH ne gubi ritam niti reformski niti ritam institucionalnog približavanja - kazao je hrvatski premijer.


Dodao je kako se nada da će bh. strane kroz kompromis i koncenzus ispuniti preostale uvjete Europske unije, što podrazumijeva imenovanje glavnog pregovarača, kako bi moglo doći do otvaranja bh. pristupnih pregovora.

 


Vraćanje povjerenja


Komentirajući pitanje promjene Izbornog zakona BiH, Plenković je poručio kako je omogućavanje legitimnog zastupanja jedan od uvjeta o kojem se ne može pregovarati te da je potrebno vratiti povjerenje među narode koji žive u BiH.


- Povjerenje u BiH između sva tri naroda može postojati ako je to povjerenje prevedeno u poštovanje, a poštovanje se onda očituje i na izborima. I to izborima stvarnih političkih predstavnika, a ne da imamo situaciju koja duboko frustrira političke predstavnike hrvatskog naroda i sam hrvatski narod u BiH, i to u četiri navrata. To nije dobar recept - dodao je Plenković.


Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović dodao je kako njegova stranka neće odustati od svog prijedloga izmjena Izbornog zakona BiH te je najavio novu sjednicu Doma naroda BiH.


- Mi ćemo biti uporni, ponudili smo jedno ustavno rješenje o kojemu se čak nije dozvolila rasprava, nego se blokirala sjednica da se ne održi. Ta sjednica će se održati, vrlo brzo ćemo zakazati redovitu sjednicu s istim točkama. Mi smo ponudili svoje rješenje, a veselio bih se da kolege koje stalno tvrde kako nije dobro da Bošnjaci biraju Hrvatima člana Predsjedništva, ponude rješenje koje će to vrlo jasno sukladno ustavu riješiti i mi ćemo to rado prihvatiti. Nastavljamo dalje, blokade nisu dobre, a pogotovo ne to da u ovakvoj situaciji to rade Bošnjaci - zaključio je Čović, prenosi agencija Fena.

 

andrej-plenkovic-fena-2

O sankcijama Dodiku na nivou EU...

- Što se tiče Hrvatske, mi nismo u istoj poziciji kao zemlje koje nisu prvi susjedi. Mi smo prvi susjedi. Banja Luka je doslovno od Zagreba sat, sat i 45 minuta i mi s te strane želimo slati umirujuće poruke, poruke koje će ohrabrivati ohrabrivati dijalog i vraćati stvari na pravo mjesto. A, pravo mjesto znači da se među političkim strankama i institucijama Bosne i Hercegovine nalaze rješenja za budućnost zemlje. Sve ostalo mislim da nije dobro, da bi dovodilo do većih napetosti i slabiju funkcionalnost, usporavanja europskog puta i u konačnici lošiju ekonomsku i socijalnu poziciju građana Bosne i Hercegovine, a to je ono što mi ne želimo. Mi želimo obrnuto, jer nema drugog puta osim europskog puta koji će osigurati da zemlja funkcionira skladno i da vidimo napredak i u pogledu ravnopravnosti konstitutivnih naroda, osobito Hrvata kao najmalobrojnijeg ali uopće za reformski put zemlje za plan rasta, za donošenje zakona i za veliki proces koji će tek uslijediti, a to je harmonizacija zakonodavstva Bosne i Hercegovine s evropskom pravnom stečevinom i uopće prilagodba na jedinstveno tržište, na sve mehanizme koji su danas tu - rekao je Plenković.


 

(FENA/ DEPO PORTAL/ad)

BLIN
KOMENTARI