Povodom ponovne tvrdnje Nenada Stevandića da se u njemačkom Bundestagu vodi “pravni spor o statusu Christiana Schmidta”, ambasador Bosne i Hercegovine u SR Njemačkoj Damir Arnaut je podsjetio da više puta izrečena laž nikada ne može postati istina.
- Stevandićev izgovor da je mislio na peticiju upućenu Komitetu za peticije Bundestaga to samo potvrđuje jer puka peticija i pravni spor nikako nisu isto, pogotovo u ovom slučaju - rekao je Arnaut, te precizirao:
“Komitet za peticije (Petitionsausschuss) ustanovljen je Ustavom SR Njemačke i daje pravo doslovno svakoj osobi na svijetu da uputi peticiju o svakom pitanju u nadležnosti Saveznog nivoa vlasti. Poslovnik Komiteta drži da je ‘dovoljno da je podnositelj peticije u stanju da izloži svoj problem na razumljiv način, a pravo na peticiju je neovisno od lične situacije podnositelja, poput prebivlišta ili državljanstva’.”
- Stevandić je, prema tome, i sam mogao dostaviti peticiju, ali ga je vjerovatno uslov da se to uradi na razumljiv način ponukao da to prepusti svom savjetniku .
Ovo ne znači da peticija predstavlja pravni spor, niti da je svaka peticija utemeljena. Bundestag nije NSRS gdje Stevandić i njegova klika kroje zakone i zaključke po svojoj mjeri koje Ustavni sud BiH redovno obara - kaže Arnaut i obrazlaže:
“Naprotiv, Komitet za peticije zaprimi oko 12.000 peticija svake godine, tek dio bude prihvaćen, a po ostalim se postupanje obustavlja. Uzimajući u obzir Stevandićevo priznanje da je njegova upućena u junu prošle godine i da još nije ni razmotrena, kao i više puta potvrđen legitimitet Visokog predstavnika u institucijama SR Njemačke, više je nego jasna njena sudbina. Nisam, međutim, siguran da bi odbačena bila i peticija žrtava pokolja u Kotor Varoši da se Stevandiću zabrani ulazak u SR Njemačku ako bi se kojim slučajem usudio ovamo zaputiti.
Ambasador Arnaut stoga ponovo podsjeća Stevandića na stav artikulisan u zvaničnom pismu predsjedavajućeg Komiteta za vanjske poslove Michaela Rotha da je “imenovanje g. Schmidta izvršeno zakonito 27.5.2021. kroz Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira, u skladu sa Aneksom 10 Daytonskog sporazuma i odgovarajućim rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, počevši od Rezolucije 1031 od 15.12.1995.”.
(DEPO PORTAL/mm)