Pred Vijećem ministara BiH uskoro bi se mogle naći izmjene i dopune Zakona o komunikacijama BiH čiji je cilj suzbijanje ili potpuno onemogućavanje zloupotrebe sredstava telekomunikacija za vršenje krivičnih dijela, saznaje Raport.
Ministarstvo prometa i komunikacija BiH pripremilo je izmjene tog zakona na inicijativu Tužilaštva BiH, a razlog je porast stope kriminaliteta uzrokovanog zloupotrebom telekomunikacionih sredstava, prije svega elektronske pošte, VPN-a i prepaid kartica koja su uglavnom korištena za upućivanje lažnih dojava o podmetnutim eksplozivnim napravama, zatim za upućivanje SMS ili telefonskih prijetnji stanovnicima Bosne i Hercegovine, te nosiocima političkih, pravosudnih i drugih funkcija u BiH.
„Također, telekomunikaciona sredstva se koriste i za vršenje krivičnih djela ili se putem njih potpomaže vršenje krivičnih djela, što utiče na efikasnost provođenja istraga s obzirom da se krivična djela vrše od strane nepoznatih počinilaca koji su došli u posjed telekomunikacionih sredstava najčešće zakonito i potpuno anonimno“, navodi se u obrazloženju potrebe donošenja izmjena Zakona o komunikacijama BiH.
U BiH je posljednjih godina zabilježen veliki broj anonimnih dojava o bombama, prvenstveno u pravosudnim institucijama i u obrazovnim ustanovama.
Bilo je slučajeva kada se primjerice zbog, kako se kasnije ispostavi dojave o lažnoj bombi samo pred sudovima u Sarajevu znalo u jednom danu odgoditi i po 60 ročišta, a u nekim školama nastava je prekidana danima zbog takvih dojava.
Ove zloupotrebe godinama uznemiruju i zastrašuju stanovništvo, te uzrokuju dodatne troškove i dodatni angažman policijskih i drugih agencije koje su nadležne za djelovanje u ovakvim situacijama.
Ovakvu vrstu zloupotreba telekomunikacija prije svega je omogućila mogućnost kupovine SIM kartica za iznose oko pet KM, pri čijoj kupovini kupac ne mora priložiti nikakav dokument, te ju je korisnik nakon njene zloupotrebe mogao baciti, a da se uglavnom ne otkrije ko je tu karticu koristio.
Iako je Federalna uprava policije u većem broju slučajeva ušla u trag korisnicima tih kartica, zabrana anonimne kupovine ovih kartica ubrzala bi otkrivanje identiteta pošiljaoca sporne poruke ili pozivatelja s tog broja, a prije svega imala bi preventivno dejstvo.
Prednacrtom zakona koji je pripremilo Ministarstvo prometa i komunikacija BiH staje se ukraj mogućnosti da građani u BiH anonimno kupe primejrice SIM karticu, te je predviđena registracija svih krajnjih korisnika telekomunikacionih usluga, s ciljem suzbijanja ili potpunog onemogućavanja zloupotrebe sredstava telekomunikacija za vršenje krivičnih dijela.
„Usvajanjem izmjena i dopuna Zakona o komunikacijama BiH propisuje se obaveza operatoru telekomunikacija da registruje krajnje korisnike usluga fiksne telefonije, krajnje korisnike usluga mobilne telefonije sa plaćanjem usluge po ispostavljenom računu ( postpaid service) i krajnje korisnike usluga mobilne telefonije sa plaćanjem usluge unaprijed (prepaid service), kao i krajnje korisnike usluge pristupa internetu. Operator telekomunikacija ili ovlašteno lice od strane operatora telekomunikacija, prije registracije, vrši identifikaciju krajnjeg korisnika uz fizičko prisustvo ili elektronskim putem prilikom čega se krajnji korisnik identifikuje korišćenjem elektronske identifikacije u skladu sa Zakonom o elektronskom potpisu”, stoji u obrazloženju izmjena i dopuna Zakona o komunikacijama BiH.
(DEPO PORTAL/dg)