U Sudu Bosne i Hercegovine danas je održano ročište predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti "Službenog glasnika RS" Milošu Lukiću na kojem je Tužilaštvo BiH završilo s ulaganjem materijalnih dokaza. Osim toga, danas je i Dodikova odbrana završila s ulaganjem redovnih materijalnih dokaza.
Na današnjem glavnom pretresu koje je trajalo dva i po sata, dvostruko manje u odnosu na prošlo ročište kada su svjedočili svjedoci Tužilaštva BiH, svjedok odbrane bio je doktor Siniša Karan, profesor ustavnog prava i ministar unutrašnjih poslova RS, izvještava N1.
Karan je pojasnio da je 14 godina univerzitetski profesor ustavnog prava i da je upoznat sa materijom, a ispitivanje koje je vršio Goran Bubić, Dodikov advokat referisalo se na Karanov odnos sa predsjednikom RS koji je u ovom predmetu prvooptuženi s akcentom na juli prošle godine.
Karan je pojasnio da je njegov odnosa sa Dodikom preciziran i definisan Ustavom RS, a ne privatnim odnosom. Osnovna nadležnost MUP-a RS je, precizirao je, da štiti Ustav RS.
Karan je pojasnio i osnovnu snagu predsjednika RS prema Vladi RS te se osvrnuo na njegovu komunikaciju sa Dodikom u julu 2023. godine bila intenzivna, ali da je, kako je naveo, određivala ustavna i zakonska obaveza.
“Da nisam to radio prekršio bih ustavne nadležnosti, sve moje komunikacije imale su ustavnopravni okvir”, istakao je tom prilikom Karan.
Bubić ga je upitao je li ikada imao dilemu neusklađenosti Ustava RS i Ustava BiH na šta je Karan odgovorio: “Ne, nikad”.
Podsjetio je i na to da je Ustav RS promijenjen 37 puta.
“Neću ni da pominjem koliko puta od visokih predstavnika u BiH”, dodao je Karan ponovivši da je Ustav RS usklađen s Ustavom BiH.
Karan je naveo i to da su u tom periodu on i Dodik isključivo razgovarali o potpisivanju ona dva ukaza predsjednika RS dodavši da ne može ni nabrojati sve zakonodavne procedure u kojima je učestvovao u posljednjih 10 godina te da je upućen u sve.
“Nemoguće je bilo i pričati s predsjednikom RS o potpisivanju ukaza ako ga prethodno ne upoznam s ustavnim načelima Ustava RS i BiH”, ustvrdio je, između ostalog, Karan.
Precizirao je da Ustav RS ne dozvoljava da Dodik u svojstvu predsjednika RS ne potpiše ukaz. Pojašnjava da riječ “ustav” u prijevodu znači “dužan”.
“Jedna od ključnih preambula Ustava RS je vladavina prava. Ustav obavezuje institucije RS da zaštite ustavni poredak i teritorijalnu cjelovitost. Ukaz predsjednika RS je dio ustavne strukture i to je zapravo bio predmet razgovora sa Dodikom”, naveo je Karan.
Slavko Mitrović, pravni savjetnik i jedan od osnivača SNSD-a trebao je danas nastupiti kao drugi svjedok odbrane, međutim, odsustvovao je zbog zdravstvenih razloga.
Važno je istaći da je prije Karanovog saslušanja Tužilaštvo BiH završilo s iznošenjem materijalnih dokaza. Tužilaštvo BiH je dostavilo kopiju originala Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH s ovjerenim prijevodom čime je zapravo pretres i nastavljen.
Prilikom nastavka izvođenja replike materijalnih dokaza Tužilaštva BiH sud je odbio prilog propratnog akta Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH. Taj akt se odnosi na biografiju visokog predstavnika Christiana Schmidta koji je Tužilaštvo BiH dostavilo uz ovjerenu kopiju OHR-a.
Odbrana je smatrala da je trebalo uvrstiti navedeni akt Tužilaštva BiH dok je Miljkan Pucar, advokat drugooptuženog Miloša Lukića prigovorio na vjerodostojnost tog dokumenta.
Prigovor je imao i prvooptuženi Dodik koji se referisao na glavnu tužitaljicu Gordanu Bosiljčić kako se ne pojavljuje na ročištima, a koja se i dalje vodi kao glavna u tužilačkom vijeću.
Na to mu je odgovorila sutkinja Sena Uzunović obrazlažući da se ne mogu vršiti provjere zašto se neki tužioci pojavljuju, a neki ne te da to pitanje pismeno treba postaviti Tužilaštvu BiH.
Nakon toga je uslijedilo izvođenje dokaza odbrane prvooptuženog (Dodika op.a.). Između ostalog, obrazložen je akt Vijeća naroda RS, zatim, dokaz i čitanje akta Vijeća naroda od 20. februara ove godine, zatim dopis NSRS od 22. juna prošle godine, zatim je izveden dokaz – Zakon o izmjenama zakona o objavljivanju proglasa RS kao i akt koji je usvojen na sjednici NSRS 21. juna prošle godine te izjašnjenje o razmatranom zakonu Kluba srpskog kao i hrvatskog naroda od 22. juna 2023. godine kao i isto pojašnjenje Kluba ostalih. Prezentovana je i odluka Kluba bošnjačkog naroda o pokretanju vitalnog nacionalnog interesa od 26. juna 2023. godine.
Kao dokaz je priložena i odluka bošnjačkog naroda o poništenju odluke od 26. juna 2023. godine.
Nastavak ročišta u ovom predmetu bit će održan 27. novembra kada će se nastaviti i saslušanje Karana.
Dodik i Lukić optuženi su da su od 1. do 9. jula 2023. u Banjoj Luci, svjesni i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH od 1. jula iste godine, kao i odluku kojom se sprečava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, preduzimali radnje s ciljem nastavka zakonodavnog postupka, ne primjenjujući i ne provodeći odluke visokog predstavnika.
(DEPO PORTAL/jk)