Podnijeli tužbu zbog diskriminacije

Ljekari iz FBiH razočarani: Vlada nam je potpuno zatvorila vrata

Hronika 17.02.25, 08:08h

Ljekari iz FBiH razočarani: Vlada nam je potpuno zatvorila vrata
Ljekari navode kako od Federalne vlade nikada nisu tražili da ona finansira kolektivni ugovor, nego da sjedne sa ljekarima i dogovori koja bi to bila prava koja bi se trebala primjenjivati u svih 10 kantona kako bi zdravstveni radnici bili zadovoljni

 

 

Skoro dvije godine traje borba Saveza strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije Federacije BiH sa Federalnom vladom i resornim ministarstvom oko ujednačavanja plaća zdravstvenim radnicima u svim kantonima, piše Faktor.

 

Nakon niza poziva da se sjedne za sto i pokuša dogovoriti rješenje kojim bi bili zadovoljni svi, prema riječima dr. Marine Berberović, predsjednice Saveza, Vlada i Federalno ministarstvo zdravstva su ih do kraja izignorisali nakon čega su ljekari u maju prošle godine tužili Vladu FBiH za diskriminaciju jer im je uskratila pravo na pregovaranje za kolektivni ugovor.

 

Traže ujednačavanje plaća

 

Iako je prvo ročište po tužbi trebalo biti održano 10. februara, iz Saveza navode kako je, zbog bolesti strane u postupku, pomjereno za 2. april.

 

- Mi smo do sada u nekoliko navrata pisali Federalnom ministarstvu zdravstva da smo spremni povući tužbu ukoliko oni odluče s nama pregovarati. Odgovor nikada nismo dobili. Zato idemo sudskim putem dokazivati da imamo pravo na pregovaranje za novi kolektivni ugovor - kaže Berberović.

 

Savez strukovnih sindikata doktora medicine i stomatologije traži ujednačavanje plaća ljekarima i stomatolozima u svim kantonima u FBiH, koje se, kako dodaje Berberović, razlikuju i do 50 posto.

 

- Možda su se te razlike u plaćama prethodnih mjeseci malo smanjile jer su neki kolektivni ugovori potpisani, ali je sve i dalje u velikom rasponu. To je i doprinijelo da su iz nekih kantona, manjih sredina, ljekari otišli u veće gradove ili u inozemstvo jer su nezadovoljni plaćama. Toga smo svi svakodnevno svjedoci. U ambulantama u manjim mjestima svakih nekoliko mjeseci dođe novi, mlađi doktor, jer stariji specijalisti odlaze tamo gdje će za svoj rad, iskustvo i uslugu koju pružaju dobiti bolje primanje. To je veliki problem jer u manjim sredinama hronično nedostaje specijalista, građani su ostavljeni bez adekvatne zdravstvene usluge, a da biste dobili jednog takvog ljekara, potrebno je najmanje pet-šest godina nakon završenog Medicinskog fakulteta i puno uloženog novca u edukaciju. I to nam se sve dešava zbog nekih malih problema, jer ovo nisu veliki problemi koje Vlada ne može riješiti. Nažalost pušta se da kadar, u kojeg je država uložila velike novce, odlazi u druge zemlje - naglašava Berberović.

 

Iz Saveza navode kako od Federalne vlade nikada nisu tražili da ona finansira kolektivni ugovor, nego da sjedne sa ljekarima i dogovori koja bi to bila prava koja bi se trebala primjenjivati u svih 10 kantona kako bi zdravstveni radnici bili zadovoljni.

 

- Mi smo na sebe preuzeli da ćemo sve kolektivne ugovore ispregovarati u svojim kantonima i tek tad ih primijeniti. Bili smo spremni staviti u kolektivne ugovore rečenicu da će oni važiti tek kad ga prihvate vlade kantona. To znači da Federalna vlada ne bi imala nikakvih troškova, ali ni to nisu prihvatili. Nisu čak ispunili ni svoju obavezu da okupe sve kantonalne vlade i ministarstva zdravstva i da ih pitaju - šta oni misle o tome? Potpuno su zatvorili vrata kao da je zdravstvo nešto bez čega se može, a svi smo svjesni toga da se ne može - ističe Berberović.

 

Nema interesa za rješavanje problema

 

Zbog svega u Savezu su razmatrali i generalni štrajk, ali se, prema riječima Berberović, na kraju ipak odustalo zbog kompleksnosti njegovog organiziranja na nivou Federacije, ali i zbog pacijenata.

 

- Imali smo obzira i prema našim kantonalnim vladama koje poštuju kolektivne ugovore. Mi smo zaista očekivali da će Federalna vlada shvatiti koliko je naš zahtjev mali, da je to sjesti i dogovoriti okvir koji će se dalje pregovarati u svih 10 kantona i da to stvarno nije nikakav veliki zahtjev i niko ne može reći da od njih puno tražimo. To je podrazumijevalo nekoliko sastanaka gdje bismo otvorili priču o problemima ujednačavanja plaća, a onda smo bili spremni rješavati i sve ostale probleme koji su se nagomilali u zdravstvu i koje vapi za velikom reformom. Ovo ne može ovako dugoročno opstati. Mi smo ti koji svakodnevno rade s pacijentima, znamo probleme i kako ih rješavati. No Federalna vlada ni o tome ne želi razgovarati, jednostavno interesa za rješavanje problema u zdravstvu nema - zaključila je Berberović.

 

(Faktor.ba/DEPO PORTAL/au)

BLIN
KOMENTARI