I oni su griješili

Od gladnog Lula da Silve do Bushovog povraćanja u krilo japanskog premijera: Šest najvećih skandala na diplomatskim večerama

Nedjeljni magazin 02.02.25, 13:45h

Od gladnog Lula da Silve do Bushovog povraćanja u krilo japanskog premijera: Šest najvećih skandala na diplomatskim večerama
Umjetnost diplomatske večere nije tako laka stvar kao što se napravi pogled čini, posebno kada se u obzir uzme ketering za internacionalna nepca

 

 

Vrlo dobro je poznato da put do srca čovjek vodi preko njegovog stomaka, međutim, iako su političari upoznati s ovom činjenicom, oni putem diplomatskih večera pokušavaju osvojiti svoje goste.


Ipak, nekada prosto se desi drugačiji ishod događaja.
 

Raskošno šepurenje domaćina može donekle da doprinese podmazivanju oštrih bilateralnih odnosa ili ublažavanju političkog udarca, kao što francuska Jelisejska palača previše dobro zna.
 

Međutim, umjetnost diplomatske večere nije tako laka stvar kao što se napravi pogled čini, posebno kada se u obzir uzme ketering za internacionalna nepca.
 

Portal Politiko je podsjetio na šest najvećh incidenata koji su se dogodili upravo tokom diplomatskih večera.
 

Ruska salata na NATO samitu


Na Samitu NATO u Madridu koji je održan neposredno nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. godine, jedno jelo na menju je izazvalo veliku pometnju. Španski domaćini su poslušili "Ensaladilla russa" ili rusku salatu. 

 

Jelo, koje se sastoji od hladnog krompira, tvrdo kuhanog jajeta, graška, mrkve i majoneze su osnovna namirnica širom Španije, kao i u istočnoj Evropi, u različitim varijacijama.
 

S obzirom na ključnu tačku dnevnog reda samita isticanje podrške Ukrajini pred ruskom agresijom, izbor ove salate je privukao nemalu pažnju. Bez obzira na to, jelo je navodno planulo za nekoliko sati, a sljedećeg dana je navedeno na meniju kao "tradicionalna salata". Mnogi restorani širom Španije od tada su preimenovali ovo jelo u gest solidarnosti sa Ukrajinom.

 

 

Britanska hrana nije dobra za Jacquesa Chiraca


Bivši francuski predsjednik Jacques Chirac je jasno napravio pometnju prema britanskoj gastronomiji.


- Ne možete vjerovati ljudima koji kuhaju tako loše kao to. Poslije Finske, to je zemlja sa najgorom hranom - rekao je Chirac na sastanku u Rusiji 2005. godine, dodajući da je jedina stvar, koju su Britanci ikada dali evropskoj poljoprivredi kravlje ludilo.
 

Međutim, tokom francusko-britanskog samita u 2019, Chirac je očigledno ublažio svoj stav.
 

- Engleska kuhinja. Prvo misliš da je to sr*nje, a onda požališ što nije - rekao je on tokom večere na kojoj je Tony Blair hvalio britanske delicije.

 


 

Finci uzvraćaju "zalogaj"


Dok Finci mogu dobiti lošu reputaciju za svoju hranu, oni očigledno imaju dobar smisao za humor. Nakon što je bivši italijanski premijer Silvio Berlusconi uvrijedio finsku kuhinju riječima Finci "jedu samo dimljene irvase", finski lanac pica "Kotipizza" napravio je "Berlusconi pizzu" prelivenu crvenim lukom, gljivama i mesom dimljenog irvasa.


Ova "Pizza Berlusconi" je pobijedila tradicionalne italijanske pice na jednom međunarodnom takmičenju u New Yorku. Slatka osveta došla je nakon dugotrajne bitke oko toga gdje će se nalaziti centar Evropske agencije za sigurnost hrane, koja će kulminirati zaoštravanjem odnosa između Finske i Italije. Agencija je konačno dobila stalni dom u Italiji - Parma.

 

U međuvremenu "Pizza Berlusconi" je preimenovana u poro (što znači irvasi na finskom), a popularnost je zadržala do današnjih dana.

 

George Bush i sirova riba


Da li ste ikada osjetili mučninu u najgorem mogućem trenutku? Bivši američki predsjednik Geroge Bush stariji jeste. On se onesvjestio i povraćao u krilo bivšem japanskom premijeru Kičiju Mijazavi između drugog i trećeg jela na državnoj večeri večere u premijerskoj rezidenciji. 
 

Na njoj je bilo prisutno 135 diplomata iz cijelog svijeta.


- Samo me valjaj ispod stola dok se večera ne završi - rekao je Bush svom ljekaru, koji je bio prisutan.
 

Japanci su brzo smislili novu riječ slenga - "bušusuru", što znači "uraditi Bušovu stvar" ili povratiti.

 


 

Francois Hollande i njegovo vino


Bivši francuski predsjednik Francois Hollande, dobro informisani vinski entuzijasta, otkazao je planirani ručak sa iranskim predsjednikom Hasanom Rohanijem u Parizu 2016. nakon što je ovaj zatražio da nema vina na stolu.


Iranski zvaničnici su insistirali na halal mesu i obroku bez vina prema vjerskim običajima u Iranu, gdje je alkohol zabranjen. Međutim, vino je osnov francuske kuhinje i kulture, a francuski zvaničnici su odbili da se povuku. Jelisejska palača je umjesto toga predložila doručak bez alkohola, što je Iran odbio kao "previše jeftino".

 

Predsjednik Brazila Lula da Silva ostao gladan


Brazilski predsjednik Luis Inasio Lula da Silva kritikovao je kvalitet i veličinu porcija koje su mu prošle godine poslužene tokom posjeta dvjema svjetskim kulinarskim metropolama - Parizu i Rimu. Lula je rekao da ne uživa u hrani na zvaničnim državnim večerama jer je "sve malo i ograničeno", prema brazilskom izdanju dnevnika "OGlobo".


- Ne postoji velika tacna koju možete izabrati i dobiti šta želite. To je ono malo što jedeš. Iskreno, ne mogu da se naviknem na ovo. Treba mi količina. Možda je to proždrljivost sa moje strane, ali ja volim kvantitet - poručio je on.

 

(Telegraf.rs, DEPO PORTAL/dg)

BLIN
KOMENTARI