Magazin National Geographic Travel je Sarajevo proglasio najboljom destinacijom svijeta prema izboru čitalaca za 2025. godinu.
Riječ je o listi "Best of the World 2025" koja donosi destinacije koje morate posjetiti naredne godine, a koje su ručno odabrali istraživači, fotografi i urednici National Geographica.
I to su sjajne vijesti, bh. prijestolnica napokon je prepoznata, a njeno kulturno-historijsko blago postat će meta brojnih svjetskih znatiželjnika. No lokalno stanovništvo morat će se suočiti sa gužvama i onim što više "boli" - novim porastom cijena, barem u ugostiteljstvu, na najistaknutijim turističkim lokacijama.
Slična situacija čeka i Mostar, koji je također na svjetskim listama najboljih destinacija za 2025. godinu. Ali ta praksa da cijene u ugostiteljstvu porastu kako raste turizam, prisutna je u cijelom svijetu.
- Sasvim je normalno očekivati da zbog turističkog utjecaja dođe do rasta cijena u oblasti uslužnog sektora. I to je realno, razumljivo i kao takvo opravdano jer se tržište prilagođava potražnji inostranih turista koji obično imaju više raspoloživih sredstava za potrošnju, nego građani koji su tu domaći.
Kada govorimo o Sarajevu, ako se pogledaju analize Federalnog zavoda za statistiku, jasno je da najveći dio turista u Sarajevu provedu dan, dva, tri do sedam dana. Šta to u praksi znači? Da vodi ka rastu cijena, odnosno domaća se ponuda prilagođava na način da daje više cijene koje turisti mogu podnijeti, zato što oni nisu tu kontinuirano tokom godine, i svaki turista, uključujući i nas kada smo negdje turisti, relativno više trošimo nego kada smo kod kuće - pojašnjava za Faktor ekonomski analitičar i federaln zastupnik Admir Čavalić.
Ističe da će lokalno stanovništvo, baš kao što je to slučaj na drugim turističkim destinacijama, tražiti prostore gdje će izlaziti i kupovati, odnosno gdje znaju da su cijene niže.
- Ustvari, dešava se ta podjela, kreiraju se prostori, lokalci će tražiti u nekim drugim općinama grada Sarajeva prostor za sebe. To je jedna od posljedica.
Imamo recimo žičaru koja je specifična, gdje je jedna cijena za lokalno stanivništvo, a druga za turiste. Da li se to može primijeniti u ugostiteljstvu, sumnjam, a i ne vidim neku inicijativu. Ono što je turistički da ostane za turiste, ono što je za lokalce da ostane za lokalce. Međutim rast cijena potaknut turizmom se dešava svugdje u svijetu. Uvijek je bolje imati turizam i turiste koji troše novac u vašem gradu jer to stvara više prilika, radna mjesta, bolju zaradu... - zaključuje Čavalić.
Na pitanje da li se mogu kreirati posebni cjenovnici za lokalno stanovništvo, kao što je to slučaj u Dubrovniku, odgovara da je to dobra volja ugostitelja i potcrtava da je "svima od koristi da Sarajevo postaje omiljena turistička destinacija".
Iz Udruženja ugostitelja Federacije BiH za Faktor su kazali da "kada su u pitanju cijene u ugostiteljskim objektima, vlasnici sami određuju, svako prema svojoj kalkulaciji troškova, zarade i ulazne cijene roba".
- Koliko znam, na Baščarsiji do sada niko nije digao cijene kafe više od 3 KM, konkretno u mom objektu u srcu Baščaršije kafa košta 2,5 KM. Da li će se dizati cijene, mislim da hoće, jer svjedoci smo odluke Vlade o minimalnoj plaći gdje mi kao vlasnici imamo dvije opcije. Ili da smanjimo broj radnika ili da podignemo cijene. Još jedna jako bitna činjenica je da su nama već od 1. januara ulazne cijene kafe i još nekih proizvoda poskupjeli za 10 posto, tako da i to dodatno otežava nivo cijena u ponudi.
Što se tiče vašeg pitanja u vezi s različitim cijenama za domaće i strane goste, to nažalost ne možemo uraditi jer naš zakon u Federaciji BiH ne dozvoljava da imamo dvije različite cijene u ponudi - istakli su iz Udruženja.
(DEPO PORTAL/dg)