Neonatalna reanimacija, ključna medicinska intervencija koja može spasiti život novorođenčeta, bila je u fokusu dvodnevne edukacije održane u Sarajevu. Program je okupio 45 medicinskih stručnjaka iz 16 zdravstvenih ustanova širom Bosne i Hercegovine, omogućivši im da usavrše vještine neophodne za hitne intervencije kod beba s poteškoćama pri rođenju.
- Kontinuirano stručno usavršavanje osoblja koje učestvuje u porodu ili brine o novorođenčadi ključno je za pravovremenu i kvalitetnu medicinsku podršku najmlađim pacijentima. Dosad smo educirali više od 1.000 zdravstvenih radnika, što je rezultiralo značajnim padom perinatalne i neonatalne smrtnosti u BiH, istakla je Hajrija Maksić, v.d. generalna direktorica KCUS-a i potpredsjednica Udruženja neonatologa i intenzivista FBiH.
Neonatalna reanimacija obuhvata niz medicinskih postupaka i primjenu određenih lijekova, kako bi se novorođenčetu uspostavile vitalne funkcije. Statistike pokazuju da deset posto beba zahtijeva intervenciju da bi prodisale, dok jedan posto novorođenčadi treba opsežne mjere oživljavanja.
Tečaj su vodili licencirani instruktori KCUS-a Hajrija Maksić, Sabina Terzić, Mirza Halimić, Raho Spahović, Almira Kadić i Amila Sidran. Edukacija je bila bazirana na osmom izdanju priručnika za neonatalnu reanimaciju, razvijenog od American Academy of Pediatrics, American Heart Association i International Liaison Committee on Resuscitation. Zahvaljujući prijevodu koji su realizovali uposlenici Pedijatrijske klinike KCUS-a, zdravstveni radnici u BiH imali su pristup najsavremenijim smjernicama i metodama u neonatalnoj reanimaciji.
- Ponosni smo što stručnjaci KCUS-a prenose svoja iskustva i znanja, koja mogu spasiti živote. Svaki polaznik tog tečaja osposobljen je za vještine od neprocjenjive važnosti u kritičnim trenucima za novorođenčad, naglasila je Maksić.
Organizacija tečaja rezultat je saradnje Discipline za zdravlje djeteta, Discipline za nauku i nastavu KCUS-a i Udruženja neonatologa i intenzivista Federacije BiH.
(FENA/ad)