Evropska unija spremna je produžiti sankcije Rusiji zbog rata protiv Ukrajine, a Mađarska je spremna ukinuti svoje protivljenje tom potezu, saopćile su osobe upućene u ovu tematiku.
Budimpešta je odgađala donošenje odluke od decembra kada je premijer Viktor Orban poručio čelnicima EU da želi pričekati inauguraciju Donalda Trumpa prije nego što odluči hoće li pristati produžiti ograničenja. Sankcije EU moraju se produžiti svakih šest mjeseci i, iako je to obično rutinska odluka, zahtijeva podršku svih država članica.
Trump je nedavno izjavio da bi mogao proširiti sankcije Rusiji ako Vladimir Putin ne dođe za pregovarački stol kako bi razgovarao o tome kako okončati borbe. Mađarski premijer potom je povezao raspravu o sankcijama s energetskom sigurnošću svoje zemlje. Također je pozvao EU da izvrši pritisak na Ukrajinu da ponovno uspostavi tranzit plina u Europu nakon što je Kijev prošlog mjeseca odbio obnoviti ugovor o isporuci ruskog plina.
Nakon što se ovog mjeseca nisu uspjeli dogovoriti o produženju na nekoliko sastanaka između ambasadora Unije, situacija je sada eskalirala na nivo ministara vanjskih poslova koji su se u ponedjeljak okupili u Bruxellesu. Očekuje se da će Mađarska potpisati promjenu u ponedjeljak, saopćile su osobe koje su pod uvjetom anonimnosti govorile o privatnim raspravama.
- Očekujem odluku o produženju sankcija - izjavila je visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas novinarima po dolasku na sastanak.
Unija je odobrila 15 paketa sankcija od februara 2022.
U zamjenu za povlačenje Budimpešte, izvršna vlast EU pružit će nekoliko garancija u izjavi koja se odnosi na energetsku sigurnost bloka, saopćila je jedna od osoba. Izjavom će se ponovo potvrditi obaveze pomoći Ukrajini da popravi i stabilizira svoju infrastrukturu, kao i riješi snabdijevanje plinom i naftom.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto naveo je u objavi na Facebooku u ponedjeljak da pristanak njegove zemlje "zavisi od toga hoće li Evropska komisija dati garancije da će zauzeti stav u budućnosti kadgod je ugrožena energetska sigurnost države članice".
Ruski plin prestao je ovog mjeseca teći u Evropu preko Ukrajine nakon što je 31. decembra istekao dugoročni ugovor o tranzitu, i Kijev je zatvorio rutu koja je funkcionirala pet decenija, prenosi Bloomberg.
(FENA/au)