Trgovci u Federaciji BiH dočekuju prvu neradnu nedjelju u svom radnom vijeku, a primjena novog Zakona o unutrašnjoj trgovini počinje s dilemama kako će biti organizirano radno vrijeme u pojedinim djelatnostima i hoće Ii vlasnici uspjeti naći “rupu” u Zakonu. Za aktiviste Sindikata trgovine i uslužnih djelatnosti ova nedjelja ipak je radni dan, piše Avaz.
- Dočekujemo je radno, jer prvu neradnu nedjelju treba ispratiti na terenu i vidjeti kako će izgledati zabrana rada. U ogromnoj većini trgovačkih firmi već je najavljeno da objekti neće raditi, u nekim lancima su još prije par mjeseci bile najavljene inventure, ali su one sada odgođene. Generalno, ne očekujem da će biti zloupotreba u nekom značajnom obimu, ali pojedinačnih primjera uvijek ima – rekla je Mersiha Ferhatović-Beširović, predsjednica Sindikata.
Član 18. Zakona o unutrašnjoj trgovini jasno propisuje da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac, u periodu od ponedjeljka do subote ono može trajati ukupno do 90 sati, a nedjeljom i u danima praznika prodajni objekti su zatvoreni.
Izuzetak su cvjećare, pekare, suvenirnice, te objekti tradicionalnih i starih obrta. Odredba se ne primjenjuje ni u dragstorima, čije je radno vrijeme od 0 do 24 sata, kao ni na prodajne objekte koji se nalaze unutar ili su sastavni dio željezničkih i autobuskih stanica i aerodroma, benzinskih pumpi, bolnica, hotela, prostora kulturnih i vjerskih objekata, muzeja i parkova prirode, grobalja i specijaliziranih prodavnica vezanih za prodaju na grobljima.
Izuzete su i djelatnosti otkupa primarnih poljoprivrednih proizvoda, prodaje vlastitih poljoprivrednih proizvoda na štandovima, stolovima, u boksovima na i izvan tržnica na malo, zatim prodaja organizirana u sklopu sajmova, priredbi i izložbi, te prodaja putem elektronskih prodavnica, automata i u proizvodnim objektima porodičnih poljoprivrednih gazdinstava.
Brojna su pitanja koja stižu na adresu Federalnog ministarstva trgovine poput onog mogu li radnici nedjeljom, kada su trgovine zatvorene, raditi u skladištima.
- Naravno da ne, jer u vrijeme kada su zatvoreni trgovački objekti, neće raditi ni njihovi radnici. Što se tiče apoteka, njihovo radno vrijeme regulisano je aktima kantonalnih ministarstava zdravstva. Ako imaju rješenje da rade nedjeljom - radit će. Zakon je jasan, a inspekcije će provjeravati poštuje li se. Za nepoštivanje Zakona propisane su kazne od 2.000 do 15.000 KM. Napominjem da je predviđena prilagodba u primjeni Zakona od šest mjeseci, ali samo za desetak članova za koje će ministar donijeti podzakonske akte. Ostali članovi Zakona se primjenjuju od danas (petak, op.a.) - kazao je federalni ministar trgovine Amir Hasičević.
Poštivanje Zakona u nedjelju će na području svih kantona kontrolirati Federalni tržišni inspektorat u saradnji s kantonalnim inspekcijskim organima. Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove upozorili su da inspekcijski nadzor nije ograničen isključivo na nedjelju, jer se uvidom u dokumentaciju subjekata nadzora eventualno kršenje odredbe o neradnoj nedjelji može utvrditi i naknadno.
Uposleni u mostarskoj “Plazi” upozorili su da ovaj tržni centar neće poštovati odredbe federalnog zakona o neradnoj nedjelji, te da je, uz konsultacije s Gradskim vijećem Mostara, donio zaključak da nedjelja ostaje radna.
- Već danima se bavimo tržnim centrom iz Mostara. Zakon i član 18. tumače na svoj način, a u svemu im naruku ide i inspekcija grada Mostara. Tražili smo intervenciju Federalne uprave za inspekcijske poslove i čekamo da vidimo epilog. “Plaza” kao tržni centar može raditi, ali trgovine unutar centra ne. Ugostiteljski objekti, kina i druge djelatnosti mogu nesmetano raditi u okviru tržnih centara - rekla je Ferhatović-Beširović.
(DEPO PORTAL/dg)