Trump dolazi u bijelu kuću

Zašto Trump nije zvao političare iz BiH na inauguraciju i hoće li ukidati sanckije zvaničnicima?

Front 20.01.25, 15:24h

Zašto Trump nije zvao političare iz BiH na inauguraciju i hoće li ukidati sanckije zvaničnicima?
"Mi smo imali prvi put u nekoliko decenija da su rukovodeći kadrovi Republike Srpske završili na crnoj listi OFAC-a i to je urađeno 2017. godine tokom prve Trumpove administracije"

 

 

Novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Trump danas zvanično preuzima ovu funkciju. Zanimljivo je da na njegovu inauguraciju nisu, kao što je to i dosad bio slučaj, pozvani zvaničnici iz Bosne i Hercegovine i regije Zapadnog Balkana. Omar Memišević, politikolog za N1 je rekao da to može značiti da se vanjska politika SAD-a prema ovom području neće mijenjati.

 

Hoće li Trump ukinuti sankcije zvaničnicima u BiH?

 

Memišević je mišljenja da Trump neće ukinuti sankcije zvaničnicima u BiH, s fokusom na Republiku Srpsku.

 

- Mi smo imali prvi put u nekoliko decenija da su rukovodeći kadrovi Republike Srpske završili na crnoj listi OFAC-a i to je urađeno 2017. godine tokom prve Trumpove administracije. I kada je 2016. godine Trump izabran mi smo kao i danas imali popmpezne natpise da to znači jednu novu politiku, da se Amerika u potpunosti mijenja, da se čeka povoljan trenutak za kojekakve poteze itd., a onda smo imali situaciju da su ključni ljudi završili na crnoj listi. Jako je teško u onom trenutku kada završite pod američkim sankcijama izaći iz istih. Mislim da se to neće desiti jer se, kako sam naglasio, američka vanjska politika i pristup jako rijetko mijenjaju - dodao je.

 

Spomenuo je da će jedina promjena biti američki ambasador u BiH.

 

- Međutim i u tom kontekstu promjene u ambasadi jeste da u suštini u BiH, ali i svugdje drugdje postoje dvije vrste ambasadora – politički i karijerno imenovan. Dakle iz struktura Ministarstva vanjskih poslova i po političkim zaslugama. Ambasada u Sarajevu nikada nije imala politički imenovanog ambasadora i ne vidim razlog da se to sada promijeni. Postoje tačno određene ambasade u svijetu koje dobijaju skoro pa ekskluzivno političke ambasadore, međutim, ova u Sarajevu ili bilo gdje u regiji uopće ne. I generalno nisam mišljenja da će doći d o neke promjene u BiH kada je riječ o američkoj politici prema njoj jer ni dosad nije došlo do suštinske promjene u tim odnosima iako su se smjenjivali i demokratski i republikanski predsjednici. Pogotovo imajući u vidu da niko iz BiH, ali i regije nije pozvan na inauguraciju. Čak su na inauguraciju pozvani i bivši predsjednici i premijeri, a niko iz Zapadnog Balkana nije. To meni ne signalizuje neku promjenu prema regiji - kazao je Memišević.

 

Šta će Trump značiti za regiju i Zapadni Balkan?

 

Memišević je pojasnio i šta će vladavina Trumpa značiti za regiju i Zapadni Balkan?

 

- Kako sam i rekao, američka vanjska politika se jako rijetko mijenja i te promjene su uglavnom kozmetičke. Trenutnim ambasadorima u svim zemljama Zapadnog Balkana, uključujući i Hrvatsku i Sloveniju, ističe mandat, odnosno, istekao je krajem prošle godine tako da možemo očekivati nove ambasadore. I vidio sam razne natpise u BiH ko bi mogao zamijeniti američkog ambasadora Michaela Murphyija, a ambasador u Srbiji Christopher Hill je također prošle sedmice napustio Beograd tako da sada možemo očekivati novi prijedlog - rekao je Memišević.

 

Govoreći o Srbiji, Aleksandar Vučić, predsjednik te susjedne države je najavio da Trump sprema 200 akata koje će već prvog ili drugog dana po dolasku na vlast usaglašene da donese.

 

- Kada on to donese, ruši se cijeli sistem lažnog liberalnog svijeta koji je postojao, u kom su postojale njihove sluge koje su podobne i dobre, a ovi svi drugi su zli i loši - rekao je Vučić…

 

Upitan šta je Srbiji Trump, Memišević kaže:

 

- Trump daleko puno više od ostatka regije, možda s izuzetkom Albanije, očekuje od Trumpa. Razlog za to jeste zgrada Generalštaba jugoslovenske narodne armije koja je data pod koncesiju zetu Donalda Trumpa kako bi se razvijao kompleks luksuznih nekretnina. Sama zgrada je oštećena tokom bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije 1999. godine. S druge strane, Albanija je dala određene otoke ljudima koji su bliski strukturama republikanske stranke u nadi da će neke stvari dobiti zauzvrat - istakao je Memišević.

 

(DEPO PORTAL/mm)

 

BLIN
KOMENTARI