Iako su iz kompanije Klas prošle sedmice potvrdili da je došlo do rasta cijena hljeba i drugih proizvoda, cijene u brojnim sarajevskim marketima, uključujući one velikih trgovačkih lanaca, još uvijek se nisu mijenjale.
Podsjetimo, Klasov glavni proizvod, polubijeli hljeb od 400 grama trebao je prema najavama poskupjeti sa 1,70 KM na 2 KM. Ipak, u marketima koje smo obišli cijena je i dalje 1,70 KM.
U drugim marketima, uključujući one koje pripadaju samoj AS grupaciji, cijena je prošle sedmice promijenjena i iznosi dvije marke.
Kako nezvanično saznaje BiznisInfo, pojedini trgovački lanci su odbili prihvatiti proizvode po novim cijenama te je Klas morao, barem zasad, zadržati stare cijene.
Iz Klasa nisu odgovorili na upit BiznisInfo.ba da prokomentiraju ove navode, te da kažu šta će im biti sljedeći koraci. Stoga nam ostaje da vidimo da li će se cijene promijeniti u narednim danima.
Podsjetimo, prošle sedmice su iz kompanije potvrdili da je, “uslijed lančanog pokupljenja svih ključnih sirovina, došlo do prilagođavanja cijena proizvoda iz Klasovog asortimana, uključujući i hljeb”.
– Razlozi za povećanje cijena direktno su povezani s kontinuiranim rastom cijena sirovina, energije, goriva i drugih operativnih troškova. Naša kompanija ulaže sve napore kako bi zadržala kvalitet proizvoda na najvišem nivou, ali trenutna ekonomska situacija nalaže nužne prilagodbe kako bismo osugurali održivost poslovanja – naglasio je direktor Klasa Madžid Avdagić.
– Iako je ova odluka bila teška, želimo naglasiti da ćemo nastaviti raditi na optimizaciji proizvodnih procesa i traženja načina da ublažimo utjecaj povećanja troškova na naše kupce. Kompanija Klas ostaje posvećena pružanju najkvalitetnijih proizvoda uz održavanje povjerenja i zadovoljstva naših kupaca – rekli su iz tada kompanije.
Zanimljivo je da je Klas prvi od velikih proizvođača koji se odlučio na rast cijena hljeba. Druge velike kompanije u FBiH zasad su zadržale iste cijene hljeba, barem prema onome što se može vidjeti u prodavnicama.
BiznisInfo.ba je već pisao da je Klas najveća kompanija ove vrste u BiH.
Klas je u 2023. godini, posljednjoj za koju postoje zvanični podaci, imao prihode od oko 51 milion KM i dobit od oko 1,47 miliona maraka. U isto vrijeme firma je upošljavala 512 radnika. Može se reći da ovo nije prevelika dobit i da će kompanija biti teško pogođena rastom minimalne plate, ako se zna da su primanja u ovoj industriji među najnižima.
No, situacija je nešto drugačija ako se pogleda širi kontekst.
Većinski vlasnik Klasa, firma AS d.o.o. Jelah-Tešanj, imala je 2023. godine neto dobit od 38 miliona maraka, po čemu je bila na sedmom mjestu kompanija s najvećom zaradom u Federaciji BiH.
Dalje, vlasnik firme AS d.o.o. Jelah-Tešanj je AS Holding koji je u istoj godini imao neto dobit od preko 31 milion maraka. U okviru AS grupacije, osim Klasa, posluje još veliki broj drugih kompanija.
Dakle, unutar grupacije trebalo bi da postoji dovoljno novca i prostora da se pregura ovaj težak period i da se apsorbuju poskupljenja i rast cijena rada, te njeno poslovanje ne bi trebalo doći u pitanje.
(DEPO PORTAL/ad)