VIDEO/ A gdje smo mi?!

Kinezi s lakoćom završili 158 kilometara autoceste bez ijednog radnika, na gradilištu samo roboti i dronovi!

Biznis Klub 02.02.25, 19:08h

Kinezi s lakoćom završili 158 kilometara autoceste bez ijednog radnika, na gradilištu samo roboti i dronovi!
Revolucionarni projekt u Kini postavlja nove standarde za izgradnju cesta ugradnjom napredne autonomne tehnologije u radove na cestama velikih razmjera

 

 


Izgradnja cesta odavno je radno intenzivan, složen i dugotrajan proces. Tradicionalno, izgradnja asfaltnih cesta zahtijeva sinkronizirane napore velike radne snage i brojnih strojeva koji rade zajedno na postavljanju kolnika, osiguravanju odgovarajućeg zbijanja i održavanju standarda visoke kvalitete. Međutim, revolucionarni projekt u Kini postavlja nove standarde za izgradnju cesta ugradnjom napredne autonomne tehnologije u radove na cestama velikih razmjera. Ovaj projekt naglašava golemi potencijal autonomnih sustava za transformaciju industrije, poboljšavajući učinkovitost, sigurnost i ukupnu kvalitetu na načine koji su nekada bili nezamislivi, prenosi Highwaysindustry.com.


Srž ovog ambicioznog pothvata bila je impresivna flota opreme za autonomne ceste koju je osigurao Sany, vodeći kineski proizvođač teških strojeva. Flota je uključivala 20 metara širok bespilotni finišer, šest valjaka s dvostrukim bubnjem od 13 tona i tri valjka s gumenim kotačima od 30 tona. Ovi su strojevi djelovali u vrlo koordiniranoj formaciji 1+3+3+3, radeći zajedno i besprijekorno kako bi izvršili svoje pojedinačne zadatke. 


Ono što je izdvojilo ovaj projekt nije samo veličina i složenost uključenih strojeva, već i vrhunska tehnologija koja se koristi za kontrolu i sinkronizaciju opreme. Napredni algoritmi, sustav satelitskog pozicioniranja Beidou koji nudi preciznost na razini centimetra i komunikacijska mreža niske latencije omogućili su planiranje putanje u stvarnom vremenu i preciznu operativnu kontrolu. Ova kombinacija tehnologije osigurala je da strojevi mogu blisko pratiti jedni druge i polako se kotrljati, smanjujući nedovoljnu zbijenost i sprječavajući propuštanja dijelova asfalta, u konačnici jamčeći kvalitetu i dugovječnost ceste.


Revolucionarni finišer SAP200C-10


Među brojnim revolucionarnim elementima projekta, finišer SAP200C-10 istinski se istaknuo. Ovaj inovativni dio opreme postigao je prvi u svijetu postavljanje 19,25 metara široke dionice asfalta u jednom prolazu. Tradicionalno se asfaltne ceste polažu u više prolaza, što zahtijeva stvaranje nekoliko spojeva između svakog prolaza. Ovi spojevi mogu biti slabe točke u strukturi, što može dovesti do pukotina i drugih problema tijekom vremena. Omogućujući finišeru da pokrije tako veliko područje u jednom potezu, projekt ne samo da je ubrzao proces izgradnje, već je i smanjio broj spojeva, poboljšavajući glatkoću i strukturalni integritet ceste. Ovo postignuće označava značajan korak naprijed u tradicionalnoj gradnji asfalta, postavljajući nova mjerila za gradnju cesta diljem svijeta.

 


Ponovno otkrivanje sigurnosti kroz tehnologiju

 

Uz revolucionarnu tehnologiju popločavanja, sigurnost je bila još jedan ključni prioritet za ovaj građevinski projekt bez posade. Gradilišta su sama po sebi opasna okruženja, a smanjenje rizika za ljudske radnike je ključno. Korištenje autonomne opreme značajno je podiglo sigurnosne standarde na ovom projektu integracijom višestrukih slojeva sigurnosnih značajki u svaki stroj. To uključuje elektroničke ograde, funkcije zaustavljanja u nuždi i sustave za otkrivanje prepreka u stvarnom vremenu, što je sve omogućilo strojevima da dinamički reagiraju na potencijalne opasnosti.


Na primjer, oprema bi mogla otkriti prepreke na gradilištu ili reagirati na promjene u okolišu, osiguravajući nesmetan i siguran nastavak operacija. Dodatno, strojevi su bili u mogućnosti izvršiti valjanje rubova s ​​visokom preciznošću, eliminirajući potrebu za manjim valjcima i postižući "nulte" pogreške pri podrezivanju rubova. To je omogućeno naprednim algoritmima za praćenje, koji su osigurali preciznu kontrolu i rad u svakoj fazi procesa popločavanja.


Usvajanjem potpuno bespilotnih operacija, projekt je smanjio potrebu za ljudskom prisutnošću u potencijalno opasnim okruženjima. Ovo ne samo da je pomoglo u poboljšanju sigurnosti na licu mjesta, već je i smanjilo troškove rada, budući da je manje radnika bilo potrebno za izravno upravljanje strojevima. Uspjeh ovog bespilotnog projekta naglašava veliki napredak u tehnologijama autonomne gradnje, pokazujući da se ovi sustavi mogu sigurno postaviti na velike projekte sa značajnim prednostima za sigurnost i učinkovitost, prenosi Jutarnji.hr.

 


(DEPO PORTAL/ad)

BLIN
KOMENTARI