Parlament Južne Koreje na današnjem glasanju nije usvojio odluku o opozivu predsjednika Yoon Suk Yeola, a sve nakon fijaska s pokušajem uvođenja vanrednog stanja u državi, prenosi Avaz.
Nacionalna skupština Južne Koreje sjednicu je započela odlukom o nacrtu zakona kojim bi se pokrenula istraga specijalnog tužioca protiv prve dame Južne Koreje Kim Keoh Hee.
Kako se navodi, ona se sumnjiči za umiješanost u šemu manipulacije dionicama kao i za imenovanje određenih zvaničnika. Ovaj zakon na kraju nije izglasan jer su mu za podršku bila potrebna još dva glasa. Prema južnokorejskom Ustavu, za donošenje odluke u parlamentu potrebno je minimalno 200 glasova.
Nakon toga, u parlamentu je uslijedila rasprava o opozivu predsjednika, a u tim trenucima predstavnici vladajuće partije izašli su iz sale.
- Izdajice, vratite se unutra - govorili su im predstavnici opozicije.
Međutim, od 107 članova vladajuće partije, u salu su se vratila samo tri političara, što je bilo nedovoljno za izglasavanje nepovjerenja.
- Ovo je ignorisanje volje naroda. Ovo je nepoštovanje naroda, nepoštovanje narodne skupštine. Kao zastupnici, ne smijete to raditi. Republika Koreja je demokratija koja je napravljena na krvi i suzama. Zar se ne bojite da će vam historija suditi? Ljudi? Svijet? Učestvujte u glasanju, tako štitite demokratiju - rekao je predsjedavajući parlamenta.
Dok je glasanje unutar parlamenta trajalo, ispred zgrade okupilo se na hiljade građana koji su pozvali političare da izglasaju opoziv predsjednika. Također, izrazili su nezadovoljstvo činjenicom da vladajuća partija nije učestvovala u glasanju te su najavili nove proteste.
Uoči samog glasanja javnosti se obratio i predsjednik Južne Koreje koji se poklonio naciji te zatražio izvinjenje zbog postupka kojim je htio uvesti vanredno stanje.
- Jako mi je žao i želio bih se iskreno izviniti ljudima koji su bili šokirani. Ostavljam svojoj stranci da poduzme korake za stabilizaciju političke situacije u budućnosti, uključujući i pitanje mog mandata - rekao je Yoon.
Podsjetimo, 3. decembra predsjednik Južne Koreje donio je odluku o proglašenju vanrednog stanja, čemu su se oštro protivili političari i građani ove zemlje.
Vojska je tada blokirala parlament, a građani su se okupili u velikom broju te tražili ukidanje odluke. Nakon velikog pritiska javnosti, ali i političara, južnokorejski predsjednik donio je odluku o ukidanju vanrednog stanja.
(Avaz.ba/DEPO PORTAL/au)