Bračni par je u decembru 2023. kupio kuću u njemačkom gradu Herbsteinu u pokrajini Hessen nakon smrti njenog prethodnog vlasnika. Tokom renoviranja pomazila ih je bogovska sreća – u noćnom ormariću bivšeg vlasnika pronašli su 386.680 njemačkih maraka. Novčanice su bile u ambalažama za kafu i keks iz 1996. No umjesto novca zaradili su ogromnu kaznu zbog pronevjere, piše Tagesschau, a prenosi Tportal.
Par je na Okružnom sudu u Bielefeldu priznao da su napravili katastrofalnu grešku. Njihov plan bio je da ostave novac u Uredu za izgubljeno i nađeno u većem gradu Bielefeldu, u potpuno drugoj saveznoj pokrajini, ne bi li njihovo otkriće privuklo što manje pažnje.
Da bi novac koji pronađete legalno postao vaš, morate ga prvo prijaviti kao izgubljenu imovinu. Ako se niko ne javi i potražuje ga nakon određenog perioda, ostat će u vašem džepu.
No državno tužilaštvo optužilo ih je da pokušavaju prikriti porijeklo novca. Ured za izgubljeno i nađeno odbio ga je primiti, a bračni par prijavljen je policiji. Par je isprva rekao da su ga pronašli na parkiralištu bazena, a službenici su odmah bili sumnjičavi te su pokrenuli istragu.
Iako je suprug skoro završio u zatvoru, naposljetku je dobio novčanu kaznu od 9100 eura, a supruga je kažnjena s 1350 eura – ukupno 10.450 eura. Presuda još uvijek nije pravosnažna, a na ruku im ide to što su odmah sve priznali.
Inače, svaki pronađeni iznos u vrijednosti iznad 10 eura odmah se mora prijaviti Uredu za izgubljene i nađene stvari. Nalaznik može zatražiti nalazninu – pet posto vrijednosti do 500 eura ili 25 eura plus tri posto vrijednosti iznad 500 eura.
Inače, krajem 2023. u opticaju je bilo još 12,24 milijarde njemačkih maraka, valute koja je do kraja 2001. bila službeno sredstvo plaćanja u Njemačkoj, prema podacima Bundesbanka. Raščlanjeno, to je 5,68 milijardi maraka u novčanicama i 6,56 milijardi maraka u kovanicama. Zajedno vrijede oko 6,26 milijardi eura. Njemačka je jedna od šest zemalja u eurozoni koje neograničeno mijenjaju kako novčanice, tako i kovanice stare valute u euro.
Druge zemlje koje su uvele euro imale su ograničen rok za promjenu novca. U Francuskoj su se franci mogli predati najkasnije do 31. marta 2008., a Grčka je bila malo velikodušnija i svima je dala rok do marta 2012. da razmijene svoje drahme.
(Tportal.hr/DEPO PORTAL/au)