žestoka kritika odluke ministarstva

Opet negodovanje sa UNSA: Digli glas protiv osporavanja legitimnog studentskog predstavništva

Hronika 03.04.25, 10:14h

Opet negodovanje sa UNSA: Digli glas protiv osporavanja legitimnog studentskog predstavništva
- Svako nastojanje da se osujeti ili ospori rad legitimnog studentskog predstavništva direktno je u suprotnosti s ovim međunarodnim normama i dovodi u pitanje usklađenost visokog obrazovanja u BiH s evropskim i globalnim principima akademske slobode i studentskog aktivizma

 

 


Univerzitet u Sarajevu upućuje saopštenje javnosti povodom Rješenja Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo od 25. 03. 2025. godine kojim se Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu briše iz Registra studentskih organizacija na području Kantona Sarajevo.

 

Studentski parlament Univerziteta u Sarajevu je legitimno, zakonom i statutom utvrđeno predstavničko tijelo studenata, čije postojanje i djelovanje proizlazi iz Zakona o visokom obrazovanju Kantona Sarajevo, Statuta Univerziteta u Sarajevu, kao i Zakona o studentskom organizovanju. Ustavna i zakonska obaveza svih javnih dužnosnika, jeste očuvanje demokratskih principa, a ne selektivno tumačenje i narušavanje.

 

Univerzitet u Sarajevu izražava punu podršku Studentskom parlamentu Univerziteta u Sarajevu kao partneru u izgradnji kvalitetnog, odgovornog i demokratski uređenog sistema visokog obrazovanja. Umjesto obeshrabrivanja studentskog aktivizma, potrebno ga je njegovati i osnaživati. Studentski glas ne smije biti utišan administrativnim pritiscima.

 

Pozivi na "izgradnju novog studentskog predstavništva", uz istovremeno javno diskreditiranje postojećeg uspostavljenog studentskog tijela, predstavljaju direktno ugrožavanje demokratskih temelja studentskog organizovanja. Takvi postupci ne samo da su institucionalno štetni, već predstavljaju i zabrinjavajući pokušaj političkog uplitanja u autonomiju univerziteta i prava studenata na slobodno organizovanje, što je suprotno brojnim propisima i međunarodno priznatim principima akademske slobode i institucionalne autonomije.

 

Međunarodne norme i standardi jasno prepoznaju studentsko predstavništvo kao ključni element demokratskog akademskog okruženja:


Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (UN, 1966) garantuje slobodu udruživanja i izražavanja, uključujući i pravo studenata da organizuju svoja predstavnička tijela.


Evropska studentska unija (ESU) i njena Povelja o pravima studenata (2008 Students’ Rights Charter) ističu da studenti imaju pravo na slobodno organizovanje bez negativnih posljedica, kao i pravo na sudjelovanje u upravljanju obrazovnim institucijama kroz demokratsko predstavljanje, a njihovo mišljenje treba biti ravnopravno u donošenju odluka. Ova povelja naglašava važnost studentskih prava, uključujući slobodu udruživanja.


Bolonjski proces i Evropski standardi i smjernice za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ESG) podvlače važnost studentskog sudjelovanja u odlučivanju kao osnovnog elementa osiguravanja kvaliteta i akademske autonomije.


UNESCO Preporuka o obrazovanju za mir, ljudska prava i međunarodno razumijevanje naglašava važnost demokratskog i participativnog procesa u obrazovanju.
 

Svako nastojanje da se osujeti ili ospori rad legitimnog studentskog predstavništva direktno je u suprotnosti s ovim međunarodnim normama i dovodi u pitanje usklađenost visokog obrazovanja u BiH s evropskim i globalnim principima akademske slobode i studentskog aktivizma.

 

Univerzitet u Sarajevu ostaje dosljedno posvećen principima zakonitosti, transparentnosti i zaštite autonomije akademske zajednice – uključujući i nezavisnost studentskog organizovanja. Slobodno, legitimno i demokratski izabrano studentsko predstavništvo ključno je za očuvanje integriteta univerziteta i jačanje akademske kulture dijaloga i odgovornosti. Svaki pokušaj narušavanja ovih principa predstavlja prijetnju temeljnim vrijednostima visokog obrazovanja i akademske slobode, stoji u zaključku saopštenja.

 

(DEPO PORTAL/jk)

BLIN
KOMENTARI