Ekonomski analitičar Draško Aćimović izjavio je danas za Fenu da najava carinskog rata između SAD-a i EU znači niz novih problema koji bi se u tom slučaju prenijeli i na Bosnu i Hercegovinu.
Precizirao je da godišnja robna razmjena između SAD-a i EU iznosi 1.500 milijardi eura, jer su oni jedni drugima najveći trgovinski partneri, i samim tim se ulazi u zonu ogromnog rizika.
Aćimović vjeruje da bi to moglo izazvati velika otpuštanja radnika zbog gubitka konkurentnosti, i u SAD-u i u EU.
- To će se ekonomski odraziti i na Bosnu i Hercegovinu i druge evropske zemlje koje su izvan EU jer samo uvođenje carina dovodi do povećanja cijena i smanjenja konkurentnosti - naveo je Aćimović.
Dodao je da uvođenje carina ima i političku dimenziju i vidimo da su ih SAD već uvele Kanadi i Meksiku koji su im najbliži partneri, a ako uvedu carine i EU, to će biti poruka SAD-a zemljama koje im nisu strateški partneri, poput Kine.
(FENA/ad)