Nakon što je Bashar al-Assad otišao, u Siriji se može vidjeti i snimiti puno toga što je prije bilo nemoguće dokumentirati. Primjerice, razmjeri upletenosti režima u trgovinu captagonom, amfetaminom sličnom speedu koji je preplavio Siriju i Bliski istok, bili su poznati, ali ih je bilo nemoguće snimiti, osim zaliha otkrivenih na carini ili na partijima, prenosi Index.hr.
Nova sirijska vlast, Hajat Tahrir al-Šam (HTS), preuzela je vile i tvornice koje su pripadale nacionalnim narkobosovima i jedva je dočekala pokazati novinarima kako je captagon proizveden i tko se time bavio.
Sky News je posjetio dvije lokacije, privatnu vilu u blizini libanonske granice i tvornicu captagona u predgrađu Damaska. Prvo se osjetio oštar miris.
Čuvari u vili, koja izgleda kao scena iz serije Breaking Bad, kažu da im to zadaje glavobolje. Spalili su zalihe tableta captagona, ali su zadržali sirovine - bačve kofeina i vreće nečega što pomalo liči na brašno i alkohol. Kažu da im je rečeno da bi moglo biti korisno za lijekove.
- U Idlibu, kao što znate, toga nije bilo. Svi koji bi se bavili takvim aktivnostima bili bi izbačeni iz grada. Naravno, znali smo što se događa u ostatku Sirije. Režim je bio slomljen. Ekonomija je bila mrtva. Pa su se financirali novcem od droge - kaže Abu Baker, vojnik HTS-a.
Vile u susjedstvu pripadale su časnicima iz sirijske 4. oklopne divizije koju je vodio Assadov ozloglašeni brat Maher. Ova konkretna vila bila je u vlasništvu čovjeka kojeg HTS-ovi stražari zovu pukovnik Baseem. U njoj se nalazio laboratorij za proizvodnju droge.
"Ulijevao je strah u kosti svima koji su ovdje živjeli"
- Baseem je bio važan u ovom području i ulijevao je strah u kosti svima koji su ovdje živjeli, sve je bilo zabranjeno - kaže Abu Bilal, poljoprivrednik koji živi u susjedstvu.
Naređeno mu je da napusti svoj dom kad je počela gradnja vile, a usudio se vratiti tek kad je pao režim: "Bio sam iskreno šokiran kada sam saznao za drogu ovdje, za te strašne operacije koje su uništavale zemlju. Nismo znali ništa o toj drogi."
Mnogi su dugo upozoravali na pogubne učinke captagona, koji se krijumčario u susjedne države. Režimski narkobosovi bili su pod sankcijama SAD-a, EU i Ujedinjenog Kraljevstva. Ograničavanje sirijskog izvoza captagona trebalo je biti adut u Asadovim pokušajima normalizacije odnosa s drugim arapskim državama.
Ogromne hrpe tableta
Bio je to, prema Svjetskoj banci, ključan sektor ratom razorenog sirijskog gospodarstva, vrijedan između 1.9 i 5.6 milijardi američkih dolara. Ni sirijski BDP nije bio bitno veći - 6.2 milijarde dolara prošle godine.
Tvornica je proizvodila čokoladu i čips iznad zemlje, a narkotike ispod. Tablete su bile skrivene unutar električnih komponenti, čak i plastičnog voća. Podove su prekrili tepisima. Tamo su bile ogromne hrpe captagon pilula, svaka u vrijednosti od 2 do 20 dolara, ovisno o tome gdje su se prodavale.
Sirija je bila narkodržava
- Pobjegao sam od rata u Egipat 2014. godine - kaže vlasnik tvornice Mohammad al Toot, koji se upravo vratio u Siriju nakon desetljeća izbivanja, te nastavlja:
- Dok sam bio tamo, saznao sam da je Amer Khayti s Basharom al-Assadom i njihovim bandama preuzeo moju tvornicu po nalogu terorista Mahera al-Asada. Pretvorili su moj pogon za proizvodnju hrane u pogon za drogu. Tražio sam natrag svoju tvornicu, ali nitko mi nije pomogao.
Maherove četvrte divizije možda više nema, ali trgovina captagonom uključuje brojne aktere. Tranzicija Sirije u narkodržavu bila je relativno brza. Oporavak se možda neće dogoditi tako brzo.
(DEPO PORTAL/ad/Foto:Screenshot)