Na međunarodnoj konferenciji „Zdravstvo kao investicija 2024“, koji je održan u Sarajevu u organizaciji Američke trgovačke komore u BiH (AmCham) i Udruženja inovativnih proizvođača lijekova (UIPL), vodeći stručnjaci iz oblasti medicine raspravljali su o najvažnijim izazovima u zdravstvu.
Profesor doktor Elnur Tahirović, kardiolog, KCUS Sarajevo, govorio je o iznenadnoj srčanoj smrti, jednoj od najsmrtonosnijih prijetnji za zdravlje.
- Iznenadnu srčanu smrt svi smo imali priliku vidjeti, posebno kroz medije, kao u slučaju sportista koji su se srušili na terenu. S pravovremenom intervencijom, poput reanimacije, mnogi su uspjeli preživjeti - rekao je dr. Tahirović, naglašavajući značaj brzog reagiranja u ovakvim situacijama.
Pristup medicinskoj opremi
On je, također, istaknuo važnost novih medicinskih uređaja koji mogu spasiti živote.
- Ugradnja uređaja koji prepoznaje i kontrolira opasne srčane aritmije može omogućiti pacijentima normalan život. Ugradnja ovih uređaja u lokalnoj anesteziji mogla bi spasiti mnoge živote - dodao je dr. Tahirović.
Međutim, liječnik je upozorio da samo dva kantona pokrivaju troškove ugradnje ovakih uređaja, koji su neophodni za liječenje pacijenata s ozbiljnim srčanim problemima.
- Za mnoge pacijente, cijena ove opreme je neprihvatljiva, što predstavlja ozbiljan problem u BiH vezan za pristup vitalnoj medicinskoj opremi - istakao je dr. Tahirović. Također, spomenuo je i izazove u liječenju srčane slabosti, koja često dovodi do ponovljenih hospitalizacija.
- Prepoznavanje simptoma kao što su otežano disanje i umor može značajno smanjiti broj hospitalizacija i poboljšati kvalitet života pacijenata -zaključio je dr. Tahirović, pozivajući na veću podršku zdravstvenom sistemu.
Globalni teret moždanog udara: BiH među najugroženijima
Doktorica Marija Bender, neurologinja, SKB Mostar, predstavila je alarmantne globalne statistike o ovom problemu.
- Svaka tri sekunde jedna osoba na svijetu doživi moždani udar, a predviđa se da će jedna od četiri osobe starije od 25 godina doživjeti ovu bolest - rekla je Bender, upozoravajući da je BiH među zemljama s visokim rizikom od moždanog udara.
- U BiH, jedna od tri osobe će doživjeti moždani udar, a više od 60% tih osoba bit će radno sposobni ljudi - dodala je Bender, naglašavajući da ovaj problem nije rezerviran samo za stariju populaciju.
Bender je također govorila o napretku u liječenju moždanog udara, koji je posljednjih godina napravio veliki korak naprijed.
- Prvi put u povijesti, metode poput trombolize i trombektomije značajno smanjuju smrtnost, invaliditet i povećavaju šanse za potpuni oporavak - rekla je Bender, ističući da ove procedure sada predstavljaju zlatni standard liječenja svuda u svijetu.
24-satno liječenje
Deniz Bulja, voditelj Odjela za dijagnostičko-interventnu radiologiju na Klinici za radiologiju KCUS-a, istaknuo je ključnu ulogu ove oblasti u pravovremenoj intervenciji. Doktor Bulja je također spomenuo izazove u BiH, gdje je dostupnost ovih tretmana još uvijek ograničena.
- Što se tiče interventne radiologije, Sarajevo i Mostar trenutno nude uslugu 24/7, ali i dalje postoje poteškoće u financiranju ove procedure. Zbog toga apeliram, na sve koji su odgovorni za finansijsko osiguranje kroz Federalni fond solidarnosti da podrže ovu inicijativu. Trebalo bi razmotriti da se sredstva iz ovog fonda koriste kako bi se približili standardima zemalja u regiji, omogućujući refundaciju troškova bolnica koje pružaju tretmane pacijentima s akutnim ishemijskim moždanim udarom u Sarajevu. U međuvremenu, usluga 24-satnog liječenja je u funkciji već tri do četiri mjeseca, i to je početni korak prema poboljšanju dostupnosti ovih vitalnih tretmana - objasnio je doktor Bulja.
Stručnjaci su se složili da je pravovremena dijagnostika, adekvatno liječenje i ulaganje u medicinsku opremu i tehnologiju ključno za poboljšanje zdravstvenog sistema. Također, apelirali su na vlasti da podrže finansiranje naprednih tretmana i osiguraju veći pristup modernoj medicinskoj tehnologiji, kako bi se spasio što veći broj pacijenata.
(DEPO PORTAL/ad)