Klizište na lokalitetu Curinih njiva i dalje prijeti da ugrozi stanovništvo sarajevskog naselja Širokača.
Stanovnici Bostarića i Ablakovine ulice su zabrinuti zbog svoje sigurnosti, ali i razočarani odnosom vlasti prema ovom problemu koji može dovesti do nesagledivih posljedica.
- Situacija je katastrofalna, čekamo samo kada će teren kliznuti. Na terenu su bukvalno formirana jezera. Stabla se naginju, polahko padaju. Ima određenih pomjeranja tla s obzirom na trenutne vremenske prilike - kazao je za portal Avaza Anes Kurtanović, zastupnik građana Širokače.
Zbog izostanka reakcije vlasti, za sutra je na lokalitetu Kneginjac u 12 sati zakazano mirno okupljanje građana.
- Mi ćemo se okupiti kako bismo ispunili preventivne ciljeve koje je postavila općina Stari Grad. To je kaptaža, koja je prijeko neophodna, dakle da se pohvata voda i da se postavi ograda kojom bi se onemogućilo istresanje šute. Komšije kontstantno prijavljuju da se i dalje istresa građevinski otpad i šuta. Nije nam potreban nikakav skandal, već je potrebno da se u rješenje ovog problema uključi kantonalni, federalni i državni nivo da nam pomognu da se ovaj teren sanira što prije - kazao je Kurtanović.
- Građani su razočarani. Niko nije pomogao, osim samo što je općina Stari Grad poduzela, a to je da je prebacila Istočnom Starom Gradu 20.000 KM. Međutim, ništa se konkretno nije poduzelo. Mi smo najviše ljuti na kantonalni i federalni nivo, na organe civilne zaštite koji imaju ogromna sredstva da se to uradi. Sve se čekaju neke dozvole, ne mogu, čekaju proljeće, i tako dalje. Mi, zaista, nemamo vremena čekati. Ukoliko budemo čekali, ovo neće biti problem lokalne zajednice, već cijele Federacije i BiH - poručio je Kurtanović.
Kurtanović pita zbog čega se u ovaj problem nisu uključile Oružane snage Bosne i Hercegovine.
- Zbog čega se nisu uključile Oružane snage? Oni imaju zakonsku mogućnost da se uključe, jer kada bi se ovaj problem podigao na taj nivo, smatramo da bi se ovo brzo riješilo. Ručno ćemo iskopati svi te kanale za cijevi, da se prvenstveno voda sprovede i usmjeri u jednu stranu. U ovom periodu se može uraditi određena vrsta sanacije. I ranije se moglo mnogo toga uraditi, bilo je lijepo vrijeme, mogla se šuta odvoziti - kaže Kurtanović.
Prema tvrdnjama građana, porodice koje su odbijale iseljenje obavještene su da postoje predviđene novčane kazne, ali i mogućnost oduzimanja djece. Stanovnici su na to reagovali vrlo burno.
- Prvobitno su iseljene tri porodice, jedna porodica se vratila zbog jako loših uslova u smještaju koji im je ponuđen. Najviše su ugrožena naselja Bostarići, Ablakovina, Ablakovina čikma. Ljudi iz Ablakovine čikme su iseljeni i zapravo je cijela ova ulica iseljena. Općina je pokušala da iznađe način pronalaskom stanova, kojih je nedovoljan broj. Smatramo da su se mogli uključiti Kanton Sarajevo i Federacija BiH. Do sada Kanton Sarajevo ništa nije poduzeo - kazao je Kurtanović.
Za sutrašnje mirno okupljanje, upućen je poziv predstavnicima svih nivoa vlasti da konačno shvate da se ovdje radi o gorućem problemu.
- Uputili smo pozive svima, od načelnika Općine Stari Grad i Općine Istočni Stari Grad, premijera KS, premijera FBiH, ministrice za okoliš i turizam, pa do ministra odbrane BiH za sutrašnji skup, ne da bi oni s nama protestovali, već ukoliko imaju neko rješenje, da dođu i da daju podršku i ohrabrenje građanima. Ovdje je panika. Ljudima je cilj da se to sanira. Ukoliko oni kažu da se ne može sanirati, a znamo da postoji mogućnost da može, tražimo adekvatne smještaje. Neće niko u kolektivni smještaj. Imamo bolesnih, starih osoba, djece sa invaliditetom i mi ne možemo prihvatiti kolektivni smještaj - zaključio je Kurtanović.
(DEPO PORTAL/mm)