šta to Donald smjera?

Hoće li Dodik i Vučić ovome smjeti reći ne? Novi američki 'non-paper za sređivanje stanja na Balkanu', a oni se nadali podršci?

Front 04.12.24, 13:03h

Hoće li Dodik i Vučić ovome smjeti reći ne? Novi američki 'non-paper za sređivanje stanja na Balkanu', a oni se nadali podršci?
Cilj inicijative je konačno okončanje teritorijalnih pretenzija i sukoba na Zapadnom Balkanu, i konačni zaokret ka euroatlantskim integracijama cijelog regiona, te odmak od ruskog uticaja i potencijalnih ratova, koji svako malo prijete destabilizaciji u regionu

 


Smirivanje situacije na zapadnom Balkanu i "otimanje" ovog dijela Evrope od ruskog uticaja mogao bi, izgleda, biti jedan od zataka kojeg će nastojati ostvariti administracija novoizabranog američkog predsjednik Donalda Trumpa, nakon što on uđe u Bijelu kuću. Kako piše Slobodna Bosna, u SAD-u se navodno pojavio novi non-paper dokument u kojem su precizirani koraci za ostvarenje ovog cilja.


Navodno su ovim neslužbenim dokumentom obuhvaćene četiri države regiona i to Bih, Srbija, Crna Gora i Kosovo, a sve bi trebalo biti potpisano na međunarodnoj konferenciji koja bi se izgleda trebala održati naredne godine.
 

Kako piše Slobodna Bosna, riječ je o dokumentu koji stiže iz Washingtona, a od izvora bliskih novom šefu američke diplomatije potvrđeno je da je dokument već bio na stolu republikanskog senatora Marca Rubia s Floride, koga je novoizabrani američki predsjednik Donald Trump imenovao za novog američkog državnog sekretara.


Cilj inicijative je konačno okončanje teritorijalnih pretenzija i sukoba na Zapadnom Balkanu, i konačni zaokret ka euroatlantskim integracijama cijelog regiona, te odmak od ruskog uticaja i potencijalnih ratova, koji svako malo prijete destabilizaciji u regionu.


Potpisnici non-papera za Zapadni Balkan navodno su predstavnici euroatlanske i izvanparlamentarne opozicije, akademske zajednice, grupe građana i ugledni pojedinci, koji podnose i upućuju zajedničku inicijativu Evropskoj Uniji – predsjednici Evropske komisije –Ursuli von der Leyen, visokoj predstavnici za vanjsku politiku Kaji Kallas, komesarki za proširenje Marti Kos, predsjednici Evropskog parlamenta Roberti Metzoli, izvještaču Evropskog parlamenta za Srbiju Toninu Piculi, predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću, premijeru Republike Srbije Milošu Vučeviću, Skupštini Republike Srbije i svim poslaničkim klubovima, premijeru Republike Kosovo Albinu Kurtiju, predsjednici Republike Kosovo Vjosi Osmani, Skupštini Republike Kosovo i svim poslaničkim klubovima, premijeru Crne Gore Milojku Spajiću, Skupštini Republike Crne Gore i svim poslaničkim klubovima, Predsjedništvu BiH, kao i predstavnicima: NATO saveza-generalnom sekretaru NATO-a Marku Routeu,  predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu i državnom sekretaru SAD-a Marcu Rubyju, premijeru Velike Britanije Starmeru...


Za održavanje konferencije za mir i saradnju na zapadnom Balkanu u Bruxellesu/Ženevi/Londonu/Washingtonu. Inicijativa Države Zapadnog Balkana, Republika Srbija, Republika Kosovo, Republika Crna Gora i Bosna i Hercegovina, će na poziv i u organizaciji EU, NATO, SAD i Velike Britanije učestvovati na Konferenciji za mir i saradnju na Zapadnom Balkanu (u periodu između aprila i oktobra) 2025. godine u Bruxellesu/Ženevi/Londonu ili Washingtonu na kome će se potpisati niz sporazuma i memoranduma u kojima će se države učesnice samita, međusobno obavezati na sljedeće:


-Potpisivanje Sporazuma između Republike Srbije i Republike Kosovo o punoj normalizaciji odnosa prema francusko-njemačkom-EU planu, koji podrazumijeva faktičko priznanje Republike Kosovo od Republike Srbije i formiranje Zajednice općina sa većinskim srpskim stanovništvom na sjeveru Kosova, od Republike Kosovo. Sporazum između Republike Srbije i BiH o stavljanju van snage „Deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda“ uz puno poštovanje Dejtonskog sporazuma i političkog suvereniteta BiH. Sporazum između Republike Srbije i Republike Crne Gore o trajnoj suspenziji Zakona o dvojnom državljanstvu Republike Crne Gore. Zajednički Sporazum o čuvanju i poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta (Srbija, BiH, Kosovo i Crna Gora) i Sporazum o podnošenju zajedničke kandidature za članstvo u NATO (Srbija, BiH i Kosovo) uz preduzimanje svih neophodnih koraka i mjera ka ubrzanom procesu prijema u EU.


U obrazloženju dokumenta autori navode kako se padom Berlinskog zida hladnoratovski geopolitički poredak Evrope drastično izmijenio.


-Sudbina i budućnost Jugoslavije, u tim turbulentnim vremenima, određena je krvavim sukobima i ratovima u periodu 1991-1999. Dvije i po godine traje vojna agresija Rusije na Ukrajinu, bliskoistočni Gordijev čvor se čini zamršeniji nego ikad, region je pod snažnim uticajem ruske propagandno-medijske agresivne kampanje koja se prije svega sprovodi preko Srbije, jedine države (pored Bjelorusije) u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji.


Kineski ekonomski uticaj koji ima za cilj slabljene evropske ekonomije i ovisnost Evrope od strateških sirovina, je još jedna sjenka koja se nadvija nad regionom zapadnog Balkana uz obilatu pomoć Srbije. Pored ovih vanjskih uticaja, region zapadnog Balkana danas opterećuju neriješena pitanja granica, državnosti i nacionalnosti. Odnos između Republike Srbije i Republike Kosovo i dalje je opterećen nepriznavanjem državnosti Republike Kosovo od Republike Srbije.

 

Nastavak teksta čitajte OVDJE!

 

BLIN
KOMENTARI