Rast cijena hrane koji je počeo danas skokom cijena hljeba će se nastaviti i neminovan je.
Podsjetimo da je Klasov hljeb poskupio sa 1,7 KM na najmanje 2 KM.
Na društvenim mrežama pojavili su se komentari da je riječ o “lovu u mutnom” i neosnovanom bogaćenju na račun građana.
No, jednostavna računica pokazuje da to nije tako, i upravo se može pokazati na primjeru Klasa, piše BiznisInfo.ba.
Naime, ova kompanija, koja je najveći domaći proizvođač hljeba i peciva, imala je u 2023. godini, posljednjoj za koju postoje zvanični podaci, prihode od oko 51 milion KM i dobit od oko 1,47 miliona maraka. U isto vrijeme je upošljavala 512 radnika.
Treba reći da je ovo bila uspješna godina za Klas, jer je prije toga imao dobit od svega 117 hiljada, odnosno 149 hiljada maraka.
S druge strane, odlukom o rastu minimalne plate u FBiH koja je na snazi od 1. januara, troškovi poslodavca na minimalnu bruto platu rastu za čak 681 KM po jednom radniku.
S obzriom da ne znamo koliko su tačno iznosile plate u Klasu, recimo da troškovi po radniku porastu za manje od polovine tog iznosa, naprimjer za 300 KM u prosjeku.
Na mjesečnom nivou to iznosi preko 153 hiljade KM, a na godišnjem preko 1,84 miliona maraka.
Dakle, samo taj rast i više je nego dovoljan da izbriše svu dobit kompanije iz 2023. godini. Pri tom u ovu računicu nije uključen rast drugih troškova, poput struje, sirovina itd.
Slična je situacija i u brojnim drugim firmama. Jedan od najvećih domaćih proizvođača hljeba i peciva je firma Fine Food d.o.o. Sarajevo, koja je 2023. imala ukupne prihode od od 11,45 miliona KM i upošljavala je 145 radnika.
Ako ovdje primijenimo istu računicu, dakle rast od 300 KM bruto po uposleniku, na godišnjem nivou to iznosi 522 hiljade KM. Ukupna dobit kompanije Fine Food u spomenutoj godini bila je 478 hiljade KM.
Veliki domaći proizvođač mlijeka, Milkos, imao je u 2023. godini prihode od 14,67 miliona KM, dobiti od svega 55 hiljada KM i upošljavao je 70 radnika.
Sarajevska pivara je na 24 miliona KM prihoda imala neto dobit od 54 hiljade KM, a upošljavala je 232 radnika.
Naravno, postoje i one kompanije koje ostvaraju veću dobit, ali je teško povjerovati da i one neće pratiti ovaj trend i uskladiti svoje cijene s tržištem.
Proizvodnja hrana, generalno, zahtijeva veliki broj radnika, a plaće u ovom sektoru su među najnižima, dok mnoge kompanije ne ostvaruju naročito velike profite. Stoga se sasvim sigurno može očekivati rast cijena hrane domaćih proizvođača.
(DEPO PORTAL/ad)