Održana vanredna sjednica

Senat UNSA ostaje pri ranijem stavu, procedura izbora rektora provedena u skladu sa zakonom

Hronika 18.12.24, 20:57h

Senat UNSA ostaje pri ranijem stavu, procedura izbora rektora provedena u skladu sa zakonom
Konstatirali su da Univerzitet u Sarajevu apsolutno nije blokiran, da se nesmetano odvijaju svi procesi na Univerzitetu u Sarajevu te da će nesmetano nastaviti da funkcioniše

 

 

Na trećoj vanrednoj sjednici Senat Univerziteta u Sarajevu zaključio je da ostaje pri ranijem stavu da je procedura izbora rektora provedena u skladu sa zakonom te da je odluka o izboru rektora pravosnažna i konačna odnosno na snazi.

 

Saopćio je to novinarima rektor UNSA Tarik Zaimović i naglasio da je taj zaključak donesen odlukom 33 člana Senata Univerziteta Sarajevo koji su danas bili prisutni na toj sjednici. Senat ima ukupno 46 članova.
 

- Drugi zaključak jeste da ostaje Senat Univerziteta u Sarajevu pri stavovima koje je iskazao 30.9. i 21.11. a u vezi sa provedenom procedurom izbora rektora kao i pokretanjem upravnog spora pred nadležnim sudom a sa ciljem zaštite institucionalne autonomije Univerziteta u Sarajevu - kazao je.
 

Osim toga, kako je kazao, konstatirali su da Univerzitet u Sarajevu apsolutno nije blokiran, da se nesmetano odvijaju svi procesi na Univerzitetu u Sarajevu te da će nesmetano nastaviti da funkcioniše.
 

- Sa željom senatora da sva pitanja o kojima treba, diskutujemo isključivo na nadležnim tijelima Univerziteta u Sarajevu, nikako pozivajući eksterne institucije da djeluju na Univerzitetu u Sarajevu. Jedan od najznačajnijih aspekata koji je današnji zaključak je zaštita institucionalne autonomije, gdje mi ustvari želimo da sva pitanja, kao što je jedino moguće, rješavamo na Senatu Univerziteta u Sarajevu - naglasio je.
 

Rektor Zaimović kaže da se posljednji zaključak, današnje vanredne sjednice, odnosi na pitanja studenata i Studentskog parlamenta.
 

- Izuzetno cijenimo da su u ovom cjelokupnom procesu studenti Univerziteta u Sarajevu uz Senat Univerziteta u Sarajevu i jednoglasno prihvataju, prate i podržavaju sve odluke koje donosi Senat, jer i oni prepoznaju neophodnost očuvanja institucionalne autonomije Univerziteta u Sarajevu. I to ne samo Univerziteta u Sarajevu, govorimo o institucionalnoj autonomiji svih visokoškolskih ustanova u BiH. Moramo očuvati univerzitete, bez univerzitetske slobode te akademske slobode nećete imati kritične misli u društvu i sigurno ćemo svi zbog toga patiti - naglasio je rektor UNSA Tarik Zaimović.
 

Predsjednik Studentskog parlamenta UNSA Imran Pašalić kaže da studenti ostaju iza svih odluka koje je Senat usvojio jer smatraju da su u potpunosti usklađene sa zakonom i drugim podzakonskim aktima.
 

- S tim u vezi i na današnjoj sjednici mi smo se pojavili u punom sazivu i prisustvovali i redovnoj sjednici Senata i vanrednom zasjedanju Senatu koji je sazvan s obzirom na okolnosti koje su se u međuvremenu pojavile. Imali smo dosta izazova i pritisaka u prethodnom periodu. Međutim, evo danas pogođeni smo novim izazovom, novim represivnim metodama koje pojedinci koriste kad se radi o studentima i studentskim aktivistima. Mi smo danas zaprimili akt Ministarstva unutrašnjih poslova gdje se studenti pozivaju na saslušanje. Razlog poziva je bio, vjerovatno, način glasanja studenata s obzirom da se radi o studentima koji su učestvovali u izbornoj sjednici 3. jula ove godine. Na toj sjednici smo imali priliku da kao sastavni dio Senata učestvujemo u izboru novog rukovodstva Univerziteta - naglsio je Pašalić u izjavi za medije nakon današnjih sjednica Senata UNSA.

 

(FENA/dg)

BLIN
KOMENTARI