Tuzla Film Festival (TFF), koji već 13 godina gradi svoj ugled, dolaskom novog Upravnog odbora na čelo Fondacije za kinematografiju Sarajevo, u protekle dvije godine ostao, kao i mnogi drugi, bez sredstava za podršku, i to bez jasnog obrazloženja. Na sve ovo je putem DEPO Portala reagirao Boris Balta, osnivač festivala u Tuzli. Pored reagiranja, Balta je redakciji dostavio kompletnu žalbenu dokumentaciju za svoje projekte.
Njegovo reagiranje prenosimo u cijelosti:
U protekloj godini ugovor za Tuzla Film Festival izgubila je Filmska Fondacija Sarajevo, a ove godine, unatoč ispunjenju svih uvjeta, Festival je ponovo uskraćen za sredstva, bez jasnog odgovora i meritornog obrazloženja. Sredstva koja je redovno dobivao i pravdao, sada su uskraćena dolaskom novog Upravnog odbora FFS.
Nadalje, Tuzli se, bez jasnog objašnjenja, ponovno uskraćuje mogućnost za prvu profesionalnu filmsku produkciju od strane Fondacije za film ŠKART, koji je prije dvije godine dobio inicijalna sredstva upravo od te iste fondacije.
U posljednje dvije godine, Upravni odbor Filmske Fondacije Sarajevo, bez transparentnih razloga, uskraćuje podršku Tuzla Film Festivalu, kao i produkcijama Magic Factory, unatoč dokazanoj kvaliteti s 20 dokumentarnih i kratkih igranih filmova te organizacijom manifestacija koje su okupile preko 100.000 posjetitelja.
Jesmo li svjedoci pokušaja FILMOCIDA?
Trenutni Upravni odbor Filmske Fondacije Sarajevo, čije se odluke donose pod sumnjivim uvjetima i potencijalnim sukobom interesa, unosi sumnju da se radi o tendencioznom suzbijanju festivala i produkcija u korist jedne manifestacije s ciljem monopolizacije filmske djelatnosti u Federaciji BiH. Takvi postupci, koji favoriziraju usku interesnu skupinu, najmanje su rečeno bahati i sramotni.
Tuzla Film Festival, važna platforma za autore s južnoslavenskog prostora i nezavisne produkcije iz Europe, te turistička manifestacija s potencijalom iznimnog rasta u Gradu Tuzla i TK, sada se suočava s nepravilnostima koje ugrožavaju njegov opstanak.
Nepravilnosti u natječaju:
Nedostatak transparentnosti u bodovanju;
Neusklađenost dokumenata na osnovu kojih se vrši bodovanje;
Neobjavljivanje jasnih kriterija za odbijanje dugogodišnjih projekata;
Favoriziranje aplikacija od strane Upravnog odbora, pri čemu su neki članovi u direktnom sukobu interesa.
Postavlja se pitanje: žele li pojedine manifestacije monopol nad Fondacijom za kinematografiju i filmsko stvaralaštvo u Federaciji BiH?
Ovo nije samo napad na Tuzla Film Festival – ovo je filmocid nad kulturnim projektima izvan domene uskog kruga ljudi koji žele kontrolirati sve filmske procese u Federaciji BiH i centralizirati filmsku industriju. Dok nekoliko odabranih projekata iz godine u godinu nesmetano dobivaju enormnu podršku, drugi festivali i filmske inicijative nestaju.
TFF neće šutjeti.
Pokrenuti su žalbeni postupci, a javnost će biti obaviještena o svakom koraku. Borba za ravnopravnost i transparentnost u raspodjeli javnih sredstava ključna je ne samo za Tuzlu i TK, već za opstanak filmske scene u cijeloj Federaciji BiH i BiH.
(DEPOPortal/ak)