Bakir Hadžiomerović ponovo se našoo u žiži javnosti nakon što je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić, gostujući u Centralnom dnevniku na Face TV-u, izjavio kako je upravo on zamolio Hadžiomerovića da se prijavi na konkurs za novog generalnog direktora Federalne televizije.
- Volio bih da Bakir Hadžiomerović bude direktor FTV-a - kazao je Nikšić, dodajući da će konačnu odluku donijeti Upravni odbor, čije je imenovanje još u proceduri.
Hadžiomerović je jedno od najprepoznatljivijih lica Federalne televizije, a javnosti je najpoznatiji kao urednik i voditelj političkog magazina „60 minuta“, emisije koja je ostavila dubok trag i postala najgledaniji program u historiji FTV-a.
Za komentar o mogućoj kandidaturi obratili smo se direktno Hadžiomeroviću. On je u izjavi za medije odgovorio:
- Kao prvo, zahvaljujem se premijeru Nerminu Nikšiću i vladajućoj koaliciji. Međutim, smatram da još treba sačekati da se konstituira novi Upravni odbor RTVFBiH, koji će na kraju donositi odluke. Kada to bude gotovo, kao ozbiljan čovjek razmislit ću o svojim narednim koracima i profesionalnim planovima.
Podsjetio je na svoj prethodni rad i okolnosti odlaska s FTV-a:
- Ne želim biti lažno skroman. U vrijeme dok sam radio na FTV-u, uređivao sam najgledaniju emisiju u historiji te kuće. Nažalost, političke igranke i logika da su važniji podobni od sposobnih kumovali su mom prisilnom odlasku. Ipak, vjerujem da imam znanja i snage da, uz pomoć novog Upravnog odbora, FTV vratim na mjesto koje mu pripada – mjesto najgledanijeg javnog servisa u BiH.
Iako ističe kako ga izazovi ne plaše, Hadžiomerović upozorava da bi eventualno preuzimanje dužnosti generalnog direktora donijelo i ozbiljne odgovornosti.
- Federalna televizija suočena je s nizom strukturalnih i financijskih problema – neriješenim načinom finansiranja, nejasnim odnosima s BHRT-om, problemima s infrastrukturom i poslovanjem. Tu su i sumnje koje proizlaze iz revizorskih izvještaja o sposobnosti RTVFBiH da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem.
U međuvremenu, podršku Hadžiomeroviću uputila je i poznata televizijska urednica i novinarka Duška Jurišić:
- Ne postoji niko ko tako dobro poznaje poslovanje i način funkcionisanja FTV-a kao Hadžiomerović. Njegovo eventualno imenovanje bilo bi moralna pobjeda. Prebrzo zaboravljamo šta je ‘60 minuta’ značila za domaće novinarstvo. Ako se odluči prihvatiti ovu poziciju, znaće navigavati tim brodom.
Osim urednika magazina "60 minuta", u RTVFBiH je radio i niz drugih odgovornih radnim pozicija, poput urednika Informativno-političkog programa FTV i urednika TV programa i multimedije.
Dok dio medija špekulira o zakonskim preprekama zbog konstitutivne pripadnosti kandidata, pravni stručnjaci i poznavatelji sistema jasno ističu da takve odredbe ne postoje u aktuelnom Zakonu o RTVFBiH.
Podsjećanja radi, trenutni direktor RTVFBiH, Džemal Šabić, izabran je po starom Zakonu iz 2002. godine, u vrijeme kada je proces imenovanja bio u nadležnosti tadašnjeg Upravnog odbora kojim je predsjedavao prof. dr. Slavo Kukić. Taj UO je bio suočen s velikim političkim pritiscima, ali je, kako su navodili u medijima, bio zakonski obavezan provesti konkurs do kraja:
„Obvezu izbora generalnog direktora Upravnom odboru je nalagao raniji Zakon o RTVFBiH. Poštujući taj zakon, Upravni odbor je raspisao natječaj i bio ga je obavezan dovršiti, iako je u međuvremenu usvojen novi zakon. Postupanje po zakonu ne znači suprotstavljanje reformama. Ovaj UO je reforme RTV sistema snažno podržavao godinama.“
Zanimljivo je da je nakon izbora Šabića formiran novi Upravni odbor po novom zakonu, ali zbog političko-proceduralnih prepreka, nikada nije imenovan novi direktor po tom zakonu. Šabić je, stoga, ostao na čelu RTVFBiH sve do danas.
Sada, prvi put nakon dugog institucionalnog zastoja, stvorena je mogućnost da se – ukoliko dođe do konstituisanja novog Upravnog odbora – generalni direktor imenuje po važećem Zakonu o RTVFBiH. Prema tom zakonu, ne postoji etnička prepreka za izbor, što znači da direktor može biti iz bilo kojeg konstitutivnog naroda ili iz reda ostalih.
Jedno je sigurno – tema izbora novog rukovodstva u RTVFBiH ponovno otvara pitanja reforme, zakonitosti, transparentnosti i uloge politike u funkcionisanju javnog servisa. A ako se pita Hadžiomerovića, vremena za povratak ima – ali samo ako se stvore ozbiljni institucionalni i profesionalni uvjeti.
(DEPO PORTAL/ak)