Na okruglom stolu posvećenom položaju policijskih službenica u Bosni i Hercegovini, održanom danas, prezentovani su zabrinjavajući podaci: više od polovine policijskih službenica iz cijele BiH izjavilo je u anonimnim anketama da su bile žrtve seksualnog uznemiravanja ili uznemiravanja po osnovu pola tokom svoje karijere, piše Oslobođenje.
Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Selvid Hurtić, koji je učestvovao na skupu, istakao je da policijske službenice, osim uznemiravanja, imaju problem kome prijaviti takve slučajeve.
- U svih 16 policijskih agencija u BiH radi oko 1.660 policijskih službenica, što je oko 9 posto ukupnog broja od 16.000 policijskih službenika. Osim što se susreću s različitim oblicima uznemiravanja, imaju i prepreke u karijernom napredovanju i manja primanja u odnosu na kolege - naglasio je Hurtić.
Kao rješenje, ministarstvo planira pilot-projekt koji će omogućiti angažiranje advokata kao kontakt osobe za prijave policijskih službenica.
- Apliciraćemo za sredstva kod ambasada u BiH i uskoro započeti s realizacijom - dodao je.
Hurtić je upozorio i na diskriminaciju u napredovanju.
- Zaposle se u isto vrijeme, ali dok muškarac postane inspektor, žena ostaje policajka. To jasno ukazuje na nejednak tretman - zaključio je.
Predsjednica Udruženja "Mreža policijskih službenica," Kristina Jozić, istakla je zabrinjavajuće podatke o zastupljenosti žena u policijskim strukturama.
- Žene čine svega 9 posto policijskih službenika u BiH, dok Zakon o ravnopravnosti polova nalaže najmanje 40 posto. Najveći broj službenica je na nižim pozicijama, dok na rukovodećim nema nijedne žene - precizirala je Jozić.
Ona je dodala da, uprkos malom broju prijavljenih slučajeva uznemiravanja, ankete iz 2018. i 2023. ukazuju na značajnu tamnu brojku neotkrivenih slučajeva.
Udruženje "Mreža policijskih službenica" provodi aktivnosti s ciljem podsticanja žena na prijavljivanje uznemiravanja.
- Ako ne možemo riješiti problem unutar svojih redova, kako možemo štititi žene u društvu? To je pitanje koje moramo postaviti - zaključila je Jozić, dodajući da mentalitet i vaspitanje i dalje predstavljaju prepreke u borbi protiv uznemiravanja.
Okrugli sto i predstavljeni podaci naglašavaju potrebu za sistemskim promjenama koje će unaprijediti položaj policijskih službenica u BiH i osigurati njihovu zaštitu na radnom mjestu.
(Oslobodjenje.ba/DEPO PORTAL/au)