Povodom problamatičnog stanja medijskih sloboda u Bosni i Hercegovini, recentnih prijetnji novinaru Avdi Avdiću, političkih pritisaka na izdavaštvo i autorske slobode Federalnog ministarstva kulture na čelu sa ministricom Sanjom Vlaisavljević, te prijetnji književnici Nadiji Rebronji, reagovao je P.E.N. Centra u BiH.
Njihovo saopštenje za javnost u kom upozoravaju na brojne negativne pojave donosimo u nastavku teksta u cjelosti:
Ugrožavanje života novinaru Avdi Avdiću i problematično stanje medijskih sloboda u Bosni i Hercegovini
P.E.N. Centar Bosne i Hercegovine, na temelju svojih principa i univerzalnih vrijednosti slobode govora, suprotstavlja se svakom oblikupritiska na novinare i svakom pokušaju gušenja slobode javne riječi, bilo da takvi pokušaji dolaze od političkih ili kriminalnih struktura, koje ponekad djeluju u sprezi. U tom smislu, P.E.N Centar BiH najoštrije osuđuje ugrožavanje sigurnosti i života novinara Avde Avdića, koji je zbog svojih istraživačkih tekstova o međunarodnom kriminalu, a kako su kredibilno potvrdili iz evropskih i bosanskohercegovačkih sigurnosnih agencija, nedavno postao meta jedne opasne kriminalne grupe koja je počela pripremati njegovu likvidaciju. Tražimo od svih nadležnih institucija da učine sve što je u njihovoj moći da pruže odgovarajuću zaštitu gospodinu Avdi Avdiću, a ujedno, ovim povodom, pozivamo i javnost da osvijesti značaj koju istraživačko i kritičko novinarstvo, te uopće kritička javna riječ,treba imati u svakom demokratskom društvu. U vezi s tim,podsjećamo i na krajnje zabrinjavajuću činjenicu da je prema godišnjim izvještajima Reportera bez granica (RSF) nivo slobode štampe u Bosni Hercegovini posljednjih godina značajno nazadavao, pa je naša zemlja sa 58. mjesta na kojem se nalazila 2021. godine, 2024. godine pala na 81. mjesto rang-liste RSFa, te se sada stanje medijskih sloboda ocjenjuje kao „problematično“. Ovaj dramatičan sunovrat jeste rezultat, između ostalog, i sve izraženijih pokušaja pojedinih političkih lidera i kriminalnih moćnika da uguše medijske slobode. Ugrožavanje života novinaru Avdi Avdiću treba shvatiti kao ekstremni izraz jednog izrazito negativnog procesa koji se mora zaustaviti.
Politički pritisak na izdavaštvo i autorske slobode Federalnog ministarstva kulture
P.E.N. Centar Bosne i Hercegovine oštro osuđuje nastojanja Sanje Vlaisavljević, ministrice za kulturu Federacije Bosne i Hercegovine, da uspostavi punu kontrolu nad radom Fondacije za izdavaštvo, te na taj način izvrši izravan politički utjecaj na izdavanje knjiga, o čemu su u više navrata izvijestili mediji kao i esnafska udruženja pisaca i izdavača. Njenim intervencijamau budžet i pravilnik Fondacije ugrožena je ne samo izdavačka djelatnost nego su se na udaru našli i sami autori, koji su ostali uskraćeni za sredstva koja se putem anonimnog konkursa dodjeljuju već 15 godina. Ovakav nasrtaj na izdavaštvo i autorske slobode jedan je u nizu pokušaja ove ministrice da unazadi pismenu kulturu u Bosni i Hercegovini i uspostavi političku kontrolu nad kulturnim procesima u cjelini. Podsjećamo ovom prilikom i na to da je isto ministarstvo ignoriralo te i danas ignorira problem finansiranja Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine, centralne institucije kulturnog pamćenja u našoj zemlji. Takvo destruktivno djelovanje slijedi jedan ideološki totalitarni obrazac i predstavlja napad na slobodu javne riječi. Stoga P.E.N. Centar BiH daje punu podršku izdavačima i autorima, od kojih su mnogi i članovi P.E.N.-a, u njihovom otporu samovolji i političkom nasilju koje sprovodi ministrica kulture.
Podrška književnici Nadiji Rebronji
P.E.N. Centar Bosne i Hercegovine izražava svesrdnu podršku docentkinji doktoru Nadiji Rebronji povodom njenog protesta zbog odluke Nastavno-naučnog vijeća Državnog univerziteta u Novom Pazaru da joj uskrati reizbor u zvanje docenta i neuvažavanja stručnog mišljenja. Nadija Rebronja istaknuta je članica P.E.N. Centra Bosne i Hercegovine, pjesnikinja, esejistkinja i autorica niza važnih ogleda i studija o nekim od najznačajnijih bosanskohercegovačkih književnika XX stoljeća. Podržavamo kolegicu Nadiju i zbog njenog zalaganja da se predmet bošnjačka književnost nastavi izučavati u okviru studijskog programa Srpska književnost i jezik na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, u skladu sa pravom na obrazovanje pripadnika nacionalnih manjina i pozivamo Nastavno-naučno vijeće Državnog univerziteta u da preispita svoje odluke.
(DEPO PORTAL/jk)